Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Innsbrucku

Znajdź nas w social mediach

innsbruck_zloty_dach
Goldenes Dachl
Fot. sxc.hu

W Innsbrucku z łatwością można zauważyć wpływy rodziny cesarskiej na wygląd zabytkowej części miasta. To właśnie dzięki nim powstały tu najpiękniejsze budynki. Miejsca szczególnie warte obejrzenia w Innsbrucku to:

Goldenes Dachl

Czyli Złoty Dach, zbudowany w 1500 roku. Uznaje się go za symbol miasta. Złoty Dach zbudowano by uczcić małżeństwo Maksymiliana I z Biancą Marią Sforzą z Mediolanu. Balustrady budynku są bogato zdobione, m.in. przez herb cesarza. Aby nie urazić sojuszników zyskanych przez pierwsze małżeństwo z Marią z Burgundii, Maksymilian nakazał uwiecznić swoją podobiznