- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 15:25
Tanie loty do Malezji
Znajdź nas w social mediach
Malownicza Malezja |
Fot. sxc |
Malezja jest najmłodszym państwem Azji Południowo-Wschodniej. Obejmuje część kontynentalną - Półwysep Malajski oraz północną część wyspy Borneo, podzieloną na 2 prowincje - Sabah i Sarawak. Łączna powierzchnia kraju liczy prawie 330 tys. km2. Malezja jest krajem o niespotykanej etnicznej i kulturowej mieszance – najliczniejszą grupę stanowią Malajowie, pozostali to Chińczycy i Hindusi, a panująca tu szeroko tolerancja religijna pozwala na współistnienie wielu wyznań - Islamu, Buddyzmu, Hinduizmu i Chrześcijaństwa. Językiem urzędowym jest język malajski, ale szeroko rozpowszechnionym język angielski. Malezja to różnorodność - należy się przygotować na podróż w czasie o wiele lat wstecz lub dać się ponieść nowoczesności. Malezja to egzotyczna mieszanka starego i nowego. W miastach „inteligentne” wieżowce, szybki transport miejski, najnowsze systemy telekomunikacyjne i technologie informatyczne są dowodem nowoczesności i postępu. A tuż obok, o kilka minut jazdy samochodem, można znaleźć prawdziwie rustykalną w charakterze wieś - rozrzucone, drewniane domki, z dymem unoszącym się z komina, z zapachem ogniska i domowej kuchni rozprzestrzeniającym się leniwie w powietrzu. Bujna roślinność pól ryżowych, dzieci łowiące ryby w kanałach, bezkresne lasy kauczukowe i zielone plantacje palm olejowych – sielski, pogodny krajobraz.
Wielonarodowościowy i wielokulturowy charakter kraju jest ściśle związany z jego historią. Pierwsze ślady bytności ludzi na Półwyspie Malajskim datują się na 8000 lat przed naszą erą, kiedy to przybyli tu pierwsi tubylcy Orang Asli. Największy rozwój kraju przypada na okres od XIV wieku, kiedy w 1398 roku założony został port Malakka, ośrodek handlu Arabów i Chińczyków. Poza lokalną społecznością Malajów i grupami tubylców, przybysze z Chin, Indii, Indonezji i innych części świata przyczynili się do wielonarodowościowego charakteru społeczeństwa Malezji. Różnorodność kulturową przypisuje się przede wszystkim długotrwałym, ciągłym związkom ze światem zewnętrznym i władzami kolonialnymi, kolejno portugalskimi, holenderskimi i brytyjskimi. Przemieszanie się tych wpływów zmieniło kraj w tygiel kulturowy, co przejawia się w unikalnej mieszance religii, życia społeczno-kulturalnego, tradycji, strojów, języka i kuchni. Kraj uzyskał niezależność 31 sierpnia 1957 roku jako Federacja Malezji, a następnie, po przyłączeniu stanów Sabah i Sarawak w 1963 roku, powstała Malezja. Obecnie Malezja to nie tylko kraj ze wspaniałymi plażami, górami i parkami narodowymi, ale także jedno z najbogatszych państw w Azji Południowo-Wschodniej.
Malezja oddziałuje na wszystkie zmysły różnorodnością kuchni, bogactwem kolorów, smaków i dialektów oraz tropikalnym upałem. Turyści odwiedzający Malezję mogą na każdym kroku przekonać się o niezwykłej życzliwości i gościnności mieszkańców tego kraju. Na terenach wiejskich, zamieszkanych przede wszystkim przez Malajów, ludzie są bardziej beztroscy, swobodni i życzliwsi.
Miejsc wartych obejrzenia jest w Malezji wyjątkowo dużo. Turystów przyciągają tutaj liczne atrakcje - nowoczesne Kuala Lumpur, liczące miliony lat lasy deszczowe półwyspu oraz Borneo z niezwykłym bogactwem niespotykanych w innych miejscach gatunków zwierząt, piękne plaże z palmami kokosowymi na wyspach Penang, Langkawi i wzdłuż wschodniego wybrzeża Półwyspu oraz niezwykłe bogactwo raf koralowych w okolicach wysp Redang i Tioman przy wschodnim wybrzeżu oraz wokół wyspy Sipadan na Borneo. Na turystów czekają parki narodowe i inne dziewicze obszary kraju z wieloma atrakcjami, od trekkingu po nurkowanie. Ślady historii można odnaleźć w różnych miejscach, począwszy od zadymionych świątyń Penangu po długie domy plemienne na Sarawaku. Ten region z pewnością dostarczy turystom wielu wrażeń nieporównywalnych z innymi obszarami Azji.
Dziewicza dżungla, stabilny klimat, obfitość opadów i tropikalne temperatury w Malezji sprzyjają rozwojowi niezwykle różnorodnych form życia roślin i zwierząt. Naturalną szatą roślinną Malezji są wiecznie zielone lasy równikowe, uważane za najosobliwsze na kuli ziemskiej. Na samym Półwyspie Malajskim opisano ponad 8 tys. gatunków roślin kwiatowych, w tym 2 tys. gatunków drzew, 800 orchidei i 200 palm. Jest wśród nich najwyższe drzewo tropikalne tualang. Zaś w malezyjskiej części Borneo rośnie drugi co do wielkości kwiat na świecie raflezja, osiągająca średnicę metra. W Malezji Zachodniej żyją: tapir, tygrys i rzadko spotykany już obecnie nosorożec jawajski i sumatrzański. W Malezji Wschodniej świat zwierzęcy jest bogatszy gatunkowo. Żyją tu między innymi: niedźwiedź malajski, gibbon, nosacz i orangutan.
Kiedy jechać?
Cały rok w Malezji jest gorący i wilgotny. Temperatura rzadko spada poniżej 20°C, nawet nocą, a w ciągu dnia zazwyczaj przekracza 30°C. Znajomość klimatu Malezji odgrywa znaczną rolę w planowaniu wakacji. Porę wyjazdu powinniśmy uzależnić od celu podróży, gdyż występuje czasowe zróżnicowanie natężenia deszczów. W okresie między listopadem a marcem, czyli poza sezonem, pobyt na wschodnim wybrzeżu mogą uprzykrzyć fale monsunowe, które uniemożliwiają uprawianie sportów wodnych oraz wypoczynek na plaży. Jest to również czas, kiedy większość kurortów zlokalizowanych na wyspach zawiesza działalność. Na zachodnim wybrzeżu pora deszczowa trwa od kwietnia do maja i od października do końca listopada.
Z portalem Tanie-loty.com.pl, masz możliwość zarezerwować tanie loty do Malezji w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze do Malezji? Skorzystaj więc z naszej wyszukiwarki biletów!