- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 16:25
Zwiedzanie Ammanu
Znajdź nas w social mediach
Amman |
Fot. betta design |
Cytadela
Zbudowana na szczycie wzgórza al-Qala wysokiego na 830 metrów. Właśnie stąd większość turystów rozpoczyna zwiedzanie miasta. Jest pozostałością po starożytnym mieście Rabbath-Ammon. Odkryto tu też ślady po Imperium Rzymskim i Cesarstwie Bizantyjskim. Najbardziej przykuwa wzrok al-Qasr, czyli Pałac, zbudowany przez dynastię Ummayad. Nie do końca wiadomo jakie funkcje spełniał, ale składają się na niego między innymi audytorium, komnaty podziemne i monumentalna brama. Przez cały kompleks biegnie otoczona kolumnami uliczka, a na północy rozciągają się ruiny. Osadnictwo na wzgórzu datuje się już na okres neolitu. W epoce brązu wzgórze zostało ufortyfikowane, a w 1200 roku p.n.e. zasiedlone przez Ammonitów. Poza pałacem jest tu też wiele innych atrakcji: bizantyjski kościół z początków V wieku, zabytki kultury islamu. Mimo wszystko najbardziej warta obejrzenia jest Świątynia Heraklesa wzniesiona w latach 161 – 166. Już z daleka rzucają się w oczy dwie kolumny wysokie na ponad 10 metrów. Wykopaliska prowadzone w tym rejonie ujawniły dłoń posągu Heraklesa i pozostałości świątyni, która mogła być miejscem kultu Ammonitów. Wiele ze znalezisk ze wzgórza można oglądać w Jordańskim Muzeum Archeologicznym leżącym w niewielkiej odległości od Świątyni Heraklesa. Są tam eksponaty pochodzące z czasów od paleolitu aż do XVI wieku: narzędzia z epoki brązu, posągi greckie, kolczugi wojowników islamskich i wiele innych.
Amfiteatr rzymski
Najważniejszy i najbardziej imponujący zabytek z czasów panowania rzymskiego w tych rejonach. Amfiteatr został zbudowany za czasów cesarza Antoniusza Piusa (II wiek naszej ery). Jest niezwykle podobny do amfiteatru z Jerash. Co ciekawe, został wykuty w północnym zboczu wzgórza, które niegdyś służyło za cmentarz. Od czasu do czasu wciąż jest używany i może pomieścić ok. 6000 gości.
Meczet Króla Abdullaha
Czyli meczet al-Husseini. Leży w samym sercu Ammanu. Jest monumentalną budowlą przykrytą niebieską kopułą i mogącą pomieścić 3000 osób!
Muzeum Folkloru i Muzeum Tradycji
Znajdują się wewnątrz amfiteatru rzymskiego. Można w nich obejrzeć tradycyjne stroje mieszkańców Jordanu wyróżniające się pięknie wykonanymi haftami i misternie wykonaną biżuterię antyczną. Niezwykle interesujące są mozaiki pochodzące z VI wieku.
Ulica Tęczowa
Jej nazwa wywodzi się od nieczynnego aktualnie Kina Tęcza. Pozwala przejść przez Amman i obejrzeć odnawiane właśnie, efektowne kamieniczki i domy. Jak można się domyśleć, przy obiekcie tego typu znajduje się wiele barów i restauracji.
Meczet Abu Daarwesh
Znajduje się na szczycie najwyższego wzgórza w mieście, Dżabal Ashrafieh. Swój niezwykły wygląd zawdzięcza wzorowi w biało – czarną kratę, który pokrywa go od zewnątrz. Wewnątrz meczetu można obejrzeć piękne perskie dywany
OdeonMały, kameralny amfiteatr dla 500 osób. Podobnie jak jego duży krewny, ten także jest używany do dzisiaj. Często odbywają się w nim koncerty. Według archeologów kompleks był kiedyś przykryty drewnianym dachem, by uchronić artystów i publiczność przed wahaniami pogody.
Nymphaeum
Ogromna fontanna. Uważa się, że mogła być głęboka nawet na trzy metry.
Salt
Miasteczko położone w pobliżu Ammanu, niegdyś, podczas panowania tureckiego, to ono było ważnym ośrodkiem. Zawdzięcza temu okresowi piękne zabudowania.
Wadi Seer
Położona 24 kilometry na południowy zachód od Ammanu pokryta bujną roślinnością dolina. Prowadzi do Qasr al-Abd (Zamku Niewolnika) i Iraq al-Amir (Jaskinia Księcia). Zamek pierwotnie był otoczony ścianą i zawierał w sobie jezioro i park. Najciekawszą częścią jest bez wątpienia północne wejście do zamku, z ogromnym wyrzeźbionym lwem spoglądającym na odwiedzających. W całym kompleksie jest znacznie więcej podobnych wizerunków zwierząt. Ruiny zamku zostały nieco odnowione dzięki wysiłkom francuskich archeologów. Jaskinie Księcia są uważane za twór ludzkiej ręki. Jest ich ogólnie 11, i o ile niegdyś służyły jako stajnie dla wierzchowców kawalerii, teraz służą okolicznym rolnikom jako magazyn.