- Szczegóły
- czwartek, 05 grudzień 2024 04:54
Komunikacja na Tajwanie
Znajdź nas w social mediach
Sieć autostrad i dróg szybkiego ruchu pokrywająca Tajwan w znaczący sposób skróciła czas podróży po wyspie. W październiku 2006 roku została otwarta szybka kolej łącząca Tajpej i Kaohsiung. 345 km trasa pomiędzy Tajpej i Kaohsiung, dwoma największymi miastami na wyspie, jest pierwszą krajową konstrukcją zbudowaną w ramach modelu BOT (build-operate-transfer).
Na wyspie są dwa międzynarodowe lotniska Kaohsiung i Taoyuan, oferujące między innymi połączenia z lotnikami w krajach europejskich (Wiedeń, Rzym, Paryż, Zurych, Londyn, Amsterdam, czy Frankfurt). China Airlines (państwowe linie lotnicze) i Eva Airlines oferują połączenia do głównych miast europejskich. W grudniu 2008 roku rozpoczęto regularne połączenia lotnicze i morskie pomiędzy Tajwanem a Chinami Ludowymi, kończąc w ten sposób 60-letnią blokadę pomiędzy ChRL a wyspą.
Na Tajwanie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Przy pobytach dłuższych - np. w związku z zatrudnieniem - poza wydanym w Polsce międzynarodowym prawem jazdy należy dodatkowo mieć (wystawianą przez miejscową policję) wkładkę zaświadczającą, że będzie ono honorowane na Tajwanie przez okres ważności zezwolenia na pobyt. Odwiedzający Tajwan cudzoziemcy często zainteresowani są wynajmem bardzo tu popularnych skuterów. Sieć drogowa na Tajwanie jest dobrze rozwinięta i utrzymana. Szczególną ostrożność należy zachować podczas jazdy na wąskich i krętych drogach górskich. Ulice w Tajpej i innych większych miastach są zatłoczone. Obowiązujące przepisy ruchu drogowego w zasadzie odpowiadają światowym normom. Można mieć jedynie pewne zastrzeżenia co do ich przestrzegania, szczególnie przez kierowców taksówek, ciężarówek oraz skuterów. Obowiązuje ruch prawostronny.
Środki komunikacji na Tajwanie mają wysoki standard. Ze względu na konkurencję, ceny biletów są również przystępne. Połączenia pomiędzy poszczególnymi miastami odbywają się przez całą dobę, dzięki czemu o każdej porze dnia i nocy można wyruszyć w poszukiwaniu nowych wrażeń. Niestety do wielu miejsc znajdujących się środkowej i wschodniej części wyspy można dotrzeć tylko w przypadku posiadania własnego transportu ze względu na trudności związane z ukształtowaniem terenu.
W Tajpei jest rozwinięta komunikacja miejska. Niedawno wybudowane Metro (MRT) jest czyste i schludne. Nie można w nim spożywać posiłków ani napojów, a za złamanie tego zakazu grozi mandat. Korzystając z MRT płaci się za każdy przejazd z osobna. Cena przejazdu jest zależna od długości trasy i waha się miedzy 20 a 65 NT (najdłuższa trasa). Średnio za przejazd metrem zapłacimy 30 NT.
W Tajwanie najpowszechniejszy jest transport autobusowy. W Tajpei działa około 300 linii. Podróżowanie autobusem może być jednak utrudnione ze względu na barierę językową - większość kierowców autobusów nie mówi po angielsku. Napisy i informacje na przystankach napisane są z reguły w języku chińskim. Trzeba także pamiętać, że autobusy nie kursują po 23.00. W autobusie płaci się przy wejściu lub wyjściu z pojazdu za pomocą bilonu lub EasyCard. Jeden przejazd kosztuje 15 NT.