- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 15:33
Osoby niepełnosprawne w samolocie
Znajdź nas w social mediach
Osoby niepełnosprawne podróżujące samolotem, powinny pamiętać o najważniejszych elementach planowania podróży, by zadbać o wygodny i spokojny lot.
- Zabierz ze sobą możliwie lekki bagaż podręczny, aby w razie potrzeby móc go samodzielnie przenosić.
- Osoby niewidome lub niesłyszące mogą bezpłatnie przewieźć swojego psa przewodnika. Kiedy zdecydujesz się na to, pamiętaj o zabraniu ze sobą smyczy, kagańca, zaświadczenia o tresurze oraz innych wymaganych dokumentach.
- Sprawdź, czy wybrany przez Ciebie lot dysponuje specjalnymi miejscami w samolocie, przeznaczonymi dla niepełnosprawnych.
- Osoby o ograniczonych możliwościach ruchowych oraz poruszające się na wózku inwalidzkim powinny mieć na uwadze, że przy wejściu do samolotu będą musiały się przesiąść na wąski wózek pokładowy. Prywatny wózek w tym czasie zostanie złożony, oznakowany i nadany jako bagaż.
- Zazwyczaj w wyposażeniu samolotów (a w szczególności w samolotach latających na dłuższych trasach) znajdują się toalety dla niepełnosprawnych, wyposażone w specjalne uchwyty.
Rezerwując bilet, trzeba pamiętać, że większość linii lotniczych zastrzega sobie prawo do tego, by jednocześnie przewozić określoną liczbę niepełnosprawnych osób. Tłumaczone jest to koniecznością szczególnej troski, jaką otoczone muszą być osoby niepełnosprawne podczas lotu. Może się więc zdarzyć, że jeśli nie poinformujemy przewoźnika o swoich specjalnych potrzebach, to będziemy musieli lecieć kolejnym samolotem.
Z wózkiem inwalidzkim sprawa wygląda inaczej - pasażer dojeżdża nim tylko do drzwi samolotu, tam obsługa pomaga mu przesiąść się na specjalny, węższy wózek pokładowy i następnie doradza mu przy odpowiednim ustawieniu się na pokładzie. Wózek osobisty jest dostarczany do luku bagażowego i podróżuje tam najczęściej bezpłatnie. Na lotnisku docelowym wózek podstawiany jest ponownie pod drzwi samolotu, a obsługa ponownie asystuje osobie niepełnosprawnej.