- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 23:16
Zwiedzanie Bari
Znajdź nas w social mediach
Basilica di San Nicola w Bari |
Fot. Salvatore.Freni |
Catedrale San Sabino
Romańsko-gotycka katedra Św. Sabina wzniesiona na przełomie XI i XII w, w miejscu gdzie stał pałac bizantyjskiego namiestnika miasta. Św. Sabin był pierwszym patronem Bari. Wewnątrz między innymi XIII-wieczne freski, obrazy J. Tintoreretta, P. Veronesego, P. Bordonego oraz obraz Madonna Odegitria przywieziony z Konstantynopola w VIII w. Jest to obraz niezwykły, bo jak głosi legenda został namalowany przez samego Św. Łukasza i wiernie przedstawia wizerunek Madonny.
Basilica di San Nicola
Romańska bazylika Św. Mikołaja (San Nicolo) z lat 1087-1132 jest potężną budowlą romańską o charakterystycznej surowej formie z tronem biskupa Eliasza (XI w.) i XII-wiecznym cyborium. W bazylice złożono relikwie Św. Mikołaja przywiezione z Turcji do Bari; w X w. Św. Mikołaj otoczony ogromnym kultem, zyskał miano świętego patrona miasta. O kulcie patrona świątyni przypominają znajdujące się w środku dzieła sztuki. Obecnie kustoszami bazyliki są dominikanie. W 1984 r. w bazylice Św. Mikołaj modlił się Jan Paweł II.
Nagrobek Królowej Bony
Z bazyliką Św. Mikołaja spleciony jest ważny fragment dziejów Polski. W kościele tym znajduje się nagrobek z roku 1593 królowej Polski Bony, pochodzącej z panującej w Mediolanie dynastii Sforzów, – żony Zygmunta Starego i matki Zygmunta Augusta. Mauzoleum ufundowane przez jej córkę, królową Annę Jagiellonkę, umieszczono za ołtarzem głównym świątyni. Sarkofag zdobi rzeźba przedstawiająca klęczącą Bonę w schyłkowych latach jej życia. Obok polskiej królowej stoją patroni Polski i Bari – św. Stanisław i Św. Mikołaj. Pod koniec XVI w. ponad grobowcem wmurowano płaskorzeźbę wyobrażającą Zmartwychwstanie Pana Jezusa oraz pokryto mury freskami przedstawiającymi postacie polskich świętych i królów. Znalazły się tu wizerunki św. Kazimierza Królewicza, św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława Kostki i św. Ludwika Gonzagi, a także Anny Jagiellonki, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i Marii Ludwiki Gonzagi (żony dwóch polskich królów: Władysława IV i Jana Kazimierza). Niestety, w pierwszej połowie XX w., nie bacząc na historyczną i artystyczną wartość kompozycji, usunięto większość polskich akcentów z otoczenia sarkofagu królowej Bony. Ich barokowy charakter nie pasował do surowej romańskiej świątyni. Malowidła te uległy całkowitemu zniszczeniu.
Castello Normanno-Svevo di Bari
Zamek pochodzi z XII wieku, przebudowany został w wieku XVI w stylu renesansowym. Cesarz z dynastii Staufów Fryderyk II (1194-1250) – genialny, ostatni mesjański cesarz średniowiecza – wiódł prym we wszystkim, w znajomości prawa i ludzi, w otwartości na świat, w naukach i muzyce. W Apulii jest wszechobecny. Pod patronatem Fryderyka organizowane są podróże do Apulii, inicjowane partnerstwa miast, tworzone szlaki i broszury apulijskiego urzędu turystycznego, a także obchodzone święta – jak na przykład święto upamiętniające jego ślub z Konstancją. Imieniem cesarza Staufów nazywane są pochodzące z Apulii wina i firmy. Poświęcone mu są całe biblioteki.
Kościoły
Warte zobaczenia są także inne kościoły Bari. Między innymi: romański kościół Św. Marka (San Marco) z początku wieku XI., gotycki kościół i klasztor Franciszkanów (a w nim fasada z wieku XVIII), romański kościół Św. Grzegorza (San Gregorio) z wieku XI/XII.
Castel del Monte
Położenie zamku, matematyczna i astronomiczna ścisłość planu, perfekcyjny kształt, wyrażają symboliczne ambicje cesarza Fryderyka II, który wybudował go w XIII w., w pobliżu Bari. Castel del Monte jest unikalnym przykładem średniowiecznej architektury wojskowej, stanowi doskonałe połączenie elementów klasycznego antyku, muzułmańskiego wschodu oraz gotyku cysterskiego z Europy Północnej.
Valle dei Trulli
W okręgu Taranto znajduje się słynna dolina Valle dei Trulli z budowlami (zwanymi trulli) jedynymi w swoim rodzaju. Te wyjątkowe domostwa budowano przed wiekami ze skał wapiennych na planie koła. Mają dachy w kształcie stożka (z kamieni poukładanych jeden na drugim). Miejscowością skupiającą najwięcej trulli jest Alberobello. Trulli wpisane zostały na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO.
Trani
W okresie krucjat (XI-XIII w.) był tu port krzyżowców. Warte zwiedzenia są: port rybacki, katedra ( XIII w.), kościoły: San Andrea (XI w.), Ognissanti (dawniej Templariuszy, XII w.), San Francesco (XII w.), zamek (1233-1249, XV-XVI w.), Pałac Caccetta (XV w.) i przepiękne morskie krajobrazy.
Matera
Matera to kolejne miasto księżycowe. Znajduje się tu nawet ośrodek Włoskiej Agencji Kosmicznej. Historyczna część, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skałach tufowych. Matera wpisana została na Listę Dziedzictwa Światowego UNESCO. Powstał tu film Pasja Mela Gibsona