- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 10:30
Grecja - zabytki
Znajdź nas w social mediach
Pozostałości starożytnej Grecji, fot. sxc.hu |
Grecja jest niezwykle ważnym miejscem dla każdego Europejczyka. Nie da się zapomnieć, gdzie wyrosły korzenie naszej kultury, nie można przejść obojętnie obok tego, co zostawili nam w spadku zarówno starożytni, jak i żyjący w czasach nowożytnych Grecy. Ten kraj powinien odwiedzić każdy, przynajmniej raz w życiu. Planując wycieczkę do Grecji, zapoznajcie się z krótką listą absolutnie obowiązkowych zabytków do zobaczenia w tym kraju.
Akropol
Akropol to wapienne wzgórze położone w Atenach. W czasach mykeńskich było to miejsce ufortyfikowane (wzniesiono tu cytadelę), jednak w latach późniejszych stało się ono miejscem kultu. W czasie wojen perskich Akropol znacznie ucierpiał, gdyż wzniesione na wzgórzu świątynie uległy zniszczeniu. Jednakże Perykles zainicjował odbudowę dziedzictwa, dzięki czemu możemy do dziś podziwiać (przynajmniej po części) miejsca takie jak:
Partenon - świątynia zbudowana w porządku doryckim ku czci Ateny, patronki miasta. Płaskorzeźby widoczne na murach obiektu zostały zaprojektowane przez Fidiasza - najwybitniejszego rzeźbiarza tamtych czasów. Warto dodać, że budynek powstał w 432 r. p.n.e. Mimo dominującego stylu doryckiego, można dopatrzeć się tu 4 kolumn w porządku jońskim
Świątynia Ateny Nike - świątynia Ateny Zwycięskiej, która powstała już w 421 r. p.n.e. Budowla ta uchodzi za najlepiej zachowaną świątynię jońską. Niewielka budowla w typie attycko-jońskiego tetrastylosu na Akropolu, na prawo od Propylejów, w południowo-zachodniej części wzgórza. Świątynię postawiono w V w p.n.e., ale jej zalążki sięgają okresu archaicznego. Projektantem był prawdopodobnie Kallikrates. Oddawano tu kult Atenie Zwycięskiej.
Propyleje - budynek bramy, która prowadziła do świątyń; Marmurowy obiekt wzniesiony został w porządku doryckim w 437 r. p.n.e. Część zachodnia nawiązuje do stylu jońskiego.
Zwiedzanie Akropolu
- kwiecień - październik jest to możliwe w godzinach 8.00-19.30
- listopad - marzec - 8.30 -15.00
Ceny biletów:
- normalny - 12 €
- ulgowy - 6 €
Teatr Dionizosa
Wybudowany u stóp Akropolu najsłynniejszy teatr grecki. Grecy, budując inne teatry, wzorowali się właśnie na nim. Warto zobaczyć jak oglądano sztuki greckie, jaka była widoczność i czy akustyka była faktycznie tak imponująca. Do oglądania teatru uprawnia nas bilet zakupiony w celu zwiedzania Akropolu.
Świątynia Zeusa Olimpijskiego
Budowa świątyni zakończyła się w 131 r. n.e. dzięki staraniom rzymskiego cesarza Hadriana. Świątynia liczyła kiedyś 104 kolumny i była największym obiektem tego typu w Starożytnej Grecji. Dziś można podziwiać jedynie 15 kolumn. Reszta nie zachowała się w dobrym stanie - kolumny niszczeją przewrócone na ziemię. Posągi, niegdyś umieszczone we wnętrzu świątyni, zaginęły.
Możliwość zwiedzania, dzięki wykupieniu biletu wstępu na Akropol.
Dodatkowo, w cenie, można zwiedzać cmentarz Keramejkos, Agorę Grecką i Rzymską (podział ten jest współczesny).
Kapnikarea
Jeden z najstarszych kościołów w Grecji. Jest to świątynia utrzymana w stylu bizantyjskim. Na miejscu dzisiejszego kościoła, kiedyś, mieściła się świątynia poświęcona Demeter lub Atenie. Dzisiejszy obiekt można podziwiać dzięki staraniom cesarzowej Ireny. W czasie powstania greckiego, kościół został mocno uszkodzony. W połowie XIX wieku planowano zburzyć świątynię, jednak dzięki króla Ludwika Bawarskiego, Kapnikarea ocalała. Po 1841 roku świątynia zaczęła pełnić funkcję Biblioteki Narodowej. Kościół zbudowany na planie krzyża. Dolna część ścian to zwykłe bloki kamienne, podczas gdy góra jest zdobiona płaskorzeźbami z czasów starożytnych.
Rotunda św. Jerzego
Najstarsza budowla w Salonikach, która zachowała się w tak dobrym stanie. Wybudowana przez cesarza Galeriusza, miała pełnić miejsce jego mauzoleum. Nigdy jednak do tego nie doszło, gdyż władca zmarł poza granicami państwa. Początkowo, rotunda była częścią kompleksu pałacowego cesarza. Później została ona przekształcona w kościół pod wezwaniem św. Jerzego. W XVI wieku, gdy Grecja była pod panowaniem Turków, kościół został przekształcony w meczet. Później mieściło się tu również muzeum związane z historią chrześcijan.
Grób Agamemnona
Sławna budowla mykeńska, którą nawet polscy poeci wspominali w swoich utworach. Dwukomorowy grobowiec pochodzący z IV w. p.n.e. Wybudowany niezwykle starannie, z przycinanych odpowiednio kamieni. Zarówno część zewnętrzna jak i wewnętrzna robi na zwiedzających ogromne wrażenie. Warto dodać, że nazwa grobowca jest myląca, gdyż tak naprawdę nie wiadomo kto został pochowany w tym miejscu. Jedynie duża ilość zdobień, płaskorzeźb, może świadczyć o tym, że znajdują się tu szczątki, prochy, kogoś ważnego.
Zobacz także: