Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Ciekawostki o Dubaju

Znajdź nas w social mediach


Rzadki środek transportu w Dubaju.
Fot. Åndrey

Dubaj, stolica emiratu o tej samej nazwie, to magiczne miejsce. Można śmiało powiedzieć, że powstało właściwie z niczego. Na jałowej pustyni, dzięki olbrzymim inwestycjom wyrosła nowoczesna, kosmopolityczna metropolia. Kto raz tam przyjedzie, na długo nie zapomni niezwykłych wrażeń, jakie Dubaj wywiera na turystach. Odbywają się tu międzynarodowe konferencje, ważne imprezy światowe, interesujące festiwale. Więcej chyba dodawać nie trzeba, by zachęcić do przyjazdu.

Jeszcze 20 lat temu Dubaj był praktycznie wyludnioną pustynią. Dziś, patrząc na to rozświetlone setkami neonów miasto, naprawdę trudno w to uwierzyć.

Ciekawostki

  • Festiwale i święta
    Dubai Shopping Festival - od końca stycznia, Międzynarodowy Festiwal Filmowy - grudzień
  • Nazwa miasta
    Inaczej na Dubaj mówi się "Miasto Złota"
  • Pamiątki
    złoto, fajka wodna, przyprawy
  • Kuchnia
    wara enab, hummus, mahallabija
  • Ciekawe
    Według niektórych danych zasoby ropy naftowej wyczerpią się w Dubaju już w 2012 roku
  • Warto zobaczyć
    Burdż Chalifa, Ski Dubai
  • Naj...
    W Dubaju wszystko jest "naj". To tu znajduje się najwyższy budynek świata, Burdż Chalifa (828 metrów).

Ekonomiczna rewolucja

Na początku lat 60. ubiegłego wieku żyło tu 6 tysięcy osób, tymczasem teraz jest ich ponad 2,3 miliona. Pierwszy przełom przyszedł wraz z odkryciem bogatych złóż ropy naftowej. Stopniowo Dubaj stawał się ekonomiczną potęgą. Kolejny zwrot nastąpił, gdy postanowiono zainwestować w turystykę. Aktualnie jest ona obok handlu i bankowości głównym źródłem dochodów – przychody z ropy to tylko 10% ogółu.

Najwyższy budynek świata

Ostatnio o Dubaju zrobiło się głośno z powodu Burdż Chalifa, najwyższego wieżowca świata. Jego budowa trwała prawie 10 lat i została ukończona 4 stycznia 2010. Inwestycja pochłonęła 1,5 miliarda dolarów, ale wygląda na to, że było warto. Burdż Chalifa liczy sobie 828 metrów i ma 160 pięter. Na 158 piętrze znajduje się... meczet, oczywiście najwyżej położony na świecie. To samo dotyczy hotelu Burdż al-Arab, budynku sięgającego 321 metrów. Jego wygląd wzorowano na żaglowcach i jest naprawdę ekskluzywny. Królewsko wykończone wnętrza i doskonała obsługa sprawiły, że przyznano mu oficjalnie nieistniejącą kategorię 7 gwiazdek. Za jedną noc spędzoną w hotelu zapłacimy od 5 do ponad 20 tysięcy złotych.

Dubai Waterfront

Niezwykłym pomysłem jest także stworzenie Dubai Waterfront. W zamierzeniu jego twórców nabrzeże Dubaju ma stać się niespotykanym wcześniej kompleksem wysp oraz, rzecz jasna, tradycyjnie największym na świecie sztucznym nabrzeżem. Palmowe Wybrzeże ma się składać z trzech kompleksów w kształcie palm, widocznych nawet z kosmosu. Jeszcze bardziej ekscentrycznym projektem jest The World - „Świat”. Te wyspy mają przedstawiać wszystkie ziemskie kontynenty. Choć jeszcze nie powstały, większość z nich znalazła już nabywców.

Dubai Shopping Festival

Dubaj zdobył sobie tytuł shoppingowej stolicy Bliskiego Wschodu. Oprócz eleganckich galerii handlowych i snobistycznych butików najmodniejszych projektantów, są tu też bardziej tradycyjne i tańsze miejsca na zakupy. Souk, czyli tradycyjne arabskie targowisko, to idealne miejsce, by znaleźć ciekawą pamiątkę z podróży. Najlepiej odwiedzić souk z wyrobami ze złota oraz z przyprawami. Skalę szaleństwa zakupów obrazuje Dubai Shopping Festival – jedyny na świecie trwający miesiąc festiwal zakupów.

Kuchnia

Kuchnia w Dubaju to przede wszystkim tradycyjne, arabskie potrawy. Oczywiście w mieście takim jak to, nie ma żadnego problemu ze znalezieniem najdziwniejszych, najmniej popularnych kuchni świata – restauracji jest tu wiele. Warto jednak próbować lokalnych specjałów. Do najpopularniejszych arabskich dań należą wara enab (tutejsze gołąbki: farsz zawija się w liście winogron), tabbouleh (wegetariańska sałatka z kuskus), hummus (pasta z ciecierzycy), mahallabija (ryżowy pudding z wodą różaną i pistacjami). Dubajczycy, jak wszyscy mieszkańcy Bliskiego Wschodu, z mięs najchętniej jedzą jagnięcinę. Problematyczny jest dostęp do alkoholu, a nawet jeśli znajdziemy gdzieś w sklepie piwo, zwykle jego cena jest astronomiczna.

Czy wiesz, że..?

Międzynarodowy Port Lotniczy w Dubaju jest jednym z największych na świecie. W 2009 przez lotnisko przewinęło się ponad 40 milionów osób. To więcej niż populacja Polski!

Dubaj jest największym importerem złota na świecie (rocznie importuje ponad 47 ton kruszcu).

Chciałoby się spytać: skąd wzięły się parki w sercu pustyni, gdzie temperatury sięgają często 50 stopni? Dla Dubajczyków było to bardzo proste - wystarczyło pod powierzchnią trawnika ułożyć nawadniające rurki. Wodę biorą z oceanu, wcześniej ją odsalając.

Aż 80% mieszkańców Dubaju stanowią obcokrajowcy! Nic dziwnego – w końcu Dubaj jest uważany za raj podatkowy.

Kolejnym dziwnym pomysłem jest Ski Dubai. Pod tą nazwą kryje się zbudowany pod specjalną kopułą resort narciarski otwarty w listopadzie 2005. Szusowanie na nartach podczas pobytu na pustyni? Czemu nie!

Najlepsze okazje

Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż30 ofert od 156 Sprawdź Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!6 ofert od 219 Sprawdź Tanie loty do Barcelony! Stolica Katalonii czeka na Ciebie! 4 oferty od 220 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 30 ofert od 208 Sprawdź