- Szczegóły
- poniedziałek, 30 grudzień 2024 18:38
Tanie loty do Bośni i Hercegowiny
Znajdź nas w social mediach
Bośnia i Herzegowina pozostaje nadal nieznana turystom |
Fot. jaime.silva |
Powszechnie nie uważa się raczej tego państwa za wymarzone miejsce na spędzenie wakacji. Co ciekawego może być w kraju należącym do dawnej Jugosławii? Kojarzy się raczej z wojenną zawieruchą i zamieszkami niż przyjemnie spędzonym na plażowaniu czasem. Kolejny raz okazuje się jednak, jak bardzo pozory mogą mylić. Prawdopodobnie Bośnia i Hercegowina jeszcze długo będą musiały walczyć o miano kraju atrakcyjnego turystycznie, ale początek tej drogi wychodzi im całkiem nieźle. A przełamując stereotypowe myślenie można się przekonać, że urlop w Bośni i Hercegowinie będzie niezapomniany.
Historia
Ten niewielki kraj ma za sobą długą historię. Starożytne plemiona zamieszkiwały go co najmniej od paleolitu. Później Bośnia i Hercegowina była domem dla ludności iliryjskiej, a od IV wieku przed naszą erą - terenami migracji Celtów. Historia tamtych czasów jest nie do końca odkryta, ale wiadomo z całą pewnością, że około 229 roku przed naszą erą wybuchł konflikt z Rzymianami. W 9 roku naszej ery zdołali oni przyłączyć te tereny do swojego imperium. Po jego rozpadzie weszły zaś one w skład cesarstwa bizantyjskiego. O średniowiecznych dziejach państwa także niewiele wiadomo, zakłada się jednak, że miejscowa ludność została ochrzczona około IX-X wieku. Bośnia przechodziła spod władztwa Serbii i Chorwacji do Węgier, by w końcu w XII wieku uzyskać niepodległość. Pierwszym ważnym władcą był ban (tytuł nadawany władcom w niektórych krajach półwyspu Bałkańskiego) Kulin, któremu udało się zaprowadzić w swoim państwie ład i pokój. Zawarł on traktaty z licznymi sojusznikami, ale wciąż zagrożenie dla kraju stanowili Węgrzy. W 1463 roku Bośnia poddała się inwazji wojsk tureckich. Od tego czasu przez ponad 400 lat była pod władaniem Imperium Osmańskiego. Tureckie panowanie było dla lokalnej ludności bardzo uciążliwe. Bośniacy próbowali wielokrotnie wyzwolić się spod niego, wzniecając rewolty i bunty. Dopiero pod koniec XVII wieku Europie udało się osłabić potęgę najeźdźcy. W 1831 roku doszło w końcu do sławnej rewolucji wznieconej przez Huseina Gradaščevića, znanego jako „Smok z Bośni”. Co prawda udało się ją stłumić w 1850 roku, ale to nie złamało ducha w narodzie.
W 1878 roku imperium scedowało swoją władzę nad krajem cesarstwu Austro-Węgierskiemu na mocy Traktatu Berlińskiego. Takie poddaństwo także nie było w smak Bośni i Hercegowinie. Trwało jednak aż do 1914 roku, kiedy to Gawrił Princip zamordował austriackiego następcę tronu, arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. To zdarzenie stało się zarazem iskrą, która wywołała I wojnę światową. Po wojnie Bośnia i Hercegowina weszły w skład królestwa, które wkrótce otrzymało nazwę Jugosławia. To także nie było korzystne, a już w 1941 roku kraj opanowały nazistowskie Niemcy. Lata powojenne wcale nie były bardziej pomyślne dla Bośni i Hercegowiny. Co prawda w 1992 kraj uzyskał niepodległość, ale ukoronowaniem jego pechowej historii była wojna tocząca się od marca tamtego roku do 1995. Po wygranym głosowaniu w referendum o wystąpieniu z Jugosławii jej wojska zaatakowały Bośnię. Od tamtego czasu jednak sytuacja systematycznie ulega poprawie.
Mieszkańcy kraju mówią, że ich ojczyzna jest państwem w kształcie serca, leżącym w samym sercu Bałkanów. Bardzo atrakcyjny dla turystów jest fakt, że w tym małym kraju łączą się klimaty śródziemnomorski oraz alpejski, tworząc razem optymalną strefę klimatyczna. Większą część pokrywają jednak góry, czyli Alpy Dynarskie. Na terenie Hercegowiny znajduje się ich najbardziej dzika i najwyższa część. Poza wysokimi szczytami dużo jest tutaj także zielonych, zaokrąglonych wzgórz.
Turyści będą zachwyceni prastarym dziedzictwem Bośni i Hercegowiny. Jest ono pielęgnowane przez mieszkańców, dzięki czemu tak wiele tu muzeów. Najpiękniejsze jest jednak to, że zderzają się tutaj kultury Wschodu i Zachodu, które, choć może to się zdawać dziwne, razem tworzą idealnie harmonijną całość. Bośnia i Hercegowina stanowią niezwykle interesujące miejsce na spędzenie urlopu. Przekonuje się o tym co roku coraz więcej turystów – warto spróbować! Podczas takich wakacji można nabrać wiary w ludzi: mieszkańcy są serdeczni i gościnni.
Kiedy lecieć?
Unikalny klimat Bośni i Hercegowiny pozwala jej być doskonałym celem podróży o każdej porze roku. Każda część kraju ma właściwie swój własny mikroklimat. W Alpach Dynarskich powyżej 1700 metrów jest bardzo zimno, nawet przez sześć miesięcy w ciągu roku temperatura może tam nie wzrosnąć powyżej zera. Nie przeszkodzi to jednak prawdziwym alpinistom. Bośnia i Hercegowina mają co prawda tylko jedno miasto z dostępem do Morza Adriatyckiego, ale turystom powinno ono wystarczyć. W Neum są doskonałe warunki i ponad 5 tysięcy miejsc noclegowych! Jest tu też ciepło i słonecznie, a zimy są bardzo łagodne. W części kontynentalnej kraju klimat jest podobny do tego, jaki panuje w większości Europy. Według mieszkańców Bośnia i Hercegowina jest najpiękniejsza wiosną. Latem panują tutaj często wysokie, sięgające powyżej 30 stopni temperatury. Najlepsza pora dla narciarzy to okres od stycznia do marca.
Wybierasz się do Bośni i Hercegowiny? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Bośni i Hercegowiny . Tanie bilety do Bośni i Hercegowiny są w Twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.