- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 12:14
Tanie loty na Litwę
Znajdź nas w social mediach
Litwa |
Fot. jaudrius |
Największa i najludniejsza z republik nadbałtyckich jest krainą łagodnego piękna. Nie ma tu ani gór, ani widowiskowej architektury i w ogóle żadnych skrajności, zachwyca za to fascynująca różnorodność, krajobrazowa i etniczna, którą Litwini gorąco polecają swym gościom. Takie jest Wilno, wielokulturowa stolica ze Starym Miastem, na którym spotykają się prawie wszystkie architektoniczne style Europy: gotyk, renesans, klasycyzm i wszędzie oszałamiający barok. Kowno, drugie co do wielkości miasto kraju, dumne ze swojej litewskości, to kolebka narodowej kultury i sztuki, którą prezentuje w muzeach, nowoczesnym teatrze oraz na koncertach jazzowych i słynnych festiwalach pieśni.
Na wybrzeżu Bałtyku Mierzeja Kurońska wabi malowniczymi wioskami rybackimi i najwyższymi wędrownymi wydmami w Europie. Ten cud przyrody został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Mierzeja stanowi też jeden z pięciu parków narodowych chroniących wielki skarb Litwy - piękną przyrodę. Kraj ma 4 tys. jezior i trzykrotnie więcej rzek, wijących się wśród rozległych, prawie dziewiczych krajobrazów - pagórkowatej mozaiki łąk, pól, olbrzymich torfowisk i czarno-zielonych lasów, które w zachodniej Europie już dawno temu padły ofiarą przeludnienia.
Ten niewielki kraj ciągle pozostaje nieznany dla szerokiego grona podróżnych, co być może wiąże się z oddaleniem od głównych szlaków turystycznych. Dla nas jest jednak bliskim i niezwykle atrakcyjnym celem wyprawy, choćby z racji związków historycznych. Litwini cieszą się, widząc turystów na szlakach w swoim kraju, ich pobyt odbierają jako właśnie dowód uznania, tym bardziej, jeśli ktoś interesuje się historią i kulturą. Zostaniemy zatem dobrze przyjęci, zaskoczy nas bogactwo stolicy, urok licznych parków narodowych i regionalnych, magnetyzujące piękno wybrzeża.
Historia
Litwa została zasiedlona bardzo dawno temu, na co wskazują przekazy historyczne z około 50 roku p.n.e. To właśnie tu rozwinął się także handel bursztynów, których głównymi odbiorcami byli Rzymianie. W XIII wieku Litwa ogarnięta była prowadzonymi wojnami z Krzyżakami, dzięki którym udało się jej wywalczyć niezależność. Od 1569 Litwa zjednoczyła się z Polską, ale w 1795 została podbita przez Rosję. Podobnie jak dla innych krajów bałtyckich lata 1918-1940 to okres cieszenia się niepodległością, która jednak przerwana została przejęciem i włączeniem jej do bloku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Okres ten to głównie działania uprzemysłowienia Litwy przez ZSRR, który spowodował, iż większość mieszkańców przenosiła się do miast. Ponowne odzyskanie niepodległości nastąpiło w 1991 roku, a w 2004 roku Litwa przystąpiła do Unii Europejskiej. Chrześcijaństwo na Litwę przyszło późno, na dodatek "ogniem i mieczem". Litwini mocno opierali się przymusowej chrystianizacji, ich opór nieco przełamała królowa Jadwiga, poślubiając Jagiełłę. Związanie chrześcijańskiego rytuału z pradawnymi wierzeniami pogańskimi, zmiana form obrzędów - wszystko to służyło przechowaniu tradycji przedchrześcijańskich, które przetrwały aż do dzisiaj. Dzięki temu na Litwie mamy szansę poznania dziedzictwa wierzeń indoeuropejskich, które przecież nie są dla nas tak bardzo obce - by przypomnieć choćby zwyczaj "dziadów". Pamiętajmy też, że w poprzedniej epoce atakowano nie tylko chrześcijaństwo, ale także wszystko, co mogło godzić w kreowanego homo sovieticus. Te działania przybrały nieoczekiwany efekt: wzmocnienia tradycji kulturowej i pamięci o przeszłości.
Kiedy jechać?
Nie ma zasadniczych różnic klimatycznych pomiędzy Polską a krajami nadbałtyckimi. Najlepiej więc odwiedzić te tereny wiosną lub latem. Najcieplejsze miesiące, podobnie jak w Polsce, to lipiec i sierpień. Są to zarazem miesiące najbardziej deszczowe i o największym ruchu turystycznym. Maj, czerwiec i wrzesień są chłodniejsze, ale bardziej sprzyjają podróży. W czerwcu odbywa się najwięcej festiwali i imprez na wolnym powietrzu, a zimą dużo jest atrakcyjnych koncertów i spektakli teatralnych.
Podróż na Litwę jest jak przeniesienie się na inny kontynent, a przecież pozostajemy cały czas w sercu Europy. Mimo iż jest to niewielki kraj, różnorodność jego kultury i historii pozwoli nam na wyjątkowo ciekawe odkrycia. Wyprawa do kraju dzieciństwa Mickiewicza będzie dla nas także podróżą sentymentalną, prowadzącą do odkrycia tożsamości nas, Polaków i naszych braci Litwinów.
Z portalem Tanie-loty.com.pl, masz możliwość zarezerwować tanie loty na Litwę w bardzo atrakcyjnych cenach. Interesują Cię tanie bilety lotnicze na Litwę? Skorzystaj więc z naszej wyszukiwarki biletów!