- Szczegóły
- poniedziałek, 23 grudzień 2024 12:45
Tanie loty do Dżakarty
Znajdź nas w social mediach
Dżakarta po zmroku |
Fot. yohanes budiyanto |
Stolica Indonezji i zarazem jej największe miasto, niegdyś znane jako Sunda Kelapa i Batawia. Jest dwunastym największym miastem na całym świecie, zamieszkanym przez 9 mln mieszkańców. W Dżakarcie skupiają się wszystkie aspekty życia w Indonezji, łączą się tu dobre i złe cechy państwa. Wiele można powiedzieć o Dżakarcie, ale co do jednego wszyscy są zgodni: jest niezwykle różnorodna, przez co doskonale odzwierciedla indonezyjskie motto - "jedność w różnorodności". Właściwie tuż obok slumsów wyrastają tu snobistyczne, szklane biurowce. Na pierwszy rzut oka niezwykle zatłoczona i głośna, wraz z upływem czasu pokazuje swoje lepsze oblicze.
Historia
Miasto zostało założone w IV wieku, było ważnym portem Królestwa Sunda. W 1513 roku w poszukiwaniu przypraw przypłynęli tu Portugalczycy. Licząc na zdobycie sojusznika, królestwo zezwoliło przybyszom na zbudowanie portu, mimo to już wkrótce dostało się pod panowanie sułtanatu Bantem. W 1619 roku pobliskie tereny opanowali Holendrzy pod wodzą Jan Pieterszoona Coena. Rywalizowali z Wielką Brytanią, a w końcu przejęli władzę nad miastem i przemianowali je na Batawię. Rozwój miasta spowodował napływ imigrantów z Chin, do czego nie chciały dopuścić holenderskie władze. Ostatecznie doprowadziło to do wielkiej masakry Chińczyków 9 października 1740 roku. Podczas II wojny światowej miasto było okupowane przez Japończyków, przez co wybuchła rewolucja. Po wyparciu wojsk japońskich na krótko stolicą została Yogyakarta. Niestety, Holendrzy nie mieli zamiaru zrezygnować ze swoich kolonialnych podbojów, co doprowadziło do walk trwających do 1949 roku. Wówczas Dżakarta ostatecznie wróciła do Indonezji i została ogłoszona stolicą. Ostatnie lata nie były łaskawe dla miasta. Miasto doświadczyło kilku powodzi i dwóch bombardowań związanych z wojną w Afganistanie i Iraku (zniszczone zostały ambasada Australii i hotel Marriott będący własnością USA). Wśród mieszkańców przetoczyły się też fale protestów spowodowane wzrostem cen benzyny.
Dżakarta często jest bagatelizowana przez turystów i uznawana jedynie za bazę wypadową do dalszego zwiedzania kraju. Warto zmienić podejście i spróbować wczuć się w klimat stolicy, tak, aby móc poznać ją od lepszej strony. Dżakarta jest stolicą zarówno w sensie politycznym, jak i ekonomicznym. Jest tu wielu imigrantów. Miasto bywa nazywane „Dużym durianem” (durian to rodzaj owocu pochodzącego z Indonezji). Każdy znajdzie w Dżakarcie coś dla siebie: czy muzea i galerie sztuki, czy też tętniące nocnym życiem kluby i bary.
Wyjeżdżasz do Dżakarty? Portal Tanie-Loty.com.pl oferuje tanie loty do Dżakarty. Zapoznaj się z naszą ofertą tanich biletów do Dżakarty.