Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Budapesztu

Znajdź nas w social mediach

762911_old_church_in_budapest
Kościół Macieja
Fot. sxc

Zamek Królewski

Zamek Królewski w Budapeszcie to jedna z najbardziej reprezentatywnych budowli stolicy Węgier. Historia Pałacu Budańskiego sięga czasów średniowiecza. Pierwsze fortyfikacje i zabudowania mieszkalne wzniesione zostały przez Belę IV po najeździe Mongołów w latach 1241- 1242. Znaczna przebudowa miała miejsce za czasów królów andegaweńskich. Turcy po zdobyciu stolicy Królestwa Węgierskiego ulokowali w nim arsenał, którego wybuch w 1578 kompletnie zniszczył budynek. Po odbiciu Węgier przez Habsburgów zdecydowano o budowie nowego obiektu, który w niczym nie przypominał starego. Wzniesiony w stylu barokowym przez Johanna Hoblinga od 1791 stał się oficjalną rezydencją rodziny panującej. Podczas II wojny światowej, zamek, podobnie jak cały Budapeszt, został mocno zniszczony. Po wojnie rozpoczęto odbudowę, jednak dzisiejszy wygląd nie jest wierny oryginałowi. Prace archeologów pozwoliły odsłonić średniowieczne fundamenty i obiekty, natomiast w całkowicie przebudowanych wnętrzach znajdują się liczne muzea, w tym historyczne Budapesti Történeti Múzeum.

Most Łańcuchowy

Most został zbudowany w latach 1839-1849 według projektu angielskiego inżyniera - Williama Tierney'a Clarka. Most budowany był przez szkockiego inżyniera Adama Clarka, którego nazwisko nosi plac między mostem a tunelem pod zamkiem królewskim po stronie Budy. Fundatorem mostu był baron György Sina, a pomysłodawcą Węgierski polityk István Széchenyi. Most został zburzony pod koniec II wojny światowej, jednakże odbudowano go w 1949 roku w setną rocznicę budowy. Całkowita długość mostu to 380 m a szerokość 14,5 m. Most był pierwszym stałym połączeniem leżących po przeciwnych stronach Dunaju - Budy i Pesztu. Ciekawostką jest fakt, że István Széchenyi, bez którego zaangażowania most by nie powstał, nigdy po nim nie przeszedł.

Kościół Macieja

Kościół Macieja (oficjalnie nazywany pod wezwanie Przenajświętszej Maryi Panny) w Budapeszcie jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych kościołów węgierskich. Początki świątyni sięgają XIII wieku. Kościół uległ znacznym zniszczeniom w czasie okupacji tureckiej, a dzieła zniszczenia dopełnił pożar, powstały od uderzania pioruna. Obecna konstrukcja powstała w XIX w. i jest w większości rekonstrukcją. Na uwagę zasługują piękne freski autorstwa XIX wiecznych artystów węgierskich. W grudniu 1916 w kościele Macieja odbyła się ostatnia koronacja królewska na Węgrzech - Karola IV Habsburga i jego żony, Zyty. Pamiątki związane z tą ceremonią (m.in. fotele na których zasiadała królewska para) podziwiać można nad zakrystią.

Wielka Synagoga

To największa synagogą w Europie i drugą największa na świecie, po synagodze Emanu-El w Nowym Jorku. Zbudowano ją w latach 1854-1859. Została wysadzona jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, odbudowano ją jednak w 1996 roku. Mieści ponad 3000 osób, ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości. W synagodze na organach grali między innymi Franciszek Liszt oraz Camille Saint-Saëns.

Bazylika św. Stefana

Stojąc przy placu św. Stefana w Peszcie bazylika, od konsekracji w 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier - może pomieścić do 8500 wiernych. Położony niedaleko Mostu Łańcuchowego kościół jest poświęcony pierwszemu węgierskiemu królowi Stefanowi I. Szczególne wrażenie robi 96-metrowa kopuła z mozaiką przedstawiająca Boga Ojca. Przy wejściu znajduje się tympanon z Maryją jako patronką Węgier i węgierskimi świętymi. Antresola kopuły jest otwarta dla zwiedzających, można się tam dostać po schodach (297 stopni) bądź wjechać windą.

Łaźnie Gellerta

Nazwa łaźni, podobnie jak pobliskiego Wzgórza Gellerta i hotelu Gellert pochodzi od nazwiska biskupa Gherardusa (po węgiersku właśnie Gellerta), który z rozkazu króla Stefana podjął się ochrzczenia pogańskiego plemienia Madziarów. Łaźnie Gellerta są budapesztańskim kompleksem basenowym zlokalizowanym w pięknie odrestaurowanym budynku. Wrażenie robią zwłaszcza wnętrza: kolumny, kafelki, fontanny. W łaźniach są dwa baseny kryte i trzy odkryte. Oprócz tego goście mogą skorzystać z basenu ze sztucznymi falami, jacuzzi albo z bogatej oferty masaży i zabiegów pielęgnacyjnych. Można również odpocząć w basenach termalnych: dla kobiet, dla mężczyzn lub koedukacyjnych. Ze Wzgórza Gellerta wypływają wody o właściwościach zdrowotnych. Wody ze zdrowotnych źródeł pomagają na problemy z krążeniem oraz choroby układu oddechowego (istnieje możliwość inhalacji).

Baszta Rybacka

Baszta Rybacka jest jednym z najważniejszych zabytków Budapesztu i zarazem bardzo charakterystycznym punktem na jego mapie. Baszta została zbudowana przed XV wiekiem i była niegdyś jedną z najważniejszych części budapesztańskich umocnień. Niegdyś była zbudowana w całości z czerwonej cegły i kamienia, jednak po tamtych materiałach nie został już nawet ślad. Teraz baszta spełnia zresztą funkcje czysto dekoracyjne. Ze swojego zadania wywiązuje się doskonale – biała, ażurowa zabudowa baszty przyciąga wzrok już z oddali. Szczególnie pięknie wygląda nocą, gdy niezwykłego uroku dodaje jej piękne oświetlenie. Biały kamień jest jednak dość delikatny i wrażliwy na zabrudzenia, dlatego baszta pozostaje pod stałym nadzorem konserwatorów zabytków.

Aquincum

Aquincum to starożytne, ogromne jak na swoje czasy bo liczące około 40. tys. mieszkańców miasto w rzymskiej prowincji Pannonia, którego starannie odrestaurowane pozostałości można podziwiać w parku archeologicznym. Aquincum było najdalej na północny wschód wysuniętą osadą rzymską. Osada została założona przez Celtów, ale ok. II w. n.e. było to już tętniące życiem miasto z łaźniami, termami, pałacami, amfiteatrami i akweduktem. Miasto posiadało sieć ulic o twardej nawierzchni, urządzenia centralnego ogrzewania, zasilane wodą z gorących źródeł, wiele budowli o charakterze sakralnym i komunalnym. W Aquincum, w 375 r. n.e. cesarz Walentynian II został obwołany cesarzem. Jednak już w roku 410 miasto zostało oddane bez walki Hunom, którzy je splądrowali i zniszczyli. W 570 r. miasto zostało zdobyte przez kolejnych barbarzyńców - Awarów. Wreszcie w 896 roku osiedlili się tu Madziarowie pod wodzą Arpada. Na terenie dzisiejszego Aquincum mieści się Muzeum Rzymskiego Obozu Warownego - można tu podziwiać pozostałości łaźni, ogromnego amfiteatru wojskowego z poł. II w. n.e. (131,8 m x 108,4 m mogący pomieścić nawet 12 tys. widzów) oraz cella trihora - fundamenty kaplicy cmentarnej, 360 r. n.e., jeden z najstarszych zabytków architektury chrześcijańskiej na terenie Węgier.

Zamek Vajdahunyad

W 1896 z okazji 1000-lecia Węgier w stolicy odbyła się wielka Wystawa Milenijna, usytuowana w Parku Miejskim. Wzniesiono wówczas zespół budynków z nietrwałych materiałów (głównie drewna), które były kopiami obiektów z terenu Wielkich Węgier i miały reprezentować różne style w narodowej architekturze węgierskiej. Wystawa tak spodobała się publiczności, że prezentowane budynki w latach 1904 - 1908 zostały ponownie wybudowane z trwałych materiałów. Budowla jest konglomeratem kopii budynków historycznych (stylistycznie jest mieszaniną gotyku, renesansu i baroku.). Swą nazwę wzięła od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie, obecnie na terenie Rumunii.

Najlepsze okazje

Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!8 ofert od 2161 Sprawdź Mikołaj nie może ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!30 ofert od 176 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 30 ofert od 197 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!19 ofert od 216 Sprawdź CYPR ma wiele do zaoferowania, dajcie się porwać WYSPIE AFRODYTY11 ofert od 269 Sprawdź Nie masz pomysłu na urlop? Leć na Wyspy Kanaryjskie!12 ofert od 345 Sprawdź SKANDYNAWIA to kraina z bajki! Leć tam w dobrej cenie!22 oferty od 120 Sprawdź Tanie loty na greckie wyspy! Zakręci Wam się w głowie od tego piękna13 ofert od 318 Sprawdź