- Szczegóły
- czwartek, 26 grudzień 2024 20:39
Dziecko w samolocie
Znajdź nas w social mediach
W czasie lotu dziecko przeżywa pozytywne emocje (które wynikają z chęci poznania czegoś nowego, przeżycia ekscytującej przygody), ale też strach przed nieznanym. Nowe środowisko, masa ludzi, długi czas oczekiwania na kolejny lot oraz ograniczona swoboda na pokładzie samolotu mogą skutecznie zepsuć dobre samopoczucie dziecku oraz jego opiekunom. W celu uniknięcia takich nieprzyjemności, warto dokładnie zaplanować podróż z naszym podopiecznym. Poniżej wymieniamy kilka cennych wskazówek, które mogą Ci podwyższyć komfort podczas lotu.
Wybór odpowiedniego połączenia
Jeśli mamy wybór, wybierajmy połączenia bezpośrednie lub takie, które obejmują możliwie najmniejszą liczbę przesiadek. Warto także podróżować wieczorem, ponieważ wtedy zmęczone całodniową aktywnością dziecko zaśnie. Aby przyzwyczaić nasze dziecko do podróży samolotem, dobrze na początku wybierać loty na krótkich dystansach.
Przygotowanie do lotu
Jeśli będzie to pierwszy lot Twojego dziecka, dobrze jest wcześniej odbyć parę podróży środkami komunikacji publicznej (pociągami lub autobusami). Dzięki temu dziecko oswoi się z dużą grupą nowych, nieznanych ludzi. Zapoznanie się z takim uczuciem może mu później pomóc odnaleźć się na lotnisku i pokładzie samolotu. Jeśli Twój maluch ma tendencje do silnego lęku przed nieznanym, dobrze jest opowiedzieć mu śmieszną historyjkę lub bajkę o podróżowaniu samolotem. Innym dobrym sposobem jest opowiedzenie dziecku krok po kroku, co będzie je czekać przed odlotem i w czasie przebywania w samolocie, ile będzie trwała podróż itp. Jeśli dziecko choć trochę będzie wiedziało, czego ma się spodziewać, powinno tym samym lepiej poradzić sobie z tą nową dla niego sytuacją. Warto również dodać, że ogromne znaczenie w tej sytuacji ma zachowanie samego opiekuna – dziecko wyczuwa nastrój swoich towarzyszy. Mówiąc do dziecka ciepłym, spokojnym głosem, możemy sami pokazać mu, że wszystko jest w porządku i wyeliminować jego lęk.
Długi czas oczekiwania na lotnisku
Kiedy podróżujemy z naszą pociechą, mamy o wiele więcej na głowie niż inni pasażerowie, dlatego też dobrym pomysłem jest stawić się na lotnisku nawet wcześniej, niż zalecają linie lotnicze. Oczekiwanie na samolot wcale nie musi być dla dziecka ogromną nudą. Lotniska są miejscami bogatymi w atrakcje. Wystarczy np. udać się na taras widokowy, gdzie będą widoczne odlatujące i przylatujące samoloty. Niektóre porty dodatkowo posiadają specjalnie przygotowane kąciki dla dzieci, w których maluchy mogą się beztrosko bawić. Innym ze sposobów na zajęcie uwagi dziecka jest czytanie mu zajmujących bajek lub zabawy i różnego rodzaju gry, które nie wymagają szczególnych przyrządów. Dla dzieci starszych z kolei, można przygotować odtwarzacz MP3 z ulubioną muzyką.
Na pokładzie
Startowanie i lądowanie samolotu to momenty, w których prawdopodobieństwo pojawienia się lęku u pociech jest największe. Najlepszym sposobem na uniknięcie takich nieprzyjemnych doznań jest sen. Jeśli jednak Twoje dziecko nawet nie myśli o zmrużeniu oczu, można podać mu słodki cukierek do ssania, a starszemu - gumę do żucia. Pozwoli to wyeliminować zatykanie się uszu, które dzieci odczuwają dotkliwiej niż dorośli. Postarajmy się również o miejsce przy oknie dla dziecka, aby mogło ono obserwować widoki. Zajęcie dziecka zabawą, opowieściami czy wspólnym oglądaniem filmu rysunkowego sprawi, że podróż minie wszystkim szybciej.
Niemowlę w samolocie
Noworodki, które nie skończyły jeszcze jednego tygodnia, niestety nie mogą latać samolotem (ze względu na zbyt słaby układ oddechowy i krążenia). Drugim powodem jest fakt, że niemowlęta są niezwykle podatne na różnego rodzaju infekcje, dlatego też, jeśli tylko jest to możliwe, lepiej jest unikać podróży samolotem. Kiedy dziecko skończyło trzy miesiące lub więcej, lot nie powinien spowodować większych problemów. Podczas startu i lądowania dziecko (w miarę możliwości) powinno być karmione piersią lub przez smoczek, co pozwoli złagodzić nieprzyjemne odczucia spowodowane zmianą ciśnienia. Dla rodzin z dziećmi do lat 2 (nazywanych często przez przewoźników „infant”) przeznaczone są zwykle pierwsze rzędy. Jest tam więcej miejsca, a niekiedy do ściany przymocowane są nawet specjalne łóżeczka dla niemowląt, co znacznie ułatwia podróż.
Zniżki dla dzieci i ogólne zasady ich podróżowania
Zwykle dla dzieci w wieku do 10-12 lat (w zależności od przewoźnika, czasem nawet do 16 lat) przewidziano zniżkę w wysokości 33% ceny taryfy podstawowej, natomiast niemowlęta (do 2 roku życia) mogą liczyć nawet na 90% zniżki (niektóre linie nie pobierają takich opłat w ogóle). Niemowlęta zwykle nie mają przyznanego osobnego miejsca w samolocie – podróżują, siedząc na kolanach rodzica lub opiekuna. Starsze dzieci mają możliwość samodzielnego podróżowania, ale zwykle w takim wypadku należy uiścić dodatkową opłatę za opiekę na pokładzie, którą sprawuje personel samolotu. Ponadto, wymagane jest także pisemne oświadczenie, że na docelowym lotnisku będzie na dziecko oczekiwała wskazana przez rodziców osoba dorosła, która się dzieckiem zaopiekuje (w oświadczeniu muszą się także znaleźć dane tej osoby).
Dzieci starsze
Większość przewoźników za starsze dzieci uznaje pasażerów w wieku od 2 do 12 lat. Zazwyczaj na przelot starszego dziecka otrzymujemy zniżkę w wysokości od 25 do 35% ceny normalnego biletu. Niestety, nie wszystkie tanie linie lotnicze wprowadziły taką praktykę.
Młodzież
W przypadku młodzieży regulacje dotyczące lotów zazwyczaj nie różnią się wcale od tych, które obowiązują dorosłych. Bardzo rzadko zdarza się, że młodzieży do lat 16 przysługuje zniżka w wysokości np. 30%. Nastolatek może podróżować samodzielnie, a w niektórych liniach lotniczych spełniać także funkcję opiekuna dla dzieci do lat 12. Młodzieży przysługuje taki sam limit bagażowy, jak dorosłym.