- Szczegóły
- środa, 27 listopad 2024 06:52
Ciekawostki o Podgoricy
Znajdź nas w social mediach
Miasto Podgorica to chyba najlepsze miejsce wypadowe podczas wycieczek po Czarnogórze – znajduje się w niewielkiej odległości zarówno od ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich, jak i kąpielisk Morza Adriatyckiego. Spośród wad tej lokalizacji wymienić jedynie jedną, najważniejszą – niemal nie ma tutaj zabytków. Ich brak spowodowany jest ogromnymi zniszczeniami wojennymi, kóre były skutkiem bombardowania w czasie wojen światowych i późniejszych walk.
Ciekawostki
- Dawne nazwy
Dolcea – za czasów greckich i rzymskich, Birziminium – około X wieku, Ribnica – średniowiecze, Titograd – podczas dyktatury Tito - Czarnogóra
Podgorica jest stolicą Czarnogóry, kraj ten jest jednym z najmłodszych w Europie, jedynie około 5% jego powierzchni to ziemie orne, zlokalizowany tu jest najgłębszy w Europie kanion Tary, najbardziej mokre miejsce kontynentu – pasmo gór Orjen, jedyny w Europie Południowej fiord - Boka Kotorska, a także najwyżej położone miasto starego kontynentu - Żabljak w Durmitorze, do tego jako jedyny obszar w tej części kontynentu Czarnogóra uniknęła zależności od Turków Osmańskich, jedynie 43 % ludności to Czarnogórcy, stanowią oni mniejszość we własnym kraju - Rzeki Podgoricy
Zeta, Moraca, Ribnica, Cijevna oraz Sitnica - Rekord temperatury
16. Sierpnia 2007 roku zanotowano w Podgoricy +44,8 stopnia - Naj...
stolicę Czarnogóry zamieszkuje około 30% ludności całego kraju i zajmuje ona 10% jego powierzchni
Podgorica to stolica Czarnogóry i największe miasto w tym niewielkim kraju, liczy jedynie około 200 tysięcy mieszkańców, stanowi to jednak około 30 % mieszkańców całego kraju. Powierzchnia miasta to ponad 1/10 całego kraju. Warto przy okazji wspomnieć, że Czarnogóra to wyjątkowo interesujący kraj, chociażby dlatego, że Czarnogórcy, chociaż reprezentowani najliczniej w strukturze etnicznej (43% obywateli), w porównaniu z pozostałymi nacjami stanowią mniejszość se własnym kraju. Czarnogóra jest jednym z najmłodszych państw na świecie - parlament tej niewielkiej republiki proklamował niepodległość dopiero 3 czerwca 2006 i odłączył się tym samym od federacji Serbii i Czarnogóry. Poza tym niemal połowa z 614 kilometrów granic Czarnogóry nie przypada na żaden kraj a na Morze Adriatyckie. W ogóle nadmorskie położenie w dużej części determinuje tutejszy klimat – jest to jedno z najbardziej mokrych miejsc w Europie, co roku spada tutaj około 5300 milimetrów deszczu na metr kwadratowy (to prawie 10 razy więcej niż co roku w Warszawie). Do tego górzysty krajobraz wnętrza kraju powoduje, że pola orne stanowią jedynie 5% powierzchni Czarnogóry. W ogóle zagęszczenie różnych rekordów i osobliwości w Czarnogórze jest ponadprzeciętne: znajduje się tu najgłębszy kanion w Europie - kanion Tary, najbardziej mokre miejsce kontynentu – pasmo gór Orjen, jedyny w Europie Południowej fiord - Boka Kotorska, a także najwyżej położone miasto starego kontynentu - Żabljak w Durmitorze.
Najwyższą zanotowaną w Podgoricy temperaturą było +44.8 stopnia Celsjusza, 16. sierpnia 2007 roku. Zimą natomiast w każdym roku zdarza się w stolicy Czarnogóry kilka dni z opadami śniegu i przymrozkami.
Z samą zaś Podgoricą związany był w szczególny sposób znany dyktator Josip Broz Tito, za czasów jego dyktatury miasto nosiło miano Titogradu. Świadczy to jedynie o absolutnej megalomanii tego polityka...
W Czarnogórze nakręcony został m. in. znany film produkcji brytyjskiej „Komandosi z Nawarony”, a jedna z najbardziej kluczowych scen filmu rozgrywa się przy moście na Tarze. Przed wizytą w Podgoricy z pewnością warto zobaczyć ten klasyk kinowy, by poczuć specyficzny klimat tego kraju.
W pobliżu miasta znajdują się liczne zabytki z czasów rzymskich, w lepszym lub gorszym stanie, a także dwie ważne w tamtych czasach osady - Duklja (Dolcea) oraz Medun, gdzie w całej okazałości podziwiać można kunszt dawnych architektów i konstruktorów. Z pewnością warto zobaczyć pałac, antyczne zabudowania, forum oraz łuk triumfalny, a także ruiny warowni i umocnień.
Nazwa "Podgorica" oznacza w wolnym tłumaczeniu „pod pagórkami” lub, co bardziej prawdopodobne „pod Goricą” - wzgórzem w centrum miasta. Nazwa używana jest mniej więcej od XIV wieku. Poza tym miasto ograniczone jest przez pięć przepływających przez nie rzek: Zeta, Moraca, Ribnica, Cijevna oraz Sitnica.