- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 02:11
Zwiedzanie Iraku
Znajdź nas w social mediach
Bagdad
Babilon
Babilon to miejsce, które niezmiennie fascynuje zarówno archeologów, jak i zwykłych śmiertelników. Prace archeologiczne w tym starożytnym mieście prowadzi się już od końca XIX wieku. Rozkwit Babilonu, który powstał ok. 3 tysięcy lat przed naszą erą przypadł na VI wiek p.n.e., podczas panowania słynnego Nabuchodonozora II. To właśnie tu znajdowały się wiszące ogrody Semiramidy, jeden z siedmiu cudów świata. Najpiękniejszym zabytkiem jest monumentalna, niebieska Brama Isztar, która jednak jest tylko repliką – oryginał znajduje się w Muzeum Pergamońskim w Berlinie. Ciekawie prezentują się nawet najzwyklejsze domy mieszkalne.
Wasit
Masjid-al-Azam
To jeden z najstarszych zabytków architektury sakralnej położony na terenie kraju, należy też do grona najstarszych zabytków islamu. Masjid-al-Azam to meczet zlokalizowany w mieście Kufa. Aktualnie meczet zajmuje powierzchnię około 11 tysięcy metrów kwadratowych i jest całkiem dobrze zachowany. Wrażenie robi zwłaszcza efektowna złota kopuła. Wejść do środka możemy jedną z pięciu bram, a dodatkowo świątynię upiększają cztery minarety.
Samarra
Miasto jest położone na brzegu Tygrysu, ok. 125 km od Bagdadu. W 2007 roku UNESCO wpisało Samarrę na listę światowego dziedzictwa kultury. Nazwa pochodzi z języka arabskiego i oznacza „radość dla każdego, kto widzi”. Pompatyczna nazwa wcale nie jest przesadzona. Samarra słynie z dwóch zabytków. Jednym z nich jest Meczet al Askarija. Piękna, zabytkowa świątynia o złotych minaretach w 2006 i 2007 roku padła ofiarą zamachów bombowych. Do 2009 roku zdołano jednak odnowić meczet i teraz znowu ozdabia ulice miasta. Ważną atrakcją jest również Wielki Meczet o charakterystycznym, spiralnym kształcie.
Karbala
Miejsce pielgrzymek muzułmanów z całego świata. To tutaj według legend w 680 roku zginęli wnukowie Mahometa. Wierni odwiedzają w Karbali głównie mauzolea.