- Szczegóły
- wtorek, 24 grudzień 2024 20:04
Komunikacja w Macedonii
Znajdź nas w social mediach
Wewnątrz kraju nie obowiązują właściwe żadne szczególne ograniczenia w przemieszczaniu, jedynym wyjątkiem są tereny przygraniczne, które poza samymi przejściami granicznym i są terytoriami zmilitaryzowanymi i trzeba się w tamtym rejonie całkowicie podporządkować poleceniom władz. Ze względów bezpieczeństwa na poleca się również korzystania z bocznych dróg nieutwardzonych w pobliżu granicy z Albanią w obrębie spornego terytorium Kosowa, ponieważ istnieje zagrożenie zaminowaniem terenu. Wprawdzie obecnie sytuacja pomiędzy tą częścią kraju a władzami centralnymi jest dobra, jednak nie zawsze tak było i koniecznie trzeba o tym pamiętać.
W Macedonii honorowane jest polskie prawo jazdy, jednak przy pobytach przekraczających trzy miesiące warto zaopatrzyć się w międzynarodowy dokument. Główne drogi są w dobrym stanie, jednak boczne odbiegają znacznie od światowych standardów, oznakowanie jest niewystarczające, a nawigacje satelitarne GPS rzadko mają w pamięci aktualne mapy Macedonii, więc mogą pojawić się problemy z przemieszczaniem po tym kraju.
W obrębie Macedonii funkcjonuje publiczny i prywatny zbiorowy transport drogowy, który posługuje połączenia pomiędzy różnymi miastami w kraju, oraz kilkoma destynacjami zagranicznymi. Stan techniczny pojazdów niestety nie jest najlepszy, jednak komunikacja drogowa jest bezpieczna. W Macedonii istnieje około 13 tysięcy kilometrów utwardzonych dróg, z czego około 200 kilometrów do doskonałej jakości autostrady o europejskim standardzie.
Na terenie Macedonii korzystać można również z komunikacji kolejowej, długość linii kolejowych to ok 700 kilometrów, z czego ponad 200 kilometrów jest zelektryfikowanych. Stan taboru jest zły, jednak standard podróży kolejowej wydaje się być lepszy niż w wypadku autobusów.
Turysta w Macedonii może skorzystać również z 17 lotnisk, z których 10 ma utwardzoną nawierzchnię, a dwa z nich mają status międzynarodowych portów lotniczych (Skopje i Ochryda).