
- Szczegóły
- piątek, 25 kwiecień 2025 11:20
Zwiedzanie Antalyi
Znajdź nas w social mediach
Yivli Minare
Yivli Minare, czyli Żłobiony Minaret, to wizytówka miasta. Został wzniesiony w czasach panowania seldżuckiego sułtana Alaeddina Keykobada I (1219–1237). Początkowo przylegał do kościoła bizantyńskiego zamienionego w 1207 r. Minaret został prawdopodobnie wzniesiony na cześć ojca Alaeddina, Izzeddina I Keykavusa, który zdobył Antalyę. Konstrukcja licząca 38m wysokości zbudowana jest z przekładanych na zmianę czerwonych cegieł i niebieskozielonych fajansowych płytek.
Hidirlik Kulesi
Wzniesiona niemal przy samym morzu, charakterystyczna i masywna wieża datowana jest na II w. n.e. Pierwotnie była to prawdopodobnie latarnia morska, włączona w ciąg murów obronnych. Później stawiano na niej działa ostrzeliwujące wrogie okręty.
Kesik Minare
Nazwa tych ruin trzynawowej bizantyńskiej bazyliki, poświęconej Matce Boskiej, oznacza Ucięty Minaret. Świątynia została wybudowana w V w. n.e. na ruinach wcześniejszej rzymskiej budowli i służyła miastu jako katedra. Do dziś zachowały się jedynie zarysy światyni. Meczet, zbudowany z drewna w XIX w. doszczętnie spłonął, pozostawiając ogołocone pierwotne mury.
Meczet Allaedin Camii
Został wzniesiony przypuszczalnie na miejscu ruin dawnego kościoła bizantyńskiego. Meczet pochodzi z 1378 r. i charakteryzuje się drewnianymi kolumnami i pięknymi zdobieniami.
Hadriyanüs Kapisi
Brama Hadriana to jeden z bardziej interesujących zabytków Antalyi. Jak sama nazwa wskazuje, brama została wzniesiona w czasach panowania cesarza Hadriana, jako łuk triumfalny mający upamiętnić pobyt władcy w Attalei w 130 r.
Muzeum Antalyi
Muzeum Antalyi należy do najważniejszych tego typu placówek w Turcji. Jego zbiory obejmują obszar południowej Anatolii (Pamfilia, Licja, Pizydia) od czasów prehistorycznych do XIX w. Najstarsze eksponaty pochodzą z jaskini Karain i z okolic miasta Elmali (w środku Półwyspu Licyjskiego), a datowane są na epokę brązu (XV w. p.n.e.). W muzeum przechowywany jest także fragment szczątków św. Mikołaja, m.in. czaszka, ale ich autentyczność nie została potwierdzona.