- Szczegóły
- piątek, 22 listopad 2024 11:37
Zwiedzanie Etiopii
Znajdź nas w social mediach
Lalibela
Lalibela jest ważnym miejscem etiopskich pielgrzymek |
Fot. Marc Veraart |
Miejscowość oddalona o prawie 650 km od stolicy kraju, stanowi ważne miejsce pielgrzymek dla etiopskich chrześcijan. Znajduje się tu 11 kościołów wykutych w skale, z dachami na poziomie gruntu i wyrzeźbionymi kolumnami, drzwiami i oknami. Jedna z tych budowli – Dom Zbawiciela Świata jest największym monolitycznym kościołem na świecie. Kościoły nie pełniły wyłącznie funkcji religijnych, znajdowało się w nich więzienie oraz rezydencja cesarska. Do dziś jednak w każdym z kościołów mieszka mnich, który opiekuje się budynkiem. Lalibela znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i często nazywana jest ósmym cudem świata.
Aksum
Aksum, pierwsza stolica Etiopii, obecnie jest spokojnym miasteczkiem z licznymi pamiątkami po dawnej cywilizacji. Symbolem miasta są przede wszystkim kamienne stalle, wywierające na turystach ogromne wrażenie. Znajdziemy tu również przedchrześcijańskie obeliski, pozostałości pałacu królowej Saby, a także kaplicę, w której umieszczona jest legendarna Arka Przymierza.
Addis Abeba
Addis Abeba, czyli „nowy kwiat” jest obecną stolicą kraju. Jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc jest katedra Św. Trójcy z grobem cesarza Hajle Selasje, a także wzgórze Entonto ze wspaniałym widokiem na panoramę miasta. W wolnej chwili warto również odwiedzić Muzeum Narodowe z jego największą atrakcją – Lucy. Jest to szkielet naszego pra, pra, pra przodka, pochodzący sprzed ponad 3 milionów lat. Życie miasta skupia się głównie na Merkato, uznawane za największe targowisko Afryki, na którym można kupić niemalże wszystko.
Gonder
Miasto z licznymi, kamiennymi zamkami, wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pierwszą rezydencję wybudował tu cesarz Fasylides w XVII wieku, przez kolejne 200 lat jego następcy wznosili równie imponujące pałace z drogocennymi zdobieniami.
Harer
Jedno z najświętszych miast Islamu, zachowało się tu ponad 90 meczetów. Większość z nich to jednak prywatne domy modlitwy, ukryte w mieszkaniach. Harer słynie też ze spektaklu karmienia hien, odbywającego się każdego wieczora. Pokaz ten świadczy o trwającym od wieków pakcie ludzi z tymi zwierzętami. W mieście znajdziemy również palarnie kaw, dzięki czemu możemy poznać tajniki parzenia jednego z najpopularniejszych napojów świata.
Jezioro Tana
Jest to największe jezioro Etiopii, jego odkrywcą był szkocki podróżnik James Bruce. Turystów zachwycają przede wszystkim pelikany żerujące na jeziorze oraz pływające po nim tradycyjne łodzie, wyplatane z bambusa, zwane „tankwa”. Na wysepkach wokół jeziora znajduje się wiele świątyń, z których część jest czynna do dziś. Miejsca te uważane są za święte, w przeszłości były nie tylko miejscami kultu, ale też nauki – prowadzono tam szkoły teologiczne. Do dziś przechowuje się tu bezcenne manuskrypty i krzyże.
Park NarodowyAwash
Park zajmuje powierzchnię ponad 700 km2 i jest to teren górzysty. Znajduje się tu wiele stożków wulkanicznych. U podstaw największego z nich – wulkanu Fantalle, występują gorące źródła. Niezwykłą atrakcję dla turystów stanowią żyjące w parku gazele, antylopy, zebry, lamparty czy pawiany. Uwagę przyciąga też jezioro Awash o intensywnie niebieskim kolorze, w którym żyją krokodyle, hipopotamy i inne, niespotykane u nas zwierzęta.
Małpy o krwawiącym sercu
Dżelady, zwane małpami o krwawiącym sercu to gatunek małpy wąskonosej, żyjącej wyłącznie w Etiopii i Erytrei. Najliczniej występują w etiopskim Parku Narodowym Semien. Ich potoczna nazwa wzięła się od ich charakterystycznej, nieowłosionej, czerwonej skóry na piersi i gardzieli.