- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 13:09
Lotniska w Nowej Zelandii
Znajdź nas w social mediach
Nowa Zelandia, Kraj Długiej Białej Chmury, jak nazywają ją Maorysi, mimo, że leży w odległej Oceanii, jest typowym krajem zachodnim i na wskroś „europejskim”, bo przecież w większości zamieszkała jest przez Brytyjczyków. Turystyka w Nowej Zelandii zalicza się do prężnie rozwijających się branż, także dzięki dobrze rozwiniętej komunikacja zarówno lądowej i morskiej ale przede wszystkim powietrznej Ponad 99% spośród 1,9 mln turystów co roku odwiedzających ten kraj wybiera podróż samolotem.
Rozbudowana jest sieć połączeń lotniczych między większymi i średnimi miastami. W większości dużych miast znajdują się lotniska. Nowa Zelandia ma bezpośrednie połączenia lotnicze z Wyspami Pacyfiku, wszystkimi wielkimi miastami Australii, wieloma we wschodniej Azji a także miastami w Ameryce Północnej i Europie W praktyce samolot jest jedynym sposobem dostania się także z Polski do Nowej Zelandii. Polska nie ma bezpośredniego połączenia z Nowa Zelandią. Samoloty maja zazwyczaj międzylądowanie w Bangkoku Singapurze, Hong Kongu lub innym z azjatyckich hubów lotniczych.
Do głównych portów lotniczych zaliczane są:
-
Lotnisko Auckland (AKL) – położone w Mangere, oddalone 24 km od Auckland, najważniejsze lotnisko w kraju
-
Lotnisko Hamilton – obsługuje głownie linie nowozelandzkie i połączenia z Australią
-
Lotnisko Christchurch – położone na wyspie południowej niedaleko Christchurch, przyjmuje regularnie wiele połączeń linii międzynarodowych.
Lotnisko w stolicy kraju - Wellington - ma ograniczone możliwości przyjmowania samolotów odrzutowych ze względu na zbyt krótkie pasy startowe. Z mniejszych lotnisk, loty międzynarodowe do Australii obsługuje także lotnisko w Queenstown.
Do głównych krajowych przewoźników lotniczych zalicza się Air New Zealand i Qantas, a do mniejszych lokalnych firm Freedom Air i Origin Pacyfic Airways. W dużych miastach i szczególnie odwiedzanych rejonach turystycznych łatwo dostępne są także helikoptery.