- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 05:09
Tanie loty do Szczecina
Znajdź nas w social mediach
Stare Miasto w Szczecinie |
Fot. sxc.hu |
Szczecin malowniczo położony w dolinie Odry otoczonej zalesionymi wzgórzami, nad szerokim nurtem rzeki rozgałęzionej w liczne dopływy i kanały, od wieków inspirował wielu twórców - malarzy, grafików, fotografów. Jako stolica Księstwa Pomorskiego, członek związku miast hanzeatyckich, ważny port otwierający drogę na Bałtyk, siedziba bogatych kupców i zasobnego mieszczaństwa robił wrażenie na przybyszach silnymi murami, efektowną zabudową mieszkalną i wielokondygnacyjnymi spichlerzami, potężnymi wieżami kościołów i piętrzącą się bryłą książęcego zamku, a także dużą liczbą statków cumujących przy nabrzeżach.
Szczecin, z liczbą mieszkańców wynoszącą około 400 tys. osób, należy do największych miast w kraju. Jego dogodne położenie oraz silne związki kulturowe i handlowe z Niemcami sprawiają, że jest to bardzo ważny punkt na mapie gospodarczej Polski, o dużym znaczeniu tranzytowym. To nie tylko europejski węzeł komunikacyjny, ale także duży port morski, silnie związany z pobliskim Świnoujściem, oraz ogromny ośrodek budownictwa okrętowego. Wśród osób odwiedzających Szczecin przeważają biznesmeni, jednakże miasto może być ciekawą propozycją również dla turystów.
Historia
Szczecin to miasto, którego dorobek kulturalny należałoby przypisać wielu narodowościom. Jego początki sięgają VIII wieku, kiedy to dzisiejsze wzgórze zamkowe zamieszkiwali słowiańscy osadnicy, którzy założyli tu swój gród. Przez wiele lat Szczecin należał do książąt zachodniopomorskich, pochodzących z dynastii piastowskiej. Stworzyli oni silne i niezależne państewko, które przyłączyło się do Ligi Hanzeatyckiej. Kamieniem węgielnym w historii miasta stało się lokowanie go na prawie magdeburskim w 1243 roku.
Kolejny ważny dla Szczecina moment nastał w roku 1648, kiedy to Pomorze Zachodnie, po śmierci ostatnich książąt pomorskich podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648), zostało podzielone między Szwecję i Brandenburgię. Szczecin przeszedł wówczas na ponad sto lat w ręce szwedzkie, co niespodziewanie wpłynęło bardzo niekorzystnie na rozwój miasta. W XIX wieku, znów pod panowaniem pruskim, nastąpił rozwój ekonomiczny miasta. Był on rezultatem licznych reform, w tym wolności handlu i zniesienia barier celnych. Linia kolejowa Szczecin-Berlin połączyła oba miasta w 1834 roku, czyniąc port jeszcze bardziej atrakcyjnym ośrodkiem handlowym.
Obecnie Szczecin, jako stolica województwa zachodniopomorskiego, jest ważnym ośrodkiem portowym i stoczniowym. Do świetności z przedwojennych widokówek wiele mu jeszcze brakuje, ale są też i piękne miejsca. Jak niegdyś, szczególną wizytówką Szczecina jest reprezentacyjny zespół Wałów Chrobrego, górujący na stokach dawnego fortu. Otoczone zielenią okazałe budynki i efektowna aranżacja tarasów zachęcają do spacerów i podziwiania wspaniałego widoku na Odrę i nieco oddalony obecnie port, którego symbolem pozostał wzniesiony w latach 30-tych minionego stulecia wielokondygnacyjny elewator zbożowy. Panoramę miasta z wyższej perspektywy można podziwiać z Wieży Dzwonów Zamku Książąt Pomorskich, skąd rozlegają się dźwięki hejnału, albo z wieży archikatedry. Interesujący widok rozciąga się także z kopuły centralnej budowli Wałów Chrobrego - gmachu muzeum, które swymi wystawami przyciąga zarówno obecnych, jak i dawnych mieszkańców Szczecina, a także wielu turystów.
Po latach znacznie wyższą wartość zyskała zabudowa śródmieścia Szczecina z przełomu XIX i XX wieku. Pomimo wielu znamion współczesności, rzędów samochodów, a nawet agresywnych reklam, nietrudno tu wczuć się w atmosferę znaną ze wspomnień dziadków i ze starych filmów, poddać się wrażeniu ciągłości i nieprzemijalności. Centrum Szczecina to wielkie ronda i ulice, wzdłuż których stoją kilkukondygnacyjne, eklektyczne kamienice. Ten gwiaździsty układ urbanistyczny porównywany jest często do najsłynniejszej realizacji tego typu w Europie – Paryża.
Szczecin bywa nazywany zielonym miastem, m.in. dzięki bujnej roślinności okolicznych terenów - Puszczy Bukowej z Jeziorem Szmaragdowym, Puszczy Wkrzańskiej i Puszczy Goleniowskiej. Jezioro Dąbie, jedno z największych w Polsce, to doskonała propozycja na wypady wakacyjne dla amatorów wypoczynku nad wodą. Poza rozległymi połaciami leśnymi otaczającymi miasto, na uwagę turystów zasługują również pobliskie kurorty nadmorskie w Międzyzdrojach i Rewalu, malownicza Wyspa Wolin oraz Świnoujście, z którego odchodzą promy do Szwecji i Danii.
Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty do Szczecina w bardzo atrakcyjnych cenach. Jeśli wybierasz się do Szczecina, nie zapomnij skorzystać z naszej wyszukiwarki tanich biletów lotniczych!