- Szczegóły
- wtorek, 24 grudzień 2024 20:09
Tanie loty do Panamy
Znajdź nas w social mediach
Fot. Sxc.hu |
Panama to jedno z niewielkich państw leżących w Ameryce Środkowej – wprawdzie jego powierzchnia to jedynie nieco ponad 72 000 kilometrów, czyli mniej niż ćwierć powierzchni Polski, jednak w związku z nietypowym kształtem przesmyku na którym kraj jest zlokalizowany długość wszystkich granic panamskich to niemal 3000 kilometrów, z czego aż 2500 przypada na granice morskie. Już same te fakty dają wyobrażenie jak wspaniały musi być to kraj – niewielki pas lądu o szerokości wahającej się od około 200 kilometrów do mniej niż 50 w najwęższym miejscu od strony. Od północy Panamę oblewają wody Morza Karaibskiego, południowe wybrzeże natomiast graniczy z oceanem Spokojnym.
Panama to urokliwe państwo, słynące głównie z Kanału Panamskiego - morskiej przeprawy, która pozwala statkom z całego świata przedzierać się między Atlantykiem a Pacyfikiem, bez konieczności nadkładania wielu kilometrów, by ominąć Amerykę. Życie w wielu miejscach w Panamie toczy się zupełnie podobnie jak w Europie lub Ameryce, jednak jednocześnie zadowoli amatorów pięknych zabytków, tropikalnych plaż oraz wieczornego clubbingu.
Właśnie w związku z dogodnym położeniem Panamą zainteresowali się handlowcy i przemysłowcy i to własne tutaj powstał kanał łączący dwa oceany, którzy oszczędza żeglarzom wielu dni na morzu i niepewnej pogody w pobliżu przybrzeżnych skał w cieśninie Magellana lub nieco dalej na południe w cieśninie Drake'a. Kanał panamski, bo o nim mowa pierwotnie planowany był w zupełnie innym miejscu – miał przeciąć dziesięciokilometrowy obszar pomiędzy Oceanem a brzegami jeziora Nikaragua, jednak aktywność wulkaniczna w regionie przestraszyła inwestorów i wybrali oni trudniejszą do wykonania i dłuższą trasę przez wybrzeże Panamy. Dzięki temu powstała tutaj jedna z najważniejszych na świecie dróg wodnych, której znaczenie można porównać chyba tylko do kanału sueskiego.
Biznes oraz Piraci z Karaibów
Fot. Sxc.hu |
Charakterystycznym elementem w Panamie jest jej kontrastowość. Z jednej strony, w Panamie natknąć się mieszankę kulturową narodowości i turystów z drugiej większość kraju jest katolicka. Położona nad Oceanem Spokojnym oraz gorącym Morzem Karaibskim, na przecięciu dwóch światów - potęgi gospodarczej Ameryki Północnej oraz obfitej w bogactwo naturalne ziemi Ameryki Południowej. W Panamie możemy zwiedzać dzielnice Casco Viejo, będącą hołdem dla zabytkowego, kolonialnego charakteru miasta, ale jednocześnie podziwiać biznesowe centrum, pokryte przeszklonymi drapaczami chmur. Panamskie portowe miasto Portobelo przyciągnie fanów filmów przygodowych w stylu Piratów z Karaibów. Wyspa Taboga oraz Bocas del Toro - amatorów surfingu i podpiekania swojego ciała w cieniu palm na piaszczystych plażach. Samo miasto Panama kusi zarówno bywalców roztańczonego nocnego życia, jak i hipsterów buszujących z aparatami między ruinami historii zabytkowej części miasta.
