- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 12:22
Ciekawostki o Pittsburghu
Znajdź nas w social mediach
Nazwa miasta prawdopodobnie związana jest etymologicznie z miastem Edynburg. Generał John Forbes, który nadawał miastu nazwę był Szkotem i być może w ten sposób chciał uczcić stolicę swojego kraju.
Znane postaci
Ciekawostki
- Znane osobistości
Aktorzy - Charles Bronson, Holly Hunter, Michael Keaton, artysta – Andy Warhol, piosenkarka - Christina Aguilera, 14 noblistów - Atrakcje turystyczne
Złoty Trójkąt, Katedra Nauki, Kennywood - Pochodzenie nazwy
Prawdopodobnie nazwa pochodzi od szkockiego miasta Edynburg - Sport Pittsburgh Penguins, Pittsburgh Pirates, Pittsburgh Steelers
- Rekordowe temperatury +39 st. C, 16.07.1988, -30 st. C, 19.01.1994
- Naj...
8% mieszkańców stanowią Polacy; najstarszy i największy jest w Pittsburghu polski kościół Matki Boskiej; Katedra Nauki to drugi co do wielkości budynek edukacyjny na świecie; park rozrywki Kennywood to jeden z najstarszych na świecie
Z miastem związani są liczni aktorzy, najważniejsi z nich to: Charles Bronson, Holly Hunter oraz Michael Keaton. Poza tym w Pittsburghu urodził się jeden z najbardziej znanych nowoczesnych artystów - Andy Warhol. Młodość natomiast spędziła w pobliżu miasta amerykańska gwiazda muzyki pop Christina Aguilera. 14 laureatów Nagrody Nobla ma związek z uczelniami w Pittsburgu, ich osiągnięcia dotyczą głównie ekonomii, fizyki, chemii i medycyny. Oto lista laureatów: John Hall, Finn E. Kydland, Edward C. Prescott, Clifford Shull, John Nash Jr, Clinton Davisson, Otto Stern, Paul Flory, Herbert Simon, Franco Modigliani, Merton Miller, Robert Lucas Jr, John Pople, Walter Kohn, Paul Lauterbur, Finn E. Kydland, Edward C. Prescott.
W Pittsburghu znajduje się drugi co do wielkości budynek przeznaczony na cele edukacyjne na świecie – nosi nazwę Katedra Nauki i należy do Uniwersytetu w Pittsburghu. Wieża ta ma 163 wysokości i 42 piętra, została wzniesiona w 1937 roku.
Około 10 kilometrów od centrum miasta znajduje się jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie – otwarty w 1898 roku Kennywood, który wpisany jest na Narodową Listę Miejsc Historycznych w USA jako jedno z dwóch podobnych miejsc na tej liście
Polska społeczność w Pittsburghu
W Pittsburghu odsetek Polaków i obywateli amerykańskich polskiego pochodzenia sięga 8 %, w mieście jest osobna polska dzielnica – Polish Hill, a największy i najstarszy kościół w mieście to polski Kościół Matki Boskiej wzniesiony w tak zwanym polskim stylu katedralnym (ang. Polish Catedral) – charakteryzują się ogromnym rozmachem, monumentalizmem, licznymi zdobieniami wykonywanymi w różnych technikach i dużą ilością złoceń. Kościoły te pochodzą głównie z XIX i XX wieku, naśladują jednak architekturę barokową, często nawet konkretne kościoły w Polsce. W obrębie Polish Hill mieszka mniej niż 2000 osób, jednak nie jest to cała Polonia mieszkająca w Pittsburghu.
Rekordowe temperatury zanotowane w Pittsburghu wynosiły +39 stopni 16. lipca 1988 roku oraz -30 stopni zarejestrowane 19. stycznia 1994 roku.
Przestrzeń Śródmieścia pomiędzy rzekami nosi nazwę Złotego Trójkąta, a samo miejsce połączenia, gdzie zaczyna swój bieg rzeka Ohio nazywane jest po prostu The Point.
Najważniejsze kluby sportowe w mieście to Pittsburgh Pirates (koszykówka), Pittsburgh Steelers (piłka nożna) oraz Pittsburgh Penguins (hokej).
Jeśli więc wybierasz się to Pittsburgha pamiętaj, by dzięki nasze wyszukiwarce lotów zarezerwować najtańsze bilety do Pittsburgha. Nareszcie tanie loty do Pittsburgha stały się faktem!