- Szczegóły
- niedziela, 24 listopad 2024 12:22
Praga - zabytki
Znajdź nas w social mediach
Praga nocą |
Fot. christopher.woo |
Poszukując ciekawego miejsca, w którym można spędzić długi weekend warto zastanowić się nad Pragą. Położona blisko Polski stolica Czech jest miejscem doskonałym na kilkudniowy wypad. Pierwsi ludzie na terenach nad Wełtawą pojawili się już w VI wieku. Szczególny rozkwit miasta rozpoczął się w X wieku, gdy założono w nim biskupstwo. Miasto ma niezwykle bogatą historię, co gwarantuje możliwość zobaczenia wielu ciekawych i wartościowych pod kątem naukowym zabytków. Wybierając się do Pragi w ciągu kilku dni możemy poznać historię tego miasta, a wraz z nim historię Czech. Zobacz tanie loty do Pragi.
Zamek na Hradczanach
Zamek ten jest największą na świecie (pod względem powierzchni) budowlą tego typu. Co więcej, jest to stosunkowo wiekowy obiekt - powstał już w IX w. Zamek na Hradczanach to tak naprawdę ogólna nazwa całego kompleksu pałaców, obwarowań i kościołów. Była to siedziba królów i książąt czeskich. Dziś, gospodarzem zamku jest prezydent Czech. Rezydencja głowy państwa znajduje się za strzeżoną bramą, przy honorowym dziedzińcu. Na terenie kompleksu stoi Kaplica Krzyża Świętego, gdzie przechowywane są eksponaty ze skarbca katedralnego. Z trzeciego dziedzińca można wejść do najważniejszych budowli Hradu: Starego Pałacu Królewskiego, Katedry św. Wita oraz Wieży Prochowej.
Bilety:
Cena biletu uzależniona jest od zwiedzania. Obiekty płatne można zwiedzać codziennie, z wyjątkiem Wigilii Bożego Narodzenia, od 9.00 do 18.00 (sezon letni) i od 9.00 do 16.00 (sezon zimowy). Dzieci do lat 6 oraz osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem są zwolnione z opłat za bilet wstępu.
Fotografowanie:
Fotografowanie wnętrz jest dozwolone jedynie po wykupieniu pozwolenia wartego 50 CZK. Nie można używać lamp błyskowych. W klasztorze św. Jerzego, Galerii Obrazów oraz w miejscu, gdzie zorganizowana jest wystawa: Historia Zamku Praskiego, fotografowanie jest całkowicie zabronione.
Stare Miasto
Centrum Pragi o bogatej historii. Niegdyś było to miejsce, przez które przejeżdżali monarchowie czescy w drodze na koronację. Za najpiękniejszą część starówki uchodzi Rynek Staromiejski - tam właśnie możemy podziwiać przepiękny ratusz z XV-wiecznym zegarem astronomicznym. Każdego dnia, o pełnej godzinie na zegarze pojawiają się postaci 12 apostołów. Rynek otoczony jest malowniczymi, kilkusetletnimi kamieniczkami. Warto choć raz przespacerować się po praskim rynku.
Most Karola
Do XVIII wieku był to jedyny most komunikacyjny w mieście. Od połowy XX wieku (1950), most dostępny jest tylko dla pieszych. Most Karola prowadzi ze Starego Miasta na Hradczany. Ma on ok. 520m długości 10m szerokości. Do 1870 r. most zwany był Kamiennym lub Praskim.
Staromiejska Wieża Mostowa
Wieża zbudowana pod koniec XIV wieku. Na wysokości I piętra znajdują się m.in. figury Karola IV oraz Wacława IV. Rzeźby pochodzą z lat 80. XIV wieku. Wieża znajduje się na wschodnim krańcu Mostu Karola.
Złota Uliczka
Uliczka znajduje się w okolicach Zamku Królewskiego. Dawniej nazywała się ona ulicą Złotniczą, gdyż właśnie tam znajdowały się złotnicze zakłady prowadzone przez Żydów. Ozdobą uliczki są niewielkie domki, które na połączonych poddaszach kryją tunel obronny.
Muzeum Figur Woskowych
Jak się okazuje, by znaleźć się w muzeum figur woskowych nie trzeba wcale lecieć do Wielkiej Brytanii. Wystarczy jechać do Czech, a konkretnie do Pragi. Właśnie tu możemy obejrzeć woskowe podobizny wielu znanych na całym świecie osób. Muzeum znajduje się niedaleko placu Wacława.
Ceny biletów:
- rodzinny (2 dorośli i 2 dzieci) - 290 CZK
- dorośli - 120 CZK
- dzieci i młodzież do 26 roku życia
- emeryci - 60 CZK
Muzeum jest otwarte przez cały rok w godzinach 9.00-20.00