- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 20:36
Zwiedzanie Cypru
Znajdź nas w social mediach
Na plaży, w wodzie i pod wodą
Cypr to raj dla miłośników plażowania, żeglowania i windsurfingu. Przez cały rok przy pięknej, słonecznej pogodzie można zakosztować w urokach odpoczynku na złotych plażach wyspy i wodnych atrakcjach. Stolicą sportów wodnych jest Limassol, gdzie można znaleźć wypożyczalnie jachtów, desek windsurfingowych, czy nart wodnych. Cypryjskie ciepłe wody Morza Śródziemnego to również atrakcja dla nurków. Ponad 20 renomowanych centrów i szkół nurkowania rozsianych jest po całym Cyprze. A pod wodą czekają niepowtarzalne okazy flory i fauny (ukwiały, jeżowce, różnokolorowe ryby), słynny wrak promu Zenobia, spoczywający nieopodal wybrzeży Larnaki. W okolicach Agia Napa, Paralimni i Protaras znajdują się podwodne groty i jaskinie - nie lada gratka dla pasjonatów nurkowania.
Enkomi
To starożytne miasto na Cyprze, położone niedaleko dzisiejszej Famagusty. Zostało założone w połowie XVI wieku p.n.e. W XII wieku p.n.e. miasto osiągnęło status jednego z najważniejszych ośrodków świata śródziemnomorskiego. Upadło w wyniku trzęsienia ziemi około roku 1075 p.n.e.
Grobowce Królewskie Pafos
To ogromna starożytna nekropolia usytuowana na północny zachód od miasta Pafos. Kompleks składa się z około stu podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale. Powstawały one pomiędzy IV w. p.n.e. a III w. n.e. (większa część z nich datowana jest na IV wiek przed Chrystusem). W niektórych z nich można znaleźć kolumny w stylu doryckim, na ścianach zachowały się również pozostałości fresków. Pomimo, że nekropolia była znana i badana od wieków, systematycznie prace archeologiczne rozpoczęły się w niej dopiero z końcem lat 70. XX wieku. Wbrew nazwie, w grobowcach nie spoczywają królowie, chowano w nich pafijskich arystokratów i innych dostojników, między innymi namiestników zarządzających wyspą.
Chirokitia
To wyjątkowe stanowisko archeologiczne w południowej części Cypru. Zachowały się tu pozostałości neolitycznej osady z VI tysiąclecia p.n.e. Osadę założyli prawdopodobnie przybysze z Anatolii lub Lewantu. Oprócz licznych znalezisk archeologicznych, zachowały się tu także pozostałości neolitycznych grobów. Zmarłych grzebano pod podłogą domostw w pozycji embrionalnej, a ich piersi przygniato ciężkim kamieniem - jak się sądzi, robiono tak z obawy, aby zmarły nie powstał z grobu. W grobach kobiet odnaleziono ozdoby z muszli i kamienia. Szacuje się, że w szczytowym okresie istnienia osady zamieszkiwało ją od 1500 do 2000 osób, co czyni Chirokitię jedną z największych znanych osad neolitycznych. Wykopaliska odsłaniają na razie jedynie najstarszy fragment osady. Widoczne są pozostałości brukowanych ulic, murów obronnych i domostw. W 1998 roku Chirokitia zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Malowane kościoły w regionie Troodos
Chrześcijaństwo na Cyprze zaczęło rozwijać się od czasu przybycia św. Pawła na wyspę. Prawdopodobnie apostoł w czasie swojej pierwszej podróży misyjnej z Barnabą i Herakliuszem dotarł w góry Troodos. Wtedy w regionie powstały pierwsze świątynie chrześcijańskie. Najstarsze kościoły zachowane do dzisiaj pochodzą z XI wieku. Grupa świątyń cechuje się prostotą zewnętrznej bryły. Ich wnętrza pokrywają zaś cenne freski, a w skład wyposażenia wchodzą średniowieczne ikony. W 1985 roku zespół ośmiu kościołów i jednego klasztoru został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2001 roku wpis rozszerzono o kościół Agia Sotira tou Soteros w miejscowości Palaichori.