- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 18:47
Zwiedzanie Adelajdy
Znajdź nas w social mediach
Katedra w Adelajdzie |
Fot. amandabhslater |
Stare miasto
Pierwsza ze wzniesionych w Adelajdzie dzielnic charakteryzuje się masywnymi i eleganckimi budynkami wzniesionymi z kamienia. Zgodnie z planem założyciela starówkę otacza pas parków i skwerów tworząc wrażenie przystani w tym mieście. Jest to odczucie ekstremalnie różne od wrażenia jakie pozostawiają wybetonowane miasta Europy i Ameryki. Do najważniejszych obiektów w tej okolicy należy z pewnością wzniesiony z błękitnego piaskowca budynek Ayers Historic House z 1846 roku, który stanowił rezydencję siedmiokrotnego premiera stanu Australia Południowa, Sir Henry’ego Ayersa. Budynek jest udostępniony zwiedzającym. Poza tym na uwagę zasługują także: utrzymany w renesansowym stylu, bogato rzeźbiony Edmund Wright House z 1876 roku oraz zapierający dech w piersiach ratusz wzorowany na zamkach renesansowych, który wzniesiono w latach 1863–1866. Do najwartościowszych obiektów zaliczają się również budynki rządu i parlamentu, Poczta Główna, a także liczne w tej okolicy stare kościoły różnych wyznań.
Muzeum Południowej Australii
Jedno z najważniejszych muzeów w Adelajdzie, na dodatek jego zwiedzanie jest bezpłatne. Wprawdzie ekspozycje koncentrują się głównie na historii naturalnej (prezentowane są m. in. 3 kompletne szkielety wielorybów), ale można tutaj również poznać tutaj historię okolicy, w tym kulturę ludu Ngarrindjeri znad rzeki Murray. Muzeum jest czynne codziennie i stanowi swego rodzaju wizytówkę miasta. Poza tym w Adelajdzie warto odwiedzić: Muzeum Morskie i Muzeum Portowe, Muzeum W Dawnym Więzieniu Adelajdy, Muzeum Sztuki oraz Centrum Nauki i Innowacji, a także Muzeum Archeologiczne i Muzeum Migracji.
Centrum Festiwalowe
Jest to miejsce licznych koncertów i innych wydarzeń kulturalnych, zbudowane w stylu podobnym do słynnej opery w Sidney, chociaż trzeba przyznać, że ze znacznie mniejszym rozmachem. Sam budynek jest jednak definitywnie wart zobaczenia. Zawsze coś się tu dzieje, a malownicze położenie powoduje, że trawnik przed jego wejściem przy ładnej pogodzie zajęty jest przez piknikujących mieszkańców miasta.
Fabryka czekolady Haigh’s
Haigh’s uważany jest za producenta najlepszej w całej Australii czekolady. Największa fabryka tej marki mieści się w pobliżu miasta w 154 Greenhill Rd w Parkside. Jest to działający zakład produkcyjny, jednak w jego obrębie działa punkt obsługi ruchu turystycznego, który otwarty jest: pn.–pt. 8.30–17.30, sb. 9.30–16.45. Wycieczki z przewodnikiem są organizowane codziennie oprócz sobót o godzinie 14.30.
Mary MacKillop Centre
Jest to centrum kultu błogosławionej siostry Mary MacKillop, która najważniejszą część swego życia przeżyła właśnie w Adelajdzie. Centrum jest umiejscowione w klasztorze St. Joseph’s Convent przy 286 Portrush Rd w Kensington. Można otrzymać tutaj broszurkę, która poprowadzi pielgrzymów przez osiem najważniejszych miejsc z życia błogosławionej. Poza tym zgromadzone są tutaj niektóre osobiste rzeczy Mary. Warto zapoznać się z biografią tej niezwykłej zakonnicy, która doskonale reprezentuje siłę wiary rzymskich katolików osiedlających się w Australii na początku jej kolonizacji.
Ogród botaniczny
Kiedy mowa o atrakcjach turystycznych Adelajdy, warto wspomnieć również o ogrodzie botanicznym, który znajduje się w okolicach centrum metropolii. Dzięki łagodnemu klimatowi miasta można tutaj podziwiać liczne gatunki roślin - zarówno miejscowych, jak i przywiezionych z innych kontynentów. Zwiedzanie ogrodu jest bezpłatne, a wycieczki z przewodnikiem ruszają spod wejścia we wtorki, piątki i niedziele o godzinie 10:30. Wycieczka po tym 20-hektarowym obiekcie usianym sztucznymi akwenami o różnych rozmiarach trwa około 1,5 godziny. Na terenie ogrodu znajduje się również oranżeria, w której odtworzono klimat i roślinność dżungli równikowych. Wstęp tam jest już jednak płatny i kosztuje około 3$. Ogród botaniczny czynny jest w tygodniu od 8:00, a w weekendy i święta od 9:00 do zapadnięcia zmroku, oranżeria natomiast przyjmuje turystów codziennie w godzinach 10.00–16.00