- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 21:27
Tanie loty do Zurychu
Znajdź nas w social mediach
Zurych nocą |
Fot. sxc.hu |
Zurych, malowniczo położony na północnym krańcu Jeziora Zuryskiego, w porównaniu z największymi metropoliami jest stosunkowo małym miastem. Na ekonomicznej mapie świata jawi się jednak jako potęga. To bezdyskusyjnie miasto finansów i banków. Mieści się tutaj m.in. największa w Europie giełda papierów wartościowych. Wystarczy nawet krótka wizyta w Zurychu, by przekonać się, że o charakterze miasta nie przesądza wcale finansowa otoczka. Wręcz przeciwnie - nie ma tu dziesiątek szklanych wieżowców, zazwyczaj kojarzonych z wielkim biznesem. To miasto pełne zabytków, a działające od dawna banki i instytucje finansowe zajmują budzące szacunek, wiekowe siedziby.
Historia
Początek miastu dał założony 2000 lat temu na szczycie wzgórza nad rzeką Limmat rzymski posterunek celny zwany „Turicum”. W okresie od I wieku p.n.e. do V wieku n.e. Zurych był twierdzą i miastem rzymskim. Później znajdował się tu gród Alemanów, a następnie rezydencja karolińska. W połowie IX wieku zostało tu założone opactwo benedyktynów. Na początku XIII wieku Zurych uzyskał prawa wolnego miasta, bezpośrednio podległego Rzeszy Niemieckiej. W 1351 roku przystąpił do Konfederacji Szwajcarskiej. Był ośrodkiem reformacji. Zurych wzrósł w siłę i sławę jako centrum wyrobu tkanin jedwabnych, wełnianych i lnianych. Po wstąpieniu do Konfederacji w 1351 roku arystokracja i wpływowi kupcy Zurychu zgodzili się dzielić władzę z przedstawicielami gildii rzemieślniczych. Dziś wielusetletnie siedziby gildii nadal zajmują ważne miejsce wśród skarbów architektury zuryskiej Starówki. Silne gospodarczo i politycznie miasto w XVI wieku zaczęło rozwijać się intelektualnie, do czego przyczynił się kaznodzieja Ulrich Zwingli, głoszący nauki reformacji. Przez parę kolejnych wieków Zurych, jako ośrodek liberalnej myśli, przyciągał wiele osobistości, takich jak Goethe, Wagner, Tomasz Mann, Albert Einstein, James Joyce, Lenin i Trocki.
Od XIX wieku Zurych jest ważnym centrum finansowym oraz ośrodkiem kulturalnym niemieckiej części Szwajcarii. Podczas I wojny światowej w kabarecie „Voltaire” na Spiegelgasse narodził się dadaizm. Dziś miasto szczyci się posiadaniem ponad 50 galerii i biur wystaw wszelkiego rodzaju sztuki.
Mimo że pełen zabytków, Zurych jest miastem nowoczesnym, wyznaczającym nowe trendy współczesnej kultury. Należy obok Nowego Jorku i Londynu do ważnych miejsc dla sztuki współczesnej. Muzea, jak Kunsthaus czy Rietberg należą do najbardziej cenionych centrów europejskiej sztuki. Do tego w Zurychu zobaczyć można zarówno największą mównicę w Szwajcarii, jak i innowacyjny Teatr Mały. Opera w Zurychu należy do najbardziej cenionych scen baletowych i operowych Europy.
Zurych, choć niewielki, posiada wszystkie cechy pulsującej życiem światowej metropolii. Bogata historia, liczne wydarzenia kulturalne, luksusowe centra zakupowe i dynamicznie rozwijający się biznes mistrzowsko łączą się w jeden, świetnie funkcjonujący miejski organizm.