- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 15:34
Zwiedzanie Cairns
Znajdź nas w social mediach
Wielka Rafa Barierowa |
Fot. sxc.hu |
Wielka Rafa Koralowa
Największa żyjąca rafa koralowa świata, ciągnie się na przestrzeni ponad 2000 km od Zwrotnika Koziorożca i kończy się niemal przy Nowej Gwinei. Wiek rafy specjaliści oceniają na około 2 mln lat, niektóre jej części mogą liczyć jednak nawet 45,5 mln lat. Wielka rafa koralowa zajmuje obszar niemal 250 tys. kilometrów kwadratowych i obejmuje niemal 1000 mniejszych i większych wysp, które są wyraźnie widoczne na zdjęciach satelitarnych. Jest to fantastyczny, chociaż wrażliwy na zmiany ekosystem zamieszkiwany przez kilka tysięcy gatunków organizmów żywych. Jeśli gdziekolwiek na świecie warto zanurzać się pod powierzchnię oceanu to właśnie tutaj.
Kuranda Scenic Railway
Ponad stuletnia kolejka prowadząca z Cairns do Kurandy, wyjątkowo malowniczo biegnie wśród gór. Cud ówczesnej myśli konstruktorskiej – na tak krótkiej trasie jest tam aż 15 tuneli, poza tym liczne mosty oraz wodospady. Kulminacją jest 300-metrowa przepaść, nad którą jedzie pociąg poruszający się po wąskiej skalnej półce wykutej w skalnym zboczu. Za niewielką opłatą można przeżyć w zabytkowych wagonikach tej dawnej linii kolejowej naprawdę wielką przygodę. Wprawdzie obecnie kolejka ma jedynie znaczenie turystyczne, jednak w czasie jej powstawania było to ważne połączenie pomagające w transporcie ludzi, sprzętu i surowców do i z, odciętej wówczas od świata przez łańcuch górski, osady Cairns.
Las Deszczowy
Będąc w Kurandzie watro zobaczyć miejscowy rezerwat prezentujący życie lasu deszczowego, na ponad 40 ha można zapoznać się z życiem tego unikalnego środowiska, zamieszkującymi je organizmami i problemami jakie rodzą się w zetknięciu tego typu siedlisk z eksploatowanymi przez człowieka obszarami. W osobnych pawilonach można zapoznać się z tutejszymi gatunkami motyli, ptaków, gadów, a także licznymi endemicznymi zwierzętami Australii takimi jak koala, wombaty czy kangury. W Kurandzie można również skorzystać z przejażdżki kolejką linową ponad wierzchołkami drzew lasu deszczowego, podróż odbywa się na wysokości około 50 metrów, a długości trasy to ponad 7,5 km.
Centrum Kultury Aborygenów
Można tutaj zapoznać się z duchowym, kulturowym i materialnym dziedzictwem rdzennej ludności australijskiej, która wprawdzie została zepchnięta w głąb lądu przez angielskich odkrywców w XVIII i XIX wieku, lecz zachowała własną niezależność etniczną i obecnie może wprawiać oglądających w zachwyt i zdumienie tradycjami kultywowanymi niezmiennie przez wiele tysiącleci, kiedy Aborygeni żyli oddzieleni od innych nacji. Możemy w Centrum podziwiać tradycyjne tańce, muzykę i instrumenty, zobaczyć jak wykonywało się bumerang, pospacerować po typowej wiosce, słowem: zanurzyć się w prawdziwe dziedzictwo Australii. Można tutaj wziąć udział w wyprawie do buszu, gdzie wspólnie z aborygeńskimi przewodnikami poznamy prawdziwe oblicze lasu deszczowego, sekret dżungli oraz garść niezwykłych opowieści powtarzanych przez pokolenia.
Muzeum miejskie
Muzeum znajduje się na skrzyżowaniu ulic Sheilds i Lake. Jego ekspozycje dotyczą głównie dziejów miasta oraz okolic. Wystawy obejmują kilka głównych działów: kultury i historii Aborygenów, wpływu gorączki surowcowej oraz pozyskiwanego drewna na Cairns, a następnie udziału miasta w wojnach światowych. Cześć przestrzeni wystawienniczej prezentuje również współczesną historię miasta. Muzeum zajmuje całkowicie klimatyzowane budynki, więc doskonale zwiedza się je nawet latem, czynne jest od poniedziałku do soboty w godzinach 10.00-15.00.