- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 03:25
Tanie loty do Brugii
Znajdź nas w social mediach
Stara uliczka Brugii |
Fot. Wolfgang Staudt / Wikipedia |
Miasto nazywane jest „Flandryjską Wenecją” jednak w przeciwieństwie do większości miast przyrównywanych z perłą włoskiej urbanistyki, Brugia ma do zaoferowania swoim gościom znacznie więcej niż tylko dużo wody w obrębie starówki, kanały i łodzie. Miasto jest wyjątkowe i niesamowicie urokliwe, a dawna architektura zachwyca i stanowi piękne tło dla pamiątkowych fotografii.
W Brugii znaleźć można wszystko, co tylko wydawać się może atrakcyjne z turystycznego punktu widzenia: historia sięgająca w głąb mrocznego średniowiecza, prawa miejskie uzyskane już w XII wieku, doskonale zachowana, naprawdę stara, zabytkowa architektura, oryginalny układ urbanistyczny przeniesiony do czasów współczesnych wprost ze średniowiecza, a wszystko to przyprawione nowoczesną infrastrukturą komunikacyjną i turystyczną. Prawdziwy klejnot... Tak zresztą bywała Brugia określana w literaturze. Z jednej strony ze względu na dawne bogactwo, z drugiej zaś na swój urok. Większość podróżnych podkreśla, że Brugia nawet w porównaniu do pięknej przecież Brukseli, wydaje się zdecydowanie ładniejsza i przyjaźniejsza. A zatem, jeśli raz się odwiedzi się Brugię, pewnie przy każdej nadarzającej się okazji będzie się tam chętnie powracać.
Jakby wszystkich zalet Brugii było mało, dodać należy, że miasto nie jest przesadnie duże – liczy około 120 tysięcy mieszkańców, więc wiele problemów, z jakimi borykają się największe aglomeracje, tutaj właściwie nie występuje. Chodzi na przykład o uprzykrzające wszystkim życie korki, wszechobecny kurz i pył oraz plagi związane ze znacznym rozwarstwieniem populacji w sferze finansów (m.in. bezdomność, narkomania czy alkoholizm).
Niestety planując zwiedzanie Brugii w sezonie turystycznym, szczególnie w czasie wakacji, należy być przygotowanym na wszechobecne tłumy i kolejki. Sława jednej z najlepiej zachowanych średniowiecznych starówek w Europie i opinia najpiękniejszego miasta w całej Belgii, a także doskonała sieć komunikacyjna łącząca Brugię właściwie z każdym punktem globu powodują gwałtowny napływ dużej ilości turystów z całego świata. Na szczęście poza sezonem jest tu spokojniej i można napawać się pięknem tego miasta w spokoju i względnej samotności, a do tego dochodzą jeszcze obniżone ceny, czym nie wzgardzi chyba żaden wytrawny podróżnik...
Szerokie, brukowane ulice poprzecinane mozaiką wąskich kanałów i obudowane wspaniałymi, bogato zdobionymi kamieniczkami, z których niektóre pamiętają nawet „złoty wiek” tego miasta, jaki przypadł mniej więcej na XV stulecie. Wprawdzie potem miasto stopniowo ubożało i traciło na znaczeniu, a ten niepokojący trend zahamowany i odwrócony został dopiero w XX wieku, jednak to nie zaszkodziło na szczęście tutejszym budowlom. Większość z nich właściwie w niezmienionym kształcie przetrwała kilka wieków i dzięki wysiłkowi renowacyjnemu, jaki podjęły władze miasta, dają obecnie świadectwo dawnej potęgi tego miejsca. Do tego dodać należy jeszcze oryginalny, właściwie nieprzebudowywany główny układ urbanistyczny, który rozwijał się jedynie na obrzeżach, pozostawiając centrum niezmienione. Jak szybko się okaże - to połączenie ma moc niemal magiczną. Na szczęście znaleźli się ludzie gotowi promować i reklamować ten wspaniały zakątek w centrum Europy i to dzięki nim miasto wpisane zostało najpierw na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a następnie w 2002 roku uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.
W Brugii koniecznie zapoznać się trzeba ze zgromadzonymi tutaj, doskonałymi przykładami lokalnej szkoły malarskiej (tzw. malarstwo flandryjskie), która swego czasu zmieniła całkowicie sztukę Europy. Najważniejszą zasługą tutejszych malarzy było oczywiście wprowadzenie farb, których spoiwem było nie jajko, lecz olej – wynalazek okazał się trwały i tak doskonały, że malarstwo olejne dotrwało do współczesności, a największe światowe arcydzieła wykonane są w większości właśnie w tej technice. W muzeach Brugii można zobaczyć między innymi prace piętnastowiecznego artysty, uznawanego za wynalazcę tej techniki – Jana van Eycka.
Wybierasz się do Brugii? Z portalem Tanie-loty.com.pl możesz zarezerwować tanie loty do Brugii . Tanie bilety do Brugii są w Twoim zasięgu, wystarczy że skorzystasz z naszej wyszukiwarki lotów.