- Szczegóły
- piątek, 27 grudzień 2024 01:06
Zwiedzanie Debreczyna
Znajdź nas w social mediach
Wielki Kościół
Symbol miasta, Wielki Kościół jest pomnikiem wiary kalwińskiej, która stała się popularna na Węgrzech w XVI w. i ciągle jest wyznawana przez mniej więcej jedną trzecią obywateli kraju. Kościół jest majestatycznym, neoklasycystycznym budynkiem z typowym, skromnym wnętrzem, zaprojektowanym przez Mihálya Pollacka. Obecna świątynia powstała w latach 1805–1823. Wielki Kościół naznaczony był patriotyzmem od chwili, gdy na wieży zawisł największy na Węgrzech dzwon, odlany ze zdobycznych cesarskich armat, podarowany przez Jerzego Rakoczego. 14 kwietnia 1849 r. Lajos Kossuth, nowo zaprzysiężony wódz narodu, odczytał w świątyni Deklarację niepodległości i proklamował wystąpienie Węgier z imperium Habsburgów. Na tyłach kościoła urządzono ogród pamięci, gdzie wśród zieleni stoi kilka pomników, m.in. Istvána Bocskayego, zwanego szablą reformacji, czy obelisk poświęcony 733 protestantom skazanym na galery w okresie szalejącej kontrreformacji. W neoklasycystycznym gmachu z tyłu świątyni, mieści się legendarne Kolegium Kalwińskie wzniesione w 1874 r. na miejscu rozebranego XVI-wiecznego budynku. Działające od 1538 r. kolegium zwane było szkołą narodu, gdyż w ciągu 450 lat działalności uczyły się w nim pokolenia wybitnych Węgrów. Na parterze budynku mieści się muzeum sztuki sakralnej, a na piętrze zabytkowe Oratorium, gdzie dwa razy w historii (w 1849 i 1944 r.) zbierał się węgierski parlament. Na mównicy widnieje tablica upamiętniająca wystąpienie Kossutha. Obok Oratorium jest biblioteka z największym księgozbiorem kalwińskim w kraju (500 tys. tytułów).
Park Nagyerdei i Uniwersytet im. Lajosa Kossutha
Około 3 km na północ od centrum rozciąga się zielona dzielnica Nagyerdő (Wielki Las) – pozostałość ogrodów otaczających niegdyś miasto. W tym pięknym otoczeniu wznoszą się gmachy Uniwersytetu i Akademii Medycznej. Tuż obok można zwiedzać śliczny ogród botaniczny w dalszej części parku rozciągają się się rozległe tereny rekreacyjne: zoo, wesołe miasteczko i jezioro. Jednak największą atrakcją Nagyerdő pozostaje Aquaticum – nowo zmodernizowany i rozbudowany zespół kąpieliskowy. W jego skład wchodzą: termy, pływalnia, niezwykle atrakcyjny kryty park wodny oraz letnie kąpielisko termalne.
Mały Kościół
Świątynia, zwana także Połamanym Kościołem, jest najstarszym przybytkiem wiary w mieście. Wybudowano ją około roku 1600. W czasie wojen Rákoczego świątynia została zbezczeszczona przez wojaków, a jej gmach wykorzystywano jako stajnię. Od tej pory kościół prześladował pech. Niedługo po ponownej konsekracji cały budynek strawił ogień (1719r.). Ponownie stało się z odbudowanym (już murowanym) budynkiem otwartym w 1726r. Wzniesiona w stylu barokowym świątynia stała zaledwie rok. Następny remont przeprowadzono w 1849r., podczas którego kościołowi nadano styl romantyczny.
Ratusz miejski
Klasycystyczny budynek ratusza miejskiego uważany jest za najbardziej wyróżniający się z całej zabudowy Debreczyna. Pierwszy gmach dla urzędującego burmistrza wzniesiono w tym miejscu w 1531r., po czym poddawano go ciągłym rekonstrukcjom i modernizacjom. Ostatecznie prace dokończono w 1843r. Jak wymagał tego styl klasycystyczny, fasada utrzymana była w prostym stylu, a jedyną ozdobę pięknego tympanonu stanowił herb Debreczyna. W czasie rewolucji węgierskiej w 1849r. w ratuszu zamieszkał Lajos Kossuth, mieściła się tu również siedziba Komitetu Obrony Narodowej, a w tajnej sali ukryto węgierską Świętą Koronę, którą na głowie nosił pierwszy władca państwa, król Stefan.
Muzeum Déri
Muzeum Déri mieści się nieco na zachód od Wielkiego Kościoła i jest najsłynniejszą tego typu placówką w całym regionie. Wybudowano je w latach 1920-24 z myślą o zgromadzeniu w nim wszelkich eksponatów związanych z historia miasta, później kolekcję poszerzono o zbiory etnograficzne i obrazów związane z całym regionem Wielkiej Niziny.