- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 05:19
Tanie loty AerLingus
Znajdź nas w social mediach
Data założenia | 1936 r. |
Węzeł | Port Lotniczy Dublin, Port Lotniczy Belfast, Port lotniczy Cork, Port lotniczy London Gatwick, Port Lotniczy Shannon |
Sojusze | JetBlue Airways, United Airlines, British Airways, KLM |
Flota | 44 samoloty Airbus |
Trasy | 70 |
Symbol IATA | EI |
Sybmol ICAO | EIN |
Znak | SHAMROCK |
Siedziba firmy | Aer Lingus Head Office, Dublin Airport, Dublin, Irlandia |
www | www.aerlingus.com |
Linia Aer Lingus może się poszczycić ponad 70-letnią tradycją i doświadczeniem zarówno w europejskich jak i transatlantyckich przewozach pasażerskich oraz cargo. Obecnie linia dysponuje 44 samolotami Airbus, a kolejnych 13 ma stać się ich własnością w najbliższych latach. Obecnie Aer Lingus oferuje około 70 stałych tras w Europie, Ameryce Północnej i Afryce.
Historia
Linia lotnicza Aer Lingus powstała w kwietniu roku 1936 roku dysponując kapitałem założycielskim w wysokości 100 000 £. Początkowo firma związana była z Blackpool i West Coast Air Services, jednak już 22. maja 1936 roku zarejestrowano Aer Lingus Teoranta jako niezależnego przewoźnika lotniczego. Firma w całości należała do państwa irlandzkiego, a jej nazwa stanowi angielską transkrypcję irlandzkiego określenia "Aer Loingeas", co oznacza "Flota Powietrzna". W czasie II wojny światowej działalność Aer Lingus została mocno ograniczona ze względów bezpieczeństwa jednak po jej zakończeniu linia powróciła do dawnej świetności wznawiając m. in. zawieszone loty do Londynu. Jako pierwsza linia na świecie Aer Lingus wprowadził wówczas personel pokładowy, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie podróżowania. W dniu 28. kwietnia 1958 odbył się pierwszy transatlantycki lot linii Aer Lingus z Shannon do Nowego Jorku. Od 1960 roku linia Aer Lingus podejmowała starania, by systematycznie wymieniać swoją flotę na samoloty odrzutowe - pierwsze tego typu maszyny weszły w skład floty tego przewoźnika 14 grudnia 1960 i były to trzy samoloty Boeing 720s. W 1969 r. wprowadzono samoloty Boeing 737 na trasę pomiędzy Dublinem a Londynem, by sprostać ogromnemu zainteresowaniu jakim cieszyły się oba miasta. We wrześniu 1979 r. Aer Lingus jako pierwsza linia lotnicza poza Alitalia został wykorzystany w czasie pielgrzymki przez papieża Jana Pawła II, który podróżował do Dublina oraz do Bostonu. 2. października 2006 roku firma debiutowała jednocześnie na giełdzie papierów wartościowych w Dublinie i Londynie - obecnie Irlandia jest właścicielem 25,4 % akcji, Ryanair ma 29,4 % udziałów, a pozostała cześć znajduje się w rękach inwestorów giełdowych.
Usługi
Aer Lingus posiada rozbudowaną sieć połączeń w Europie oraz w Ameryce Północnej. Dzięki sojuszowi z kilkoma przewoźnikami oferta tej linii lotniczej kształtuje się bardzo interesująco obejmując swoim zasięgiem właściwie całe terytorium USA, a także oczywiście kraje europejskie. Większość lotów z Europy do Ameryki odbywa się z transferem w Dublinie, w głównej bazie przewoźnika, jednak nie jest to kłopotliwe dla podróżnych. Aer Lingus poza przewozami pasażerskimi zajmuje się również transportem lotniczym ładunków, poczty, prasy itp. Główną bazą ruchu cargo również jest centrala firmy zlokalizowana przy lotnisku w Dublinie. Nowoczesne samoloty z fabryk Airbusa pozwalają podróżować komfortowo i bezpiecznie.
Aer Lingus wdraża program partnerski dla swoich klientów - Gold Circle Club. Spełniając określone warunki można korzystać z dodatkowych usług i udogodnień takich jak pierwszeństwo przy odprawie czy dostęp do Gold Circle Lounges.
Aer Lingus nie ogranicza się jedynie to obsługi ruchu pasażerskiego - firma zajmuje się również przewozami cargo. Poza tym firma oferuje rozbudowaną ofertę pośrednictwa w zakresie wyjazdów urlopowych oferując wynajem hoteli i samochodów, a także usługi ubezpieczeniowe.
Siatka połączeń i najważniejsze lotniska
Najważniejszym lotniskiem i główną bazą firmy jest Port lotniczy w Belfaście, gdzie mieści się główne przedstawicielstwo linii Aer Lingus. Jest to również najważniejszy port transferowy dla podróżnych wybierających się z tym przewoźnikiem do USA. Samodzielnie Aer Lingus obsługuje loty na Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, jednak dzięki sojuszom lotniczym jakie firma zawarła z lokalnymi przewoźnikami oferta dotyczy właściwie całego terytorium USA. Poza tym Aer Lingus lata do większości europejskich Stolic, ma także połączenia z ważnymi portami przesiadkowymi, a w sezonie letnim i zimowym udostępniane są czasowe połączenia do ważnych pod względem turystycznym miejscowości takich jak Wenecja, Dubrownik, Ateny czy Ibiza latem oraz Agadir w Maroku, Salzburg czy Sofia zimą. Linia skupia się głównie na połączeniach do Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej, a także na Wschodnim Wybrzeżu USA, dokąd odbywają się regularne przeloty przez cały rok.
Najważniejszymi lotniskami linii Aer Lingus poza bazą w Dublinie są porty lotnicze w Cork i Shannon w Irlandii, a także lotniska w Belfaście oraz w Londynie Gatwick. Porty lotnicze na wchodzie USA stanowią natomiast zarówno port docelowy dla części podróżnych, jaki i miejsce przesiadki dla osób wybierających się w dalej na zachód położone rejony Stanów Zjednoczonych.