- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 06:56
Zwiedzanie Bułgarii
Znajdź nas w social mediach
Bułgaria |
Fot. sxc.hu |
Złote Piaski
Kurort turystyczny położony nad Morzem Czarnym, w odległości około 20 km na północ od Warny. Zaprasza do wypoczynku na długiej, pięknej plaży i pośród zieleni tworzonej przez unikalny park. Oprócz kąpieli morskich można również rozkoszować się pływaniem w wielu bezpłatnych, ulokowanych wzdłuż plaży basenach. Bogata oferta barów, restauracji, klubów i dyskotek zaprasza do zabawy co wieczór w innym lokalu. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych i jazdy konnej. Znajdują się tu kompleksy balneologiczne, w których można zażywać kąpieli w basenach termalnych.
Kranevo
Kranevo to ładna, mała miejscowość wypoczynkowa oddalona o 8 km od Złotych Piasków. Leży nad brzegiem niewielkiej zatoki i oczarowuje piaszczystą plażą. Miasteczko wybudowano w miejscu starożytnej twierdzy, co nadaje mu specyficzny klimat minionych czasów. Dziś urokliwy klimat tworzą tu przytulne knajpki ze świeżymi owocami morza i winem domowej produkcji. Wieczorem można posłuchać oryginalnej bułgarskiej muzyki w jednej z tawern. Kranevo to wymarzone miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Zapewnia wyśmienite jedzenie, niezwykły klimat i możliwość błogiego wylegiwania się na plaży.
Słoneczny Brzeg
Słoneczny Brzeg leży nad malowniczą, półokrągłą zatoką, osłoniętą od północy pasmem Gór Bałkańskich. Swoją nazwę zawdzięcza słonecznozłotym piaskom, rozciągającym się na plażach o długości 8 km i szerokości ponad 100 m. W miasteczku roi się od kawiarń, restauracji, barów i sklepów. Słoneczny Brzeg to idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. W okolicy Słonecznego Brzegu znajduje się kilka historycznych miejsc wartych uwagi, m.in. przepiękna rzymska Świątynia Jupitera za Obzorem lub malownicze ruiny greckiej twierdzy Poleokastro. Warto wybrać się również do położonego nad rzeką Kamcziją rezerwatu leśnego "Łangoza", w którym ujrzeć można cudowną egzotyczną roślinność.
Sozopol
Sozopol jest urokliwą miejscowością turystyczną położoną w południowej części Wybrzeża Morza Czarnego. Od lat jest to ulubione miejsce wakacyjnego wypoczynku polskich turystów. Sozopol dzieli się na dwie części: starą i nową. Stary Sozopol zachwyca drewniano-kamienistą architekturą, stylizowanymi na ludowo tawernami, kafejkami oraz nadmorską promenadą. Nowy Sozopol to tętniąca życiem i muzyką część miasteczka z hotelami, pensjonatami, przytulnymi restauracjami, kawiarenkami oraz dyskotekami. Szerokie, piaszczyste plaże, łagodnie opadające do morza, zapewniają aktywny i udany wypoczynek.
Rilski Monaster
Najsłynniejszy i największy w Bułgarii klasztor prawosławny, położony u stóp masywu Riła. Klasztor zbudowany wśród lasów, na wysokości około 1100 m n.p.m. Założony w X wieku przez Św. Iwana. Czytaj więcej...
Cerkiew Bojanska
Znajduje się u podnóży łańcucha Witosza, w dzielnicy Bojana. Zdobiona jest wspaniałymi malowidłami średniowiecznymi i jest dobrze zachowanym pomnikiem architektury z okresu feudalizmu. Freski pochodzące z 1259 r. są arcydziełem sztuki tamtego okresu. Postaci fundatorów - Sewastokratora Kałojana i jego żony Desisławy w bogatych, świątecznych szatach, są przedstawione na jednym z fresków. Interesujące są także portrety cara Konstantina i carycy Iriny – ze wszystkimi detalami w rysunku twarzy i części garderoby. Jak na czasy, gdy malarstwo portretowe dopiero zaczynało się rozwijać – są to prawdziwe arcydzieła.
Grobowiec Kazanłyszki
Został odkryty w 1944 r. i jest jednym z dziewięciu zabytków bułgarskiej historii i kultury, włączonych do listy pomników historycznych i architektonicznych. Jest to arcydzieło architektury trackiej i stanowi w pełni zachowany pomnik sztuki zdobniczej z epoki wczesnohellenistycznej (IV-III w. p.n.e.)