Warunki naturalne
Panama to naprawdę bajeczny zakątek – wybrzeże tego kraju jest bardzo rozbudowane, pełne malowniczych zatok, lagun i archipelagów niewielkich wysepek koralowych. szczególnie w rejonie Morza Karaibskiego. Znajdują się liczne rafy koralowe, gdzie przebogata fauna i flora przyciąga amatorów nurkowania z całego świata. Centrum kraju zajmują obszary wyżynne i pasma górskie Kordylierów Centralnych – w sumie to ponad 50 % powierzchni Panamy. Na zachodzie znajdują się natomiast liczne wulkaniczne stożki wśród których znajduje się najwyższy szczyt tego państwa - Chiriquí o wysokości 3478 m. n. p. m.), na wschodzie natomiast znajdują się mokradła oraz wilgotna dżungla o unikalnym mikroklimacie. Panama może pochwalić się również wyjątkowo przyjaznym klimatem, który co roku zachwyca tłumy letników, przybywające do tego kraju w poszukiwaniu odpoczynku na pięknych plażach oraz zabytków kolonialnych o ponad pięciusetletniej tradycji oraz wielokrotnie starszych pozostałości kultury tutejszych Indian.
Ludność
Panama jest bardzo niejednorodna etnicznie – na jej terenie zamieszkuje około 10 dużych plemion Indiańskich będących rodzimą ludnością tych regionów, poza tym mieszkają tutaj biali potomkowie Europejczyków oraz Murzyni. Największymi zaś grupami w Panamie są ludzie mieszanego pochodzenia – przede wszystkim Metysi pochodzący od Indian (około 70%) oraz Mulaci pochodzący od ludności czarnoskórej. Warto wspomnieć, że kraj poszczycić się może niesamowitym z punktu widzenia Europy przyrostem naturalnym na poziomie ponad 2% rocznie, co ciekawe ponad 1/3 ludności nie ukończyła jeszcze 14 roku życia, populacja jest więc wyjątkowo młoda.
Praktyczne porady
Podstawowym językiem w Panamie jest język hiszpański. Obowiązująca w Panamie waluta to balboa (PAB), wymienna na sto centesimos (odpowiednik centów). Kurs balboa zwykle pokrywa się z kursem dolara. Napięcie elektryczne jest inne od tego w Polsce, trzeba się też zaopatrzyć w odpowiednie przejściówki. Poruszając się po Panamie wieczorami należy zachować ostrożność, gdyż Panama słynie z przestępczości. Sąsiadująca z Kolumbią, będącą centrum nielegalnej produkcji narkotyków na świecie, Panama również cierpi na wskutek zorganizowanej przestępczości oraz rozbojów na tle używek. Niech nas jednak nie kusi poznanie tej strony państwa, kary za posiadanie narkotyków są na pewno bardziej dotkliwe, niż chociażby w wyluzowanym Amsterdamie.
Warto wspomnieć również o gospodarce Panamy, która jest wyjątkowo stabilna jak na Amerykę Łacińską – związane jest to oczywiście z kanałem panamskim, którzy przynosi budżetowi Panamy ogromne zyski (wartość opłat to około ¾ wartości PKB). Panama zaliczana jest do krajów rozwijających się, a w związku z dość dobrą sytuacją gospodarcza w tym kraju można czuć się tam bezpieczniej niż w innych krajach w tym rejonie, jest tu jednak nieco drożej.
Panama to z pewnością doskonałe miejsce, które pozwoli spędzić wymarzony urlop pod palmami i nad ciepłym morzem, a dodatkowo zapewni bardziej aktywnym turystom wspaniałe warunki do uprawiania turystyki pieszej, nurkowania, zwiedzania licznych zabytków oraz poznawania unikalnej kultury tego kraju.
Kiedy lecieć do Panamy?
Najlepiej lecieć do Panamy na początku roku. Szukać ofert na tanie loty do Panamy możemy w okresie między styczniem a kwietniem, wtedy jest większa szansa na trafienie na porę suchą, kiedy mimo wysokich temperatur, nie natkniemy się na ulewne deszcze. Pamiętajmy też, że mimo tego pora deszczowa w Panamie trwa większość roku, więc nawet mimo wybrania odpowiedniego terminu, należy przygotować się również na złe warunki pogodowe i zaopatrzyć się w odpowiednie ubranie.