- Szczegóły
- czwartek, 26 grudzień 2024 21:16
Podróż osób niepełnoletnich
Znajdź nas w social mediach
Każda linia lotnicza indywidualnie ustala zasady dotyczące podróżowania niepełnoletnich pasażerów. W przypadku wątpliwości, prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Informację o niepełnoletności podróżnego należy zawsze przekazać linii lotniczej podczas rezerwowania biletu. Niektóre serwisy wymagają potwierdzenia ze strony linii lotniczej jeszcze przed wykupieniem biletu.
Dzieci kwalifikuje się zwykle do następujących grup wiekowych:
Niemowlę (ang. infant), czyli dziecko w wieku do 2 lat, wymagające opieki osoby dorosłej
Pojedynczej osobie dorosłej może towarzyszyć jedynie jedno niemowlę.
Na dalszych trasach jest możliwość zamówienia w liniach lotniczych kołyski (tzw. „bascet”, BSCT) dla niemowląt do trzeciego miesiąca życia.
Jeśli na bilet dla niemowlęcia otrzymujesz 90-100% zniżki, oznacza to, że Twoja pociecha będzie musiała spędzić podróż na Twoich kolanach i nie otrzyma własnego miejsca w samolocie.
Linie lotnicze nie są zobowiązane do blokowania pustego miejsca obok osoby podróżującej z niemowlęciem. Celem podwyższenia komfortu (szczególnie na dalszych trasach) istnieje również możliwość wykupienia biletu ze zniżką dla dziecka (zwyczajowo 33 lub 50%). Taki bilet daje prawo do zajmowania dodatkowego, oddzielnego miejsca.
Wybrane linie oferują możliwość zamówienia specjalnego posiłku dla niemowląt, tzw. „baby meal” (BBML).
Dziecko (ang. child), w wieku 2-12 lat, podróżujące pod opieką osoby dorosłej
Serwis na pokładzie samolotu – czasami linie lotnicze zapewniają takie atrakcje jak książeczki do kolorowania i proste układanki, natomiast na dłuższych trasach, w samolotach wyposażonych w indywidualne ekrany telewizyjne, także filmy dla dzieci.
Procedura Unaccompanied Minor (UMNR), czyli samodzielna podróż dziecka bez pełnoletniego opiekuna, wymaga wcześniejszej zgody linii lotniczej; mogą być konieczne dodatkowe opłaty np. za dodatkową stewardessę na pokładzie. W formularzu rezerwacyjnym muszą być umieszczone dane teleadresowe opiekuna zarówno w porcie rozpoczęcia podróży, jak i w porcie docelowym.
Istnieje możliwość podróży z przesiadką. W takiej sytuacji opiekę nad dzieckiem zapewniają pracownicy linii lotniczych. Nie ma jednak możliwości odbycia podróży, która wymaga dodatkowo noclegu w hotelu.
Młodzież (ang. youth) w wieku 12-18 lat, osoby mogące podróżować samodzielnie lub pod opieką osoby dorosłej
Jeśli młodzież nie podróżuje z osobą dorosłą, zwykle nie ma możliwości odbycia lotu wymagającego noclegu. Aby móc zameldować się w hotelu, należy być pełnoletnim.
Często specjalnie dla młodzieży podróżującej samodzielnie linie lotnicze udostępniają tzw. procedurę Meet and Assist (MAAS), polegającą na pomocy w tranzycie, odbiorze bagażu etc.
Przysługujący bagaż
Dzieci w wieku 2-12 lat mają zwykle możliwość zabrania tyle samo bagażu, co osoby dorosłe. Niemowlętom nie przysługuje jednak przewóz bagażu (a jeśli nawet, to tylko w niektórych przypadkach i w ograniczonej ilości). Konkretne ograniczenia indywidualnie są ustalane przez linie lotnicze.
Wózek do samolotu
Osoby podróżujące z dziećmi, które korzystają ze składanych wózków spacerowych lub przenośnych fotelików, mogą z nich korzystać na terenie całego lotniska aż do momentu wejścia do samolotu. Przy wejściu na pokład fotelik lub wózek będzie odebrany przez pracownika linii lotniczych i odniesiony do luku bagażowego (delivery at aircraft). Po wylądowaniu nasz wózek/fotelik będzie dostępny przy drzwiach wyjściowych z samolotu.
Pierwszeństwa boardingu
Osoby, które podróżują z małymi dziećmi, mogą podchodzić do stanowisk odprawy biletowo-bagażowej bez kolejki, a także mają one pierwszeństwo w chwili wchodzenia do samolotu.
Na wszystkich międzynarodowych lotniskach znajdziemy specjalnie przygotowane pomieszczenia do przewijania niemowląt. Linie lotnicze nie zapewniają niestety środków higieny dla dzieci oraz niemowląt. Osoba dorosła podróżująca z dzieckiem musi zadbać o te elementy samodzielnie, przez cały czas trwania podróży.