- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 22:34
Tanie loty do Oulu
Znajdź nas w social mediach
Malownicza zorza nad Oulu |
Fot. Umpire 49 |
Oulu należy do grona największych miast w północnej części Skandynawii. Położone na zachodzie Finlandii Oulu zamieszkuje 140 tysięcy mieszkańców. To miasto o wielu obliczach. Z jednej strony mamy tu prężnie rozwijający się przemysł, a z drugiej duży nacisk kładzie się na turystykę. Sklepy, restauracje, ciekawe zabytki i wiele atrakcji – wszystko to sprawia, że turyści coraz chętniej odwiedzają Oulu.
Położone u ujścia rzeki Oulujoki do Zatoki Botnickiej miasto jest także bardzo ważnym ośrodkiem portowym. Ciekawostką jest fakt, że Zatoka Botnicka na zimę zamarza!
Znaczenie nazwy „Oulu” nie jest do końca wyjaśnione. Może to być zapożyczenie z języka Saami oznaczające „roztopiony śnieg”, ale korzenie nazwy mogą równie dobrze wywodzić się z fińskiego słowa „powódź”.
Ten teren zawsze uważany był za bardzo cenny. Spory o ujście Oulujoki toczyły się między Szwecją a Nowogrodem już w XIV wieku. Ostatecznie ustalono, że okolica wejdzie w skład terytoriów należących do Nowogrodu. Dopiero pod koniec XVI wieku sytuacja zmieniła się na korzyść Szwedów. 8 kwietnia 1605 roku król Karol IX założył miasto Oulu. Od 1776 do 2009 roku miasto było stolicą prowincji o tej samej nazwie. Od 1809 roku Oulu należy do Wielkiego Księstwa Finlandii. W 1822 roku doszło do tragedii, w wyniku której spłonęła większa część miasta. Kierownictwo nad odbudową zlecono Carlovi Ludvigowi Engelowi, znanemu niemieckiemu architektowi. Od XIX wieku największe znaczenie dla gospodarki kraju zaczął zdobywać przemysł. Zasłynęło przede wszystkim z produkcji smoły drzewnej i eksportu łososia. W 1917 roku Finlandia uzyskała niepodległość, a wkrótce po tym wybuchła wojna domowa, podczas której toczyły się walki również w Oulu. Z II wojny światowej Oulu udało się wyjść obronną ręką, chociaż w 1944 roku zbombardowały je radzieckie samoloty.
Oulu nie jest miastem o długiej historii, ale pomimo tego można w nim zobaczyć sporo ciekawych zabytków. Tutejsza katedra zaprojektowana przez Daniela Hagmana pochodzi z 1777 roku, ale odnowiono ją po pożarze w 1832 roku. Godny uwagi jest ratusz (XIX wiek) oraz ruiny dwóch zamków: Kastelli (XIV wiek) i zamku na wyspie Linnansari (XVI wiek).
Silny ośrodek naukowy taki jak Oulu może się poszczycić także uniwersytetem. Dla turystów jednak znacznie ciekawsze powinna być wizyta w Tietomaa, centrum naukowym w którym znajdziemy ciekawe ekspozycje: o grawitacji, świetle, astronomii czy iluzjach. Warto też wstąpić do parku technologicznego Technopolis.
Jeżeli natomiast ktoś nie jest zainteresowany ani zwiedzaniem, ani poszerzaniem swojej wiedzy – nic straconego! W Oulu możemy bowiem rzucić się w wir zakupów w jednym z licznych butików w Rotuaari albo po prostu rozkoszować się skandynawską atmosferą w kawiarenkach i restauracjach. Nie brak tu też dyskotek i pubów. Jeśli dodamy do tego szeroką gamę festiwali (Jalometalli, Elojazz, Festiwal Irlandzki, Tydzień Tango) do wyboru, otrzymujemy mieszankę, której nie oprze się żaden turysta... o ile oczywiście nie straszne mu niewysokie temperatury! Oulu zaprasza!