- Szczegóły
- wtorek, 03 grudzień 2024 10:57
Ciekawostki o Seulu
Znajdź nas w social mediach
Wieczór w Seulu |
Fot. Stuck in Customs |
Seul to jedna z największych metropolii świata. Miasto jest także stolicą Korei Południowej i nosi miano „Specjalnego miasta”. Mieszkańcy Seulu, których liczba już dawno przekroczyła 10 milionów, żyją głównie w ogromnych, strzelistych wieżowcach. Z racji braku miejsca miasto rozrasta się gwałtownie także w górę. Obszar metropolii Seulu osiąga prawie 25 milionów osób. Aż strach myśleć, jak wygląda życie codzienne w takim molochu. Mimo to Seul jest chętnie odwiedzany przez turystów. Pobyt w mieście dla osoby nieprzyzwyczajonej do takiego natężenia ruchu i hałasu to prawdziwy sport ekstremalny.
Ogółem 1/5 mieszkańców Korei Południowej skupia się w stolicy. Ponownie statystyki są niezwykle sugestywne... codziennie w Seulu rodzi się 254 dzieci. Zaskakująco niewielu jest jednak cudzoziemców. Ich liczba nie przekracza 2% populacji.
Ciekawostki
- Festiwale i święta
Księżycowy Nowy Rok - styczeń, Hi Seoul Festival - maj, Festiwal kultury prehistorycznej - czerwiec - Targi
BISFE - targi rybne i owoców morza - Kuchnia
kimchi, gejang, psie mięso - Sławni ludzie
Jim Lee - twórca komiksów, Choi Min-sik - aktor - Religia
buddyzm, chrześcijaństwo - Komunikacja miejska
superszybka kolei KTX - Sport
Narodowym sportem w Korei jest taekwondo
Tak wielu ludzi skupionych w jednym miejscu musi powodować wzrost przestępczości. Właśnie, czy aby na pewno musi? Seulskie statystyki pokazują, że wcale nie. Poziom przestępstw utrzymuje się od lat na mniej więcej stałym poziomie i należy do najniższych spośród wszystkich metropolii. Osiągnięto to nie tylko dzięki wszechobecnemu monitoringowi i dobrze zorganizowanej policji – Koreańczycy mają po prostu głęboko zakorzenione poczucie porządku.
Seul zbliża się do japońskich miast jeśli chodzi o poziom informatyzacji. Choć jeszcze daleko mu do Tokio, statystyki i tak są imponujące. Ponad 92 % populacji regularnie korzysta z internetu a prawie 80% posiada telefon komórkowy.
W 2008 roku prestiżowych magazyn Forbes przyznał Seulowi 6 miejsce w rankingu najsilniejszych ekonomicznie miast na świecie.
Seul to nie tylko praca, przemysł i gospodarka, choć Koreańczycy – podobnie jak Japończycy – są pracoholikami. W mieście organizuje się najróżniejsze festiwale, a zgodnie z koreańskim zwyczajem każdy punkt programu jest dopięty na ostatni guzik. W styczniu najważniejszym świętem jest Nowy Rok, któremu towarzyszą kolorowe parady. W kwietniu świętuje się urodziny Buddy. Oddaje się mu cześć robiąc piękne lampiony. Hi Seoul Festival to największe wydarzenie maja. Koncerty, parady, spektakle, uliczne stragany – same przyjemności, zwłaszcza dla turysty. W czerwcu czeka na na ciekawostka, czyli Festiwal Kultury Prehistorycznej. Towarzyszą mu efektowne pokazy fajerwerków. W sierpniu nie zapomnijmy o festiwalu animacji, a w październiku nie wolno opuścić festiwalu bębnów. Na koniec targi rybne i owoców morza w listopadzie.
Seulskie lotnisko Incheon International Airport zostało wybrane najlepszym lotniskiem świata. Transport lądowy to przede wszystkim kolei KTX (Korean Train eXpress), która rozwija prędkość nawet do 350 km/h. Wydaje się to nieprawdopodobne, zwłaszcza nam, skazanym na podróżowanie PKP.
Polskim miastem partnerskim Seulu jest Warszawa.
W Seulu jest ponad 25 tysięcy całodobowych sklepów.
W 1988 roku w Seulu odbywały się igrzyska olimpijskie. W klasyfikacji ogólnej najwięcej medali zdobyli wówczas sportowcy z ZSRR. Oficjalną maskotką był tygrys o imieniu Hodori. W 2002 roku Seul był jednym z miast organizujących Mistrzostwa Świata w piłce nożnej, tradycyjnie już niezbyt udane dla Polski.
Jak na tak duży ośrodek, w Seulu jest niestety niezbyt wiele terenów zielonych. W mieście jest około 40 parków. Na szczęście niektóre z nich są naprawdę piękne. Park Olimpijski to miejsce godne polecenia każdej osobie zainteresowanej historią igrzysk.
Miłośnicy kinematografii, zwłaszcza tej nieco bardziej niszowej, z pewnością będą chcieli odwiedzić KOFA – Korean Film Archives. Ministerstwo Kultury i Turystyki założyło narodowe archiwum filmowe w 1974 roku. W archiwum znajdują się plakaty, scenariusze, kopie filmów...
Historia Seulu to jednak nie same momenty chwały. W 1995 roku w mieście doszło do największej katastrofy budowlanej w historii świata. Zawaliło się wówczas centrum handlowe Sampoong. W wyniku tej tragedii śmierć poniosły 502 osoby, natomiast kolejnych 973 zostało rannych.
Choć głównym źródłem dochodu w mieście jest oczywiście przemysł, turystyka także nie jest traktowana po macoszemu. Według statystyk Seul corocznie odwiedza przynajmniej 6 milionów zagranicznych turystów, przy czym 1/3 tej liczby stanowią Japończycy. Na podróżnych czeka ponad 120 tysięcy hotelowych pokojów.