- Szczegóły
- sobota, 21 grudzień 2024 14:16
Zwiedzanie Gwatemali
Znajdź nas w social mediach
Tikal zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO |
Fot. archer10 (Dennis) |
Semuc Champey
Niezwykle wyjątkowym i jednocześnie trudno dostępnym miejscem jest Semuc Champey, czyli „święta woda” w języku Majów. Zanim tam dotrzemy, musimy przemierzyć niewielkie wioski, pełne przyjaznych mieszkańców i rozbieganych dzieci. Podczas podróży można odnieść wrażenie, że życie się tutaj zatrzymało, panuje sielska i niczym nie zmącona atmosfera. Semuc Champey to naturalnie wytworzone, wapienne mosty, duża ilość stawów i wodospadów oraz tajemniczych jaskiń. Obraz ten uzupełnia bujna zieleń, rozkwitnięte orchidee, kolorowe papugi, niespotykane motyle, a także niesforne małpy. Niemal dziewicza przyroda, zapierające dech w piersi widoki oraz niespotykana cisza i spokój sprawiają, że miejsce to nie bez powodu nazywane jest rajem na Ziemi.
Tikal
Dużą atrakcją dla przybywających go Gwatemali turystów jest Tikal, czyli miasto Majów. Prowadzone tam przez długi czas wykopaliska doprowadziły do odkrycia schodkowych piramid, zwieńczonych świątyniami, które dziś udostępnione są zwiedzającym. Na szczycie jednego ze wzgórz możemy podziwiać Wielki Akropol, czyli budowlę o charakterze sakralnym, będącą miejscem pochówku wodzów. Do wszystkich tych kamiennych budowli docieramy przez imponujący las, przypominający nieco dżunglę, zatem całe to miejsce wywiera ogromne wrażenie na odwiedzających je turystach. Monumentalne budowle i otaczająca przyroda tworzą niezwykły widok, który na długo pozostaje w pamięci. Już w 1979 roku Tikal zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na wyjątkowe znaczenie tego prekolumbijskiego miasta oraz otaczającej je dżungli dla historii regionu i rozwoju potężnej cywilizacji Majów.
Quirigua
Stanowisko archeologiczne i ruiny ośrodka kulturowego Majów wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zachowały się tu monumentalne budowle z imponującymi płaskorzeźbami. Kamienne pomniki nagrobne i ołtarze przetrwały od II wieku w bardzo dobrym stanie. Rzeźbione kalendarze zawierają informacje z najważniejszych wydarzeń cywilizacji Majów, stanowią dzięki temu doskonałe świadectwo istnienia starodawnej kultury.
Quetzaltenango
Miejscowość jednoznacznie kojarząca się z kawą, zatem miłośnicy tego aromatycznego napoju nie mogą przegapić tego miejsca na swojej podróżniczej mapie. Miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, bowiem jest miejscem uprawy kakaowca i bawełny. Znajdziemy tu nie tylko liczne palarnie kawy, ale też imponujące budowle architektoniczne oraz baseny geotermalne, otoczone niezwykłymi górami.
Wulkany
Gwatemala to również kraj wulkanów. Część z nich jest uśpiona, jednak wiele miejscowości leży w rejonie aktywności sejsmicznej. Wśród znanych, gwatemalskich wulkanów znajdziemy Toliman, Volcan de Agua, Atitlan, Volcan de Fuego – najbardziej aktywny wulkan w Ameryce Środkowej, Santamaria oraz Tajumulco. Część z nich stanowi doskonałą atrakcję turystyczną, można bowiem wdrapać się na ich szczyty, z których rozpościera się niezapomniany widok.
Chickenbusy
Wśród gwatemalskich atrakcji turystycznych obowiązkowo muszą też znaleźć się tzw. chickenbusy, czyli najpopularniejszy środek transportu w Gwatemali. Są to stare autobusy, o stanie technicznym pozostawiającym wiele do życzenia. Podróżują nim całe rodziny, wraz z żywym inwentarzem, zatem zazwyczaj w autobusach panuje ścisk i niezliczona ilość zapachów, wpisująca się w codzienne życie lokalnych mieszkańców. Maszyna taka zawsze jest obłędnie kolorowa, kierowca nią jeżdżący ma żelazne nerwy i doskonale działający klakson, ponieważ wspinając się z zadziwiającą prędkością do górskich wiosek po drogach zbyt wąskich dla dwóch samochodów przed zakrętem uprzedza jadących z przeciwka właśnie sygnałami dźwiękowymi. Nigdzie tak jak w chickenbusach nie można doświadczyć prawdziwego życia Gwatemali.
Jezioro Atitlan
Od 1955 roku sam akwen oraz tereny leżące wokół niego objęte są ochroną – istnieje tam park narodowy, którego głównym celem istnienia pozostaje popularyzacja tego właściwie nieznanego poza Gwatemalą bajecznego miejsca. Jezioro powstało w wyniku potężnej erupcji sprzed około 84 tysięcy lat – według szacunków jezioro osiąga maksymalną głębokość około 340 metrów. Atitlan uważane jest przez wielu za najpiękniejsze jezioro na świecie – błękitna toń otoczona przez wysokie i smukłe wulkaniczne stożki na zawsze pozostaje w pamięci odwiedzających to miejsce. Soczysta zieleń pól nawadnianych dzięki systemom irygacyjnym, liczne plantacje i kultywujący barwny folklor Indianie to prawdziwa doskonałość tej ziemi.
Antigua Guatemala
Ośrodek miejski położony w odległości około 45 kilometrów od Gwatemala City, dawna stolica kraju (lata 1543 – 1773), a obecnie jeden z najważniejszych punktów na religijnej i kulturalnej mapie kraju, w celu ochrony i promocji tego wartościowego zabytku wpisany został już w roku 1979 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Wielki Piątek corocznie odbywa się tu największa w Ameryce środkowej procesja religijna – przewrotnie mówi się że cały kraj zamiera w przededniu Wielkanocy, bo wszyscy mieszkańcy są w Antigua... Odbywają się tam wówczas liczne procesje trwające od 4 do 8 godzin, podczas których po ulicach miasta przemieszczają się niesione na ramionach pątników potężne, ważące nieraz nawet ponad tonę sceny pasyjne, dwie inscenizacje ukrzyżowania, liczne przemarsze i wprost nieprzebrana ilość mniejszych imprez towarzyszących. Miasto poza ważnymi uroczystościami religijnymi może poszczycić się także wspaniałą kolonialną architekturą, przede wszystkim sakralną, wznoszoną w duchu bogatego baroku, która jednak ze względu na bardzo dużą aktywność sejsmiczną w regionie jest niestety mocno zniszczona.