Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Tanie loty do Ekwadoru

Znajdź nas w social mediach

ekwador
Góry Ekwadoru
Fot. Red Zena

Ekwador bywa nazywany czasami "Ameryką Południową w pigułce". Nie sposób kłócić się z takim stwierdzeniem: kraj rzeczywiście oszałamia swoją różnorodnością, pomimo stosunkowo niewielkiej powierzchni (zaledwie 283 tysięcy km²). Na jego terytorium znajdują się zarówno majestatyczne i groźne Andy, dorzecze Amazonki, jak i egzotyczne Wyspy Galapagos i piaszczyste plaże wybrzeży Oceanu Spokojnego. Populacja Ekwadoru, a co za tym idzie także kultura państwa, jest równie interesująca. Wszystko to sprawia, że kraj uchodzi w oczach turystów za fascynujące miejsce bezdyskusyjnie warte odwiedzin.

Nazwa Ekwador pochodzi od hiszpańskiego słowa ecuador i oznacza równik. Ekwador graniczy z Kolumbią i Peru, a 55% jego mieszkańców stanowią metysi (potomkowie Europejczyków i rdzennych Amerykanów, czasami z domieszką krwi afrykańskiej). Ekwador jest więc prawdziwym tyglem kulturowym, mimo to nie dochodzi na tym tle do konfliktów. Głównym językiem urzędowym jest, jak często się zdarza w Ameryce Południowej, hiszpański. Aż 98 % populacji umie się w nim porozumieć. Drugim językiem urzędowym jest keczua, używany przez Indian i występujący w 46 dialektach!

Ciekawym faktem jest to, że Ekwador to kraj czterech stref klimatycznych. Podróżując przez państwo mniejsze od Polski można przejechać przez strefę umiarkowaną (wybrzeże), tropikalną (dżungla amazońska), wysokogórską (Andy) oraz unikalną (Wyspy Galapagos). Fauna Ekwadoru jest niezwykle bogata, miłośnicy przyrody mogą być nią mile zaskoczeni. Występuje tu ponad milion gatunków owadów, 1640 gatunków ptaków, 700 różnych odmian gadów i płazów oraz 250 różnych gatunków ssaków. Te liczby nic jednak nie znaczą zestawione z 25 tysiącami odmian drzew i 3 tysiącami różnych gatunków samych storczyków! Quito, stolica Ekwadoru, jest nieco większe od Warszawy. Leży na wysokości prawie trzech tysięcy m. n.p.m. a w 1978 roku zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki o Ekwadorze

  • Festiwale
    luty lub marzec - karnawał, z barwnymi pochodami;
  • Święta
    24 lipca - urodziny Simona Bolivara, 10 sierpnia - Dzień Niepodległości, 6 grudnia - Dzień założenia Quito
  • Sport
    wspinaczka, jeździectwo, nurkowanie
  • Kuchnia
    seco de pollo, smażone świnki morskie, tortilla, smażona kukurydza
  • Sławni ludzie
    Juan Montalvo - pisarz, Eugenio Espejo - pisarz
  • Naj...
    Nariz del Diablo - najbardziej ekscytująca podróż pociągiem.

Równie barwna jak jego przyroda i kultura jest także historia Ekwadoru. Pierwsze ślady ludzkiej egzystencji pochodzą już sprzed 8 tysiący lat przed naszą erą. Ekwador zasiedlały różne plemiona. Niektóre z nich, jak Chorrera i Machalilla, znane są z dziwnych praktyk. By zaznaczyć swoją pozycję społeczną, członkowie plemienia wydłużali i spłaszczali swoje czaszki. Około 800 roku przed naszą erą społeczności Ekwadoru zaczęły organizować się w bardziej zhierarchizowane struktury. Należały do nich różne plemiona, np. Quitos (od których pochodzi nazwa stolicy). W XV wieku tereny Ekwadoru włączono do Imperium Inków. Już w 1531 roku pojawili się tutaj hiszpańscy konkwistadorzy pod wodza Francisco Pizarro i wkrótce opanowali okolicę. Z racji ich uzbrojenia i koni, które nie były tu znane, miejscowej ludności wydawali się wysłannikami bogów. Wódz Inków, Atahualpa, zamierzał zjednoczyć podzielone państwo, jednak został ujęty przez Hiszpanów i pomimo zapłacenia okupu poddany egzekucji. Quito, pomimo że stało się centrum kulturalnym hiszpańskiego osadnictwa i ważnym miejscem (głównie z racji pobliskich złóż złota i srebra), nawet po 300 latach hiszpańskiego panowania wciąż było małym miasteczkiem o 10 tysiącach mieszkańców.

W 1809 roku ucisk rdzennych mieszkańców, zmuszanych do niewolniczej pracy, wywołał wybuch powstania. Ogłoszono niepodległość, której jednak nie zdołano utrzymać. Od tej pory nastał gorący okres w Ekwadorze. Kolejne powstania wybuchły w 1812 i 1819 pod wodzą Simona Bolivara i Antonio de Sucre, który wyzwolił Quito 24 maja 1822. Bolivar miał zamiar stworzyć imperium, dlatego włączył Ekwador, pod nazwą prowincji Quito, do federacyjnej republiki Wielkiej Kolumbii. W 1824 roku prowincja przyjmuje aktualną nazwę, a w 1830 ogłasza się niezależnym państwem. Mimo niepodległości, Ekwador wciąż był niespokojnym państwem. Doszły do głosu wewnętrzne spory; rywalizacja dwóch ważnych regionów, Sierry i Costy, konflikty między liberałami i konserwatystami, które w końcu doprowadziły do wojny domowej, wygranej przez liberałów. Sprawowali oni władzę do 1944 roku.

XX wiek był bardzo burzliwy. Najpierw nastąpił kryzys gospodarczy, następnie polityczny. W latach 1931 - 1940 Ekwador miał 18 prezydentów. Wkrótce wybuchła wojna z Peru o Amazonię wraz z bogatymi źródłami ropy naftowej. W jej wyniku Ekwador stracił 40% swojego terytorium i coraz bardziej polegał na wsparciu USA, a w 1945 roku został przyjęty do ONZ. Następnie w Ekwadorze zapanował na pewien czas reżim wojskowy. Na szczęście od 1979 roku państwo powróciło do ustroju demokratycznego. Ustanowiono konstytucję, pojawiły się partie polityczne. Szybki rozwój i wzrost gospodarczy umożliwiło wydobycie ropy naftowej. W ostatnim czasie spadek cen ropy spowodował kryzys w Ekwadorze, na początku XXI wieku doszło nawet do zamieszek. Aktualnie sytuacja zaczyna się stabilizować.

Jako ciekawostkę warto podać, że przysmakiem w Ekwadorze jest cuy. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się nic innego, jak popularne u nas w kraju zwierzątko domowe - świnka morska. Świnki w czasach Inków były wykorzystywane jako ofiary składane bóstwom. Dziś są chętnie jedzone przez mieszkańców.

Kiedy lecieć?

Ekwador warto odwiedzić przez cały rok, każdy z jego regionów ma bowiem swoją najdogodniejszą porę dla turystów. Występują tutaj dwie pory roku: sucha i deszczowa, ale nawet w trakcie pory deszczowej pogoda jest zazwyczaj słoneczna do popołudnia. Dla przykładu, na wybrzeżu pora deszczowa trwa od stycznia do maja, pora sucha jest chłodniejsza i mniej sprzyja wypoczynkowi na plaży. Sezon turystyczny w Ekwadorze jest związany z wakacjami w Europie, Ameryce Północnej i samym Ekwadorze. Zazwyczaj trwa przez grudzień i styczeń oraz od czerwca do sierpnia. Jak łatwo przewidzieć, wówczas najwyższe są ceny zakwaterowania. Poleca się wcześniejszą rezerwację miejsc.

Każdy, nawet najbardziej wybredny podróżnik znajdzie tutaj coś dla siebie. Ekwador zaprasza. Z portalem Tanie-loty.com.pl masz możliwość zarezerwować tanie loty do Ekwadoru w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Ekwadoru? Skorzystaj więc z naszej porównywarki cen biletów!

Najlepsze okazje

Leć na Wyspy Kanaryjskie!14 ofert od 362 Sprawdź Okazje cenowe na CYPR! Wybierz coś dla siebie!14 ofert od 213 Sprawdź MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!9 ofert od 294 Sprawdź Mikołaj nie może, ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!40 ofert od 47 Sprawdź Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!22 oferty od 2255 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!40 ofert od 214 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 40 ofert od 198 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie40 ofert od 27 Sprawdź