- Szczegóły
- wtorek, 24 grudzień 2024 20:05
Tanie loty do Iraku
Znajdź nas w social mediach
Mały meczet w Bagdadzie |
Fot. Dan Pupek |
Irak należy do grona państw, które były kolebką starożytnych cywilizacji. Być może niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale w czasach antycznych Irak był Mezopotamią, słynnym państwem Hammurabiego, położonym pomiędzy Tygrysem a Eufratem. Osiągnięcia mieszkańców Mezopotamii zostały aktualnie wyparte z pamięci świata na rzecz krwawej wojny. Konflikty toczą się w Iraku właściwie nieprzerwanie przez 40 lat. Teraz kraj jest podzielony na cztery strefy okupacyjne, a w działaniach pacyfikacyjnych uczestniczą także wojska polskie. Polacy dowodzą strefą środkowo–południową, co jest przedmiotem niekończących się dyskusji i kontrowersji.
Obecnie sam pomysł podróży do Iraku może wydać się dość kontrowersyjny. Państwo wyniszczone ciągnącymi się od lat konfliktami zbrojnymi nie daje poczucia bezpieczeństwa turystom. O zagrożeniach świadczą coraz to nowe ofiary wśród żołnierzy i cywilów. Wcale nie oznacza to jednak, że Irak nie jest krajem atrakcyjnym turystycznie. Wręcz przeciwnie, jest tu niezwykle dużo zabytków i zakątków wartych zwiedzenia. Kiedy tylko kraj podniesie się z gruzów po wojennej zawierusze, stanie się jedną z najlepszych destynacji turystycznych Bliskiego Wschodu. Niestety, jakby mało było awantur z zagranicą, wciąż niebezpieczeństwo w Iraku stwarza także konflikt pomiędzy szyitami i sunnitami.
Irak to kraj o mało zróżnicowanym krajobrazie. Dzieli się on na cztery główne strefy geograficzne. W środkowej części Iraku rozciąga się Nizina Mezopotamska, a na zachodzie krajobraz przechodzi w bardziej pustynny. Od marca do maja istnieje niebezpieczeństwo powodzi – rzeki Eufrat i Tygrys bardzo wtedy przybierają.
Mało który kraj może poszczycić się tak bogatą historią co Irak. Jego mieszkańcy wiedzą o tym i są z tego dumni. Już około 3,5 tysiąca lat temu na terenach dzisiejszego Iraku rozwinęło się państwo Sumerów. Później powstały tu imperia babilońskie i asyryjskie. Ok. 1750 roku p.n.e. do władzy doszedł legendarny Hammurabi. W VII wieku n.e. państwo zostało zajęte przez plemiona arabskie, dzięki którym wzrosło znaczenie Bagdadu. Od XVII wieku Irak był pod panowaniem Imperium Otomańskiego. Ten okres trwał aż do 1920 roku, kiedy kraj został wyzwolony przy pomocy Anglików. W 1932 roku Irak odzyskał niepodległość. 14 lipca 1958 roku miał miejsce zamach. Obalono monarchię, a Irak ogłoszono republiką. Kolejne lata były bardzo burzliwe dla Iraku. 22 września 1980 roku wybuchła niezwykle krwawa wojna irańsko–iracka, która zakończyła się dopiero 8 lat później. W 1991 miała miejsce operacja Pustynna Burza. Do 2004 roku kraj rządzony był przez dyktatora Saddama Husajna.
Podsumowując, należy jednak kolejny raz zaznaczyć, że choć podróż do Iraku może być bardzo pouczającym doświadczeniem, warto jednak dogłębnie ją rozważyć. Jeśli już koniecznie chcemy tam spędzić urlop, będziemy musieli uporać się z wieloma trudnościami. Właściwie jedyną rozsądną opcją noclegu jest wybór jednego z hoteli w stolicy.
Uważać trzeba nie tylko na ludzi, ale także na zwierzęta. Najgorzej jest oczywiście na terenach pustynnych. W piachu zakopują się takie "miłe" stworzonka, jak skorpiony, pająki i węże. Po postojach czy noclegach koniecznie trzeba sprawdzić swoje ubrania i bagaże. Warto też zrobić w Bagdadzie w zapasy.