- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 05:39
Zwiedzanie Dubrownika
Znajdź nas w social mediach
Placa (Stradun)
Główna ulica starego miasta, łącząca port z wieżą zegarową. Jest to najważniejsza dla turystów arteria komunikacyjna starego miasta, tysiącami podążających nią stóp wypolerowane zostały kamienie, którymi jest wyłożona. Daje to efekt gładkiej, błyszczącej tafli. Cała starówka w obrębie fortyfikacji jest zamknięta dla ruchu samochodowego i zwiedzanie jej jest możliwe wyłącznie pieszo, co czyni ją miejscem jak z zamierzchłych czasów, pozbawionym nachalnych znaków nowoczesności. Wzdłuż niej znajdują się najważniejsze obiekty, a sama ulica uznawana jest za najpiękniejszą w mieście. Jej obecny wygląd to efekt odbudowy miasta po potężnym trzęsieniu ziemi w 1667 roku – wysokie, wzniesione z wapienia kamienice ciągną się po obu stronach drogi, zapraszając do zlokalizowanych na parterze sklepów i kawiarni.
Wielka Fontanna Onofrio
Nietypowy obiekt – niewielka okrągła budowla z kamienia sklepiona kopułą z otworem pośrodku. Fragment instalacji wodociągowej z XV wieku, która zaopatrywała twierdzę w wodę czerpaną z odległego o kilkanaście kilometrów źródła. Jest to chętnie fotografowane i odwiedzane przez turystów miejsce. Znajduje się na niewielkim placu przy samym Stradun. Woda wypływająca z fontanny poprzez kilkanaście umieszczonych na pionowych ścianach, różnie opracowanych otworów, jest zdatna do picia. Fontannę wzniesiono w XV wieku pod kierunkiem Onofria della Cava, oprócz funkcji ozdobnej pełniła również funkcję zbiornika na wodę. Na starym mieście jest również druga fontanna Onofrio, zwana małą, o podobnej architekturze, lecz mniejszej ilości ścian.
Fortyfikacje
Są to podobno najpiękniejsze obwarowania na świecie. Na długości ponad dwu kilometrów ciągną się mury obronne zamykające stare miasto w formie nieregularnego wielokąta. W ich obrębie znajdują się różnorodne obiekty, stanowiące pamiątkę po niezdobytej twierdzy, która niegdyś tutaj istniała. W skład obwarowań wchodzą między innymi: 14 wież, 4 bastiony, 2 baszty obronne oraz 2 twierdze. Mury miejskie mają wysokość około 20 metrów i szerokość ok. 1,5-3 metrów od strony morza oraz dwukrotnie więcej od strony lądu. Dubrownik zaczął być fortyfikowany już w średniowieczu, lecz większa cześć obecnie podziwianych murów to budowle z XV i XVI wieku. Wejście na obwarowania jest płatne, a otrzymane bilety należy zachować do kontroli. Widok z korony murów jest zupełnie niesamowity i pozwala przyjrzeć się całemu Dubrownikowi, szczególnie wspaniałe wrażenia pozostawia w pamięci wieczorny spacer po umocnieniach – trasa otwarta jest codziennie w godzinach 9:00 – 19:00.
Pałac Rektorów
Obecnie mieści się w nim muzeum, gdzie można oglądać zabytkowe meble i wyposażenie oraz liczne wystawy historyczne. Jest to wielokrotnie przebudowywany obiekt, stanowiący obecnie (po licznych przeróbkach dokonanych na przestrzeni wieków) przykład gotycko-renesansowej architektury reprezentacyjnej. Była to siedziba najwyższych władz Republiki Dubrownickiej. Pałac powstał około XIII wieku, a w kształcie zbliżonym do obecnego istnieje od XV wieku. Nazwa pałacu nawiązuje do instytucji Rektorów, którzy rządzili Dubrownikiem w czasach jego świetności. Urząd ten był powierzany na okres jednego miesiąca wybranemu spośród szlachty przedstawicielowi, który przez ten czas sprawował władzę w mieście. Wewnętrzny dziedziniec jest otoczony siecią typowo renesansowych krużganków, które wizualne przydają lekkości gotyckim murom. Pałac Rektorów jest porównywany z weneckim pałacem Dożów, ze względu na liczne podobieństwa architektoniczne.
Pałac Sponza
Wzniesiony został w latach 1516-1522 w oparciu o projekt architekta Paskoje Milicevicia. Zawsze była to siedziba ważnych dla funkcjonowania miasta urzędów, takich jak: mennica, waga miejska czy urząd celny. Obecnie w tym budynku mieści się jedno z najobszerniejszych europejskich archiwów, gdzie zgromadzone są głównie dokumenty dotyczące historii okolicy. Pałac jest wyjątkowo piękny, a jego wewnętrzny dziedziniec bogato zdobiony.
Festiwal Libertas
Corocznie odbywające się w Dubrowniku w okresie od 10 lipca do 25 sierpnia wydarzenie kulturalne związane głównie z teatrem i muzyką, które gromadzi w mieście zarówno lokalne gwiazdy, jak i znanych artystów chorwackich i światowych. W kilkudziesięciu miejscach w obrębie miasta odbywają się wtedy różne festiwalowe imprezy. Festiwal został powołany do życia już w 1949 roku, więc ma za sobą ponad pięćdziesięcioletnią historię.