Neseber
Jest to jedno z najstarszych miast w Europie. Jest spadkobiercą antycznej trackiej osady Mesambria powstałej 2000 lat p.n.e. Od 510 roku p.n.e. było to greckie miasto – kolonia Mesemwria. Znajdował się tam teatr i świątynia Apolla. W 72 r. p.n.e. miasto podbili Rzymianie. W 812 r. chan Krum zapanował nad miastem.
Park narodowy „Pirin”
Jego początki to 1962 r., kiedy to Narodowy Park „Wichren” został przekształcony w Narodowy Park „Pirin”. Ukształtowanie powierzchni jest tam typowo alpejskie. Najwyższym punktem jest szczyt Wichren – 2915 m. Jest tu ponad 180 jezior polodowcowych. W skład parku Pirin wchodzą rezerwaty „Bajowi Dupki - Dżindżirica”, w którym rośnie chroniona biała i czarna sosna rumelijska (Pinus peuce) i „Julen”.
Skalne monastery w doline rz. Rusenski Łom
Monastery istnieją od XII-XIV w., kiedy to było wielu mnichów-pustelników. Przysposobili oni dla własnych celów naturalne jasknie i w ten sposób powstały całe kompleksy klasztorów. Jest tam ponad 250 kościołów. Monaster w skałach "Sw. Archangeł Michaił" jest jednym z największych ośrodków kultury i literatury sakralnej w Bułgarii w XIII i XIV w. Malowidła ścienne z tamtego okresu zachowały się do dziś.
Jezioro Srebyrna
Jezioro znajduje się w pobliżu Dunaju, o 16 km od Silistry. Jest to główne miejsce odpoczynku ptaków przelotnych na trasie z Europy Północnej do Centralnej Afryki, zwanej "Via Pontica". W 1948 r. zostało ono mianowane ścisłym rezerwatem przyrody. Ma od 1 do 3 metrów głębokości, jest porośnięte trzciną wodną i gatunkami roślin będącymi na wymarciu w Europie.
Wąwóz Trigrad
Wąwóz Trigrad na każdym turyście robi wielkie wrażenie. Jest to na pewno związane z jego imponującymi rozmiarami: ściany wyrastają na wysokość nawet 350 metrów, co może dawać momentami nieco klaustrofobiczne wrażenie, pogłębione przez odległość między ścianami (zmniejsza się w pewnej chwili do 100 metrów). Wąwóz jest zlokalizowany w Rodopach. Najwyższym szczytem tego pasma jest Golyam Perelik (2191 metrów n. p. m. ). Wapienny Trigrad to jedna z większych atrakcji Rodopów. W okolicach znajduje się również ponad 150 jaskiń, w tym najsłynniejsza: Diabelskie Gardło. Znana jest przede wszystkim z tego, że wpada do niej Trigradska rzeka. Najbardziej efektownym miejscem jest Grzmiąca Sala, gdzie spadająca woda tworzy kaskadę osiemnastu wodospadów. Według legend w jaskini żyją złe duchy, które nocami porywają najpiękniejsze dziewczyny z okolicy.
Forteca Baba Vida
Baba Vida jest jedyną średniowieczną warownią, jaka zachowała się w Bułgarii oraz najpiękniejszym zabytkiem miasta Vidin. Ogromna forteca zbudowana nad brzegami Dunaju góruje nad miastem, sprawiając wrażenie żywcem wyjętej z historycznego filmu. Potężne mury otoczone są dodatkowo fosą, aktualnie wyschniętą. Budowę fortecy rozpoczęto w X wieku, w miejscu, gdzie niegdyś stała stara rzymska wieża strażnicza. Baba Vida dowiodła swojej ogromnej wartości podczas wielu wojen, ale najbardziej pamiętne jest na pewno oblężenie przez bizantyjskie wojska pod wodzą Bazyla II, które trwało 8 miesięcy! Pomiędzy XV a XIX wiekiem warownia znajdowała się pod panowaniem imperium osmańskiego. Ważnym elementem historii Baba Vidy są legendy z nią związane. Jedna z nich opowiada historię bułgarskiego władcy, który miał trzy córki: Gamzę, Kulę i Vidę. Po jego śmierci każda odziedziczyła 1/3 kraju. Gamza i Kula wyszły za mąż za nieodpowiednich mężczyzn, którzy zaprzepaścili osiągnięcia ich ojca. Vida natomiast pozostała samotna, ale swoje tereny doprowadziła do rozkwitu. To ona miała nakazać budowę fortecy, którą na jej cześć nazwano Baba Vida, co dosłownie oznacza „Babcia Vida”.