- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 05:09
Zwiedzanie Filadelfii
Znajdź nas w social mediach
Filadelfia - pierwsza stolica USA |
Fot. sxc.hu |
Narodowy Park Niepodległości
To prawdopodobnie najbardziej zabytkowa mila kwadratowa Ameryki. Najważniejszy z tutejszych zabytków, wzniesiony w 1732 r. Independence Hall, był on siedzibą władz stanowych i tu właśnie przygotowano i podpisano Deklarację Niepodległości. W Independence Hall zawieszono w 1753 r. Dzwon Wolności, który obwieszczał głośno zwycięstwa i porażki w wojnie o niepodległość. Po raz ostatni dzwon odezwał się w rocznicę urodzin George'a Waszyngtona w 1846 r. Po wojnie domowej uznano go za symbol pojednania i obwożono po kraju specjalnym pociągiem. Obecnie spoczywa w specjalnie zbudowanym pawilonie na Market St. Obok Independence Hall stoi Congress Hall, wybudowany w 1787 r. jako gmach sądu hrabstwa Filadelfia. Tutaj odbywały się pierwsze posiedzenia Kongresu Stanów Zjednoczonych, tutaj też opracowano wszystkie obowiązujące do dziś zasady ustrojowe. Obok mieści się Stary Ratusz, będący w latach 1791–1800 siedzibą Sądu Najwyższego USA.
Stare miasto
Old City jest najstarszą filadelfijska dzielnicą. Tutaj można odwiedzić Christ Church, gdzie modlili się m.in. Waszyngton i Franklin. Wzniesiony w 1727 r. kościół otaczają nagrobki sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Można przejść się także po wyjątkowej Elfreth’s Alley, która jest uważana (mimo braku jednoznacznych dowodów) za najstarszą ulicę w Stanach Zjednoczonych. Uliczka istnieje w miejskich rejestrach od 1727 r., a każdy z jej 30 domów pochodzi z XVIII w.
Dom Edgara Allana Poe'ego
To jeden z pięciu filadelfijskich domów pisarza, który dotrwał do naszych czasów. Właśnie tutaj w 1843 r. powstało znane opowiadanie pt. "Czarny kot". Obok znajduje się małe muzeum poświęcone osobie pisarza, którego tajemnicza śmierć w przytułku w Bostonie do dzisiejszego dnia pozostaje niewyjaśniona.
Muzea Filadelfii
Miasto może się poszczyć naprawdę imponującą ilością znakomitych muzeów. Większość z nich stoi przy alei Benjamina Franklina, zwanej także „galerią muzeów”. Aleja ciągnie się od ratusza na północny wschód do wielkiego Muzeum Sztuki w Fairmount Park. Kolekcja Philadelphia Museum of Art należy do jednej z najcenniejszych w kraju. Wśród zbiorów są m.in. XII-wieczny krużganek francuski, dzieła epoki renesansu, pełne wyposażenie londyńskiego domu z 1765 r., wyroby rzemiosła amiszów, meble shakersów, bogata kolekcja dzieł impresjonistów, największy na świecie zbiór prac Marcela Duchampa i największa (poza paryską) kolekcja impresjonistycznych rzeźb i odlewów Rodina. W Wolnej Bibliotece Filadelfii przechowuje się tabliczki z pismem klinowym z trzeciego tysiąclecia p.n.e., średniowieczne rękopisy, pierwsze wydania Dickensa i Poego. Tuż obok można podziwiać cuda nowoczesnej techniki, eksponowane we Franklin Institute Science Museum – oprócz multimedialnej ekspozycji jest tu także planetarium i trójwymiarowe kino. Ekspozycja w pobliskiej Akademii Nauk Przyrodniczych obejmuje m.in. dinozaury, mumie i kamienie szlachetne. Natomiast Please Touch Museum („muzeum proszę dotknij”) powstało z myślą o dzieciach, które mogą tu dotykać wszystkich eksponatów. Ware odwiedzenie jest także Muzeum Archeologii i Antropologii mieszczące się przy uniwersytecie. Eksponaty muzeum, uważanego przez specjalistów za jedno z najlepszych w świecie, obejmują wszystkie kontynenty i najważniejsze epoki. Największe wrażenie robi bezcenny sfinks Ramzesa II (ok. 1293–1185 p.n.e.) o wadze 12 ton, znajdujący się w galerii Dolnego Egiptu.
Więzienie Eastern State Penitentiary
Ten trochę zapomniany zabytek, ponura, neogotycka fortyfikacja to jeden z najważniejszych historycznych obiektów miasta. Od chwili wybudowania w 1829 r. więzienie wzbudzało zainteresowanie, gdyż oparło działalność na resocjalizacji, a nie karaniu więźniów. Przez 140 lat funkcjonowania, zakład restrukturyzowana kilkakrotnie. Niestety od 1970 r. gdy został zamknięty, popadał w ruinę. Dopiero zakrojony na szeroką skalę program odbudowy zrewitalizował to miejsce. Warto zobaczyć dobrze zachowane najważniejsze elementy budowli, ciekawe rozwiązania architektoniczne i kilka atrakcji, jak np. celę, gdzie przetrzymywano Ala Capone czy blok, w którym Tina Turner nakręciła jeden ze swoich teledysków.