- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 15:55
Zwiedzanie Brna
Znajdź nas w social mediach
Katedra św. Piotra i Pawła
Kościół katedralny to jedna z trzech wielkich gotyckich katedr w Czechach (obok praskiej Katedry św. Wita i katedry w Ołomuńcu). Oryginalnie była to romańska świątynia zbudowana na szczycie wzgórza Petrov, następnie przebudowana w stylu gotyckim. Obecna forma to efekt prac dokonanych na przełomie XIX i XX stulecia, gdy nadano budynkowi neogotycki styl i ukończono wieże, z których dziś rozpościera się przepiękna panorama miasta. W historii miasta świątynia odegrała ważną rolę podczas szwedzkiego oblężenia w 1645 r. Dowodzący Szwedami generał Torstenson zadecydował, że jeśli Brno nie padnie do południa, wycofa wojska. Tuż przed jedenastą Szwedzi byli bliscy zwycięstwa, ale wtedy katedralny dzwonnik zaczął ze wszystkich sił bić w dzwony. Zmyleni najeźdźcy, zgodnie z rozkazem odstąpili od oblężenia. Na pamiątkę tego wydarzenia katedralne dzwony do dziś wybijają południe o godzinie 11.00.
Zamek Spilberk
Twierdzę na szczycie wzgórza zbudowali królowie czescy w latach 30. XIII w. Budowla była silnym punktem obronnym, zwłaszcza że później wyprowadzono na zewnątrz tunel, przez który w czasie oblężenia dostarczano świeżą żywność i amunicję. Za Habsburgów w zamku urządzono więzienie polityczne, a udostępnione do zwiedzania kazamaty do dziś przejmują grozą. W zamku mieści się też Muzeum Miejskie z ekspozycją poświęconą sztuce od czasów renesansu do XX w., historii Brna oraz modernistycznej architekturze miasta.
Willa Tugendhat
Stojącą na wzgórzu, z którego roztacza się widok na centrum, Willę Tugendhat zaprojektował znany niemiecki architekt Ludwig Mies van der Rohe dla bogatej żydowskiej rodziny Tugendhatów. Właściciele mieszkali w niej do 1938 r., kiedy uciekli do Wenezueli w obawie przed hitlerowcami. Budynek jest wspaniałym przykładem architektury modernistycznej – w 2002 r. został objęty patronatem UNESCO.
Klasztor Kapucynów
Pochodzący z XVII wieku Klasztor Kapucynów słynie przede wszystkim ze swojej unikalnej krypty. Leżą w niej zmumifikowane zwłoki mnichów i miejskich notabli (razem około 150 osób), dla których wspólne z zakonnikami miejsce pochówku było dużym wyróżnieniem. Tego zaszczytu po śmierci dostąpił m.in. Mořic Grimm – główny architekt miasta w okresie baroku.
Stary Ratusz
Pochodzący z XIII w. budynek to najważniejszy świecki zabytek Brna. Funkcję swą pełni od 1343 r. Warto zwrócić uwagę na gotycki portal, zwieńczony rzędem wieżyczek, z których jedna jest przekrzywiona. Zgodnie z legendą, władze miasta nie zapłaciły architektowi, Antonowi Pilgrimowi, za jego pracę, więc ten w zemście przekrzywił potajemnie jedną z nich.
Zamek Pernstejn
Na jednym z zalesionych wzgórz niedaleko Brna, w okolicach miejscowości Nedvědice, wznosi się baśniowa, piękna gotycka twierdza. Prawdopodobnie powstała ok. 1285 roku, uchodziła wówczas za niemożliwą do zdobycia. Mimo iż późniejsi właściciele przyczynili się do przebudowy wnętrz w stylu barokowym, sama budowla zachowała swój pierwotny, średniowieczny kształt.
Sławków
Położony 21 km na wschód od Brna, zasłynął pod niemiecką nazwą Austerlitz. 10 km na zachód stąd, 2 grudnia 1805 r. stoczono bitwę trzech cesarzy: wojska napoleońskie starły się z połączonymi siłami armii austriackiej i rosyjskiej. To wydarzenie upamiętnia wzniesiony za pieniądze walczących niegdyś ze sobą stron, wystawiony w stulecie tego wydarzenia Pomnik Pokoju. Jest tu także wystawa z makietą pola bitwy, a na jesień odbywa się inscenizacja przedstawiająca przebieg bitwy. W Sławkowie warto zwiedzić XVIII-wieczny barokowy pałac, dzieło Martinellego, ze słynącą z akustyki kopułą w głównej sali.