- Szczegóły
- środa, 20 listopad 2024 10:16
Ciekawostki o Paryżu
Znajdź nas w social mediach
Co roku Paryż odwiedza około 30 milionów turystów. Jest to jedno z najbardziej znanych i charakterystycznych miast na kuli ziemskiej. Właściwie każdy ma swoje własne wyobrażenie o tym mieście, bez względu na to, czy udało mu się je odwiedzić czy też nie. Wśród opinii przeważa mit wyjątkowości tego miasta, jego uroku, wszechogarniającej romantyczności i niesamowitego artyzmu jaki spotyka się na każdym kroku. Wiele z nich owszem, sprawdza się, inne zaś nie. Część przyjezdnych opuszcza Paryż wręcz zawiedziona klimatem jaki panuje w tym mieście.
Istnieje nawet specjalna jednostka chorobowa z tym związana, tak zwany syndrom paryski, i dotyka ona głównie turystów z Japonii, chociaż ma raczej łagodny przebieg. Chodzi przede wszystkim o nadmierną ekscytację lub zawiedzenie, jakie odczuwają oni po długim okresie wyczekiwania na podróż do Europy i męczącym locie, kiedy są już an miejscu w Paryżu. Wtedy najczęściej ujawniają się dwie reakcje: zawiedzenie i zniechęcenie (bo żywy Paryż różni się znacząco od obrazu jaki przedstawiany jest w filmach czy literaturze) albo szalona euforia, że wreszcie dotarło się do kulturalnego centrum świata. Oba te stany określa się właśnie jako syndrom paryski (będący odmianą syndromu Stendhala)... W skrajnych przypadkach syndrom powodować może przyspieszenie akcji serca i oddechu, a nawet halucynacje. Do tej pory zdiagnozowano go zaledwie u kilku chorych, więc sam termin (ukuty w 2004) jest chyba nieco na wyrost.
Ciekawostki
- Przydomki
”Miasto świateł”, „Centrum wszechświata”, „Stolica sztuki” - Kuchnia
pieczone kasztany, sery, wino, croissanty, owoce morza - Motto
„Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu.” - Victor Hugo - Filmy
"Zakochany Paryż", "Francuski pocałunek", "Kod da Vinci", "Paryż, Teksas", "Amelia", "Pachnidło", "13 Dzielnica", "Eurotrip", "Ratatuj", "Katakumby", "Moulin Rouge!", "Vidocq". - Organizacje międzynarodowe
UNESCO, OECD - Atrakcje turystyczne
wieża Eiffla, Luwr, Wersal, Katedra Notre-Dame, Sorbona, cmentarz Pere-Lachaise, Łuk Trumfalny, Bazylika Sacré Coeur, Sainte-Chapelle, Musée d'Orsay, Centre Pompidou, Montmartre, Disneyland - Znani obywatele
Vincent van Gogh, Fryderyk Chopin, Franciszek Liszt, Auguste Renoir, Edgar Degas , Henri Toulouse-Lautrec, Pablo Picasso, Coco Chanel, Julio Cortázar i tysiące innych znakomitości...
W ciągu każdego tygodnia roku w Paryżu odbywa się kilkadziesiąt mniejszych lub większych plenerowych imprez, festiwali, wystaw lub targów, na które warto byłoby się wybrać. Będąc tutaj na urlopie nawet nie mamy szans się w tym połapać i uczestnictwo w tych wydarzeniach zarezerwowane jest raczej dla mieszkańców stolicy Francji. Paryż jest jedną z najważniejszych stolic kulturalnych świata: znajduje się tutaj kilkadziesiąt różnych muzeów, do tego niezliczona ilość galerii sztuki, antykwariatów i artystycznych komisów. Miłośnicy sztuki traktują Paryż jako serce świata – zdecydowanie maja ku temu powody – mieści się tutaj przede wszystkim uważane za najważniejsze i najbogatsze na globie muzeum dawnej sztuki czyli Luwr, a także ważne i zasobne muzeum sztuki nowoczesnej Centrum Pompidou (nazywane przez paryżan fabryką lub rafinerią, ze względu kolorowe rury pokrywające szczelnie z zewnątrz całą bryłę obiektu). Warto również wspomnieć, że w Paryżu istnieje obecnie około 800 księgarni i znacznie większa liczba antykwariatów książkowych, co wyraźnie zaprzecza upadkowi czytelnictwa, na jaki narzeka cały świat.
Paryż to jedno z 5 największych miast Europy, ilość jego mieszkańców szacuje się na około 11 milionów. W porównaniu z Warszawą, która może poszczycić się jedynie liczbą około 1,7 miliona mieszkańców, wielkość stolicy Francji naprawdę robi wrażenie.
Paryż jest ulubionym miejscem fotografów i filmowców – zrealizowano tutaj miliony sesji zdjęciowych oraz fragmenty przynajmniej kilkuset filmów. Nagrywano tutaj między innymi głośny film „Zakochany Paryż” będący zbiorem 18 krótkich historii opowiedzianych przez 18 reżyserów z całego świata, z których każda rozgrywa się w jednej z 20 dzielnic, jakie wchodzą w skład „arrondissements” czyli obszaru tradycyjnie pojmowanego miasta, wewnątrz pierścienia obwodnic jakimi otoczona jest stolica Francji. Okazał się on tak tak innowacyjny, że krytyka i widzowie nie mogli go nie dostrzec – popularność jaką zdobył spowodowała, że powstały (i powstają nadal) kolejne części tego przedsięwzięcia rozgrywające się w innych wielkich metropoliach światowych (np. Nowy Jork, Berlin, Jerozolima, Rio de Janeiro i inne).
Rokrocznie (od 2001) władze miasta sprowadzają kilka tysięcy ton piasku i tworzą nad Sekwaną kilkukilometrową plażę, by mieszańcom Paryża zapewnić w letnich miesiącach namiastkę wakacyjnego wypoczynku. Szczegóły takie jak posadzone w okolicy dorodne palmy, leżaki i przeciwsłoneczne parasole, boiska do piłki plażowej oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego powodują, że przybywając tam w słoneczne popołudnie można naprawdę poczuć się jak na Lazurowym Wybrzeżu.
Paryż jest uważany również za światowe centrum sztuki i dotyczy to zarówno dawnych dziejów, jak i czasów obecnych. Jednym z powodów jakie stoją za tutejszymi, przebogatymi zbiorami sztuki jest fakt, że liczne muzea tego miasta często odkupowały prace artystów bezpośrednio od nich lub od ludzi z ich najbliższego otoczenia. Warto także wspomnieć, że Paryż ma opinię miasta przyjaznego kulturze i artystom, a przy tym bardzo kreatywnego, już od kilkuset lat. Nie dotyczy to jedynie malarzy lecz również muzyków i literatów, rzeźbiarzy, czy nowoczesnych performerów – każdy mógł z ogromnej różnorodności Paryża wybrać to, co mu odpowiada.
W Paryżu mieści się jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie – Sorbona (powstała z połączenia Uniwersytetu Paryskiego i Uniwersytetu Roberta de Sorbona). Ze względu na oszałamiającą w średniowiecznych realiach liczbę 15-20 tysięcy studentów w Paryżu w XIII wieku, dzielnice wokół wyższych szkół rozbrzmiewały jedynym wspólnym językiem ówczesnych żaków – łaciną. Ślad tych czasów zachował się do dziś – okolice Sorbony znajdują się w tzw. Dzielnicy Łacińskiej.
Wieża Eiffla od momentu swego powstania z okazji Wystawy Światowej w roku 1889 aż do 1930 roku pozostawała najwyższą konstrukcją architektoniczną na świecie. Wprawdzie początkowe plany zakładały jej rozbiórkę po zakończeniu imprezy, jednak początkowa niechęć paryżan szybko została zastąpiona zachwytem, a w niedługim czasie wieża stałą się najbardziej charakterystycznym elementem panoramy stolicy Francji. W tej chwili w wielu miejscach na świecie powstają repliki lub budowle inspirowane wieżą Eiffla. Ich ilość szacuje się na kilkaset mniejszych i większych obiektów.
Warto uzmysłowić sobie także inną zależność – wielkość aglomeracji Paryża odpowiada w przybliżeniu 0,5% powierzchni kraju, a mieszka w jej obrębie około 12 milionów mieszkańców, co stanowi jakieś 20% wszystkich Francuzów. Tutaj skupia się także więcej niż 1% przemysłu kraju. Rekordową wielkość ma również tutejszy Disneyland otwarty 14. kwietnia 1992 roku. Zajmuje on obecnie około 900 hektarów, a w sumie należy do niego obszar odpowiadający około 1/5 powierzchni Paryża. Do dyspozycji odwiedzających oddane są 2 sąsiadujące ze sobą parki rozrywki, 7 hoteli, odrębny węzeł komunikacyjny i ponad 50 różnorodnych atrakcji.
Stolica Francji jest miejscem, które odwiedzić powinien każdy - przynajmniej raz w życiu. Dzięki ofercie na tanie bilety lotnicze do Paryża jest to możliwe i łatwo dostępne dla coraz większej rzeszy podróżników. Sprawdż więc promocje na tanie loty do Paryża.