- Szczegóły
- czwartek, 26 grudzień 2024 20:47
Zwierzęta w samolocie
Znajdź nas w social mediach
Jeżeli chcemy zabrać ze sobą swojego zwierzaka, powinniśmy ten fakt uprzednio zgłosić podczas dokonywania rezerwacji, bowiem liczba jednocześnie przewożonych na pokładzie samolotu zwierząt jest ograniczona. Zwierzę musi być przewożone w specjalnych klatkach, odpowiednich do wagi i rozmiarów naszego pupila (zasady te mają zastosowanie dla wszystkich zwierząt poza psem przewodnikiem osoby niewidomej). Kiedy kupujesz klatkę, musisz pamiętać, że powinna być ona na tyle obszerna, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obracać się i kłaść. Aby Twój zwierzak nie stresował się nieprzyjemną podróżą zbyt mocno, warto dokonać zakupu klatki nieco wcześniej tak, aby mógł się do niej przyzwyczaić jeszcze przed lotem. Do wnętrza klatki (nieważne, ile będzie trwał lot) należy włożyć posłanie, ewentualnie małą zabawkę, która poprawi humor zwierzęciu podczas podróży.
Za przewożenie zwierząt naliczane są opłaty, a ich wysokość zależy przede wszystkim od wagi naszego pupila (waga liczona jest łącznie z wagą klatki). Niektóre zwierzęta mogą być przewożone jako bagaż pasażerski w kabinie (jednak zwykle jedynie wówczas, gdy zwierzę wraz z pojemnikiem nie waży więcej niż 8 kg), mogą być także przewożone w luku bagażowym samolotu (informacji o dopuszczalnych wymiarach klatek przy przewozie zwierząt jako bagaż rejestrowany należy zasięgnąć podczas dokonywania rezerwacji). Na pokładzie samolotu mogą być przewożone wyłącznie psy i koty, pozostałe zwierzęta niezależnie od wagi i gatunku podróżują w lukach bagażowych.
Podczas podróży ze zwierzęciem należy mieć ze sobą jego aktualną książeczkę szczepień (przede wszystkim z informacją o ostatnim szczepieniu przeciw wściekliźnie) i zaświadczenia od weterynarza, uwzględniające przepisy kraju wylotu docelowego oraz krajów, w których będziemy się przesiadać.
Kiedy podróżujemy do krajów Unii Europejskiej, a także do: Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monaco, Norwegii, San Marino, Szwajcarii oraz Watykanu, należy dodatkowo zabrać ze sobą paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w Unii. Poza tym, zwierzę musi posiadać wszczepiony mikrochip (elektroniczny system identyfikacji) lub czytelny tatuaż.
Podróżując do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji oraz Malty, oprócz wymienionych powyżej dokumentów i mikrochipa, dodatkowo musimy mieć przy sobie aktualne wyniki testów na poziomie przeciwciał (czas, w którym te testy powinny być zrobione jest różny dla każdego z wymienionych krajów; przed wyjazdem koniecznie należy zaznajomić się z przepisami dotyczącymi tej kwestii w wybranym miejscu docelowym). Informacje o leczeniu lub szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu.
Istnieją 3 sposoby przewozu zwierząt przez linie lotnicze:
- lot w kabinie samolotów pasażerskich - dla małych psów i kotów,
- lot w luku bagażowym samolotów pasażerskich - większość zwierząt domowych,
- lot w samolocie cargo - zwierzęta bardzo duże oraz niedopuszczone do podróży w liniach pasażerskich.
W luku bagażowym przewożone są zwierzęta, które z różnych względów nie mogły znaleźć się w kabinie pasażerskiej. Jest to związane z nieco gorszymi warunkami podróży, jednak jest bezpieczne dla zwierzęcia.
W luku podróżują duże psy i czasem także duże koty oraz większość innych zwierząt domowych - gryzonie, fretki, gady, owady i pajęczaki, ptaki oraz zwierzęta egzotyczne. Przed lotem w luku bagażowym warto w porozumieniu z weterynarzem podać zwierzęciu łagodne środki uspakajające oraz przeciwdziałające chorobie lokomocyjnej.
Zwierzę podróżujące w luku bagażowym musi posiadać klatkę lub pojemnik zapewniający odpowiednią ilość miejsca na stanie, płożenie się i obrócenie. Poza tym trzeba zapewnić zwierzęciu jedzenie i wodę na czas podróży. Można także dać mu ulubioną zabawkę oraz jakiś przedmiot należący do właściciela, dzięki czemu będzie ono spokojniejsze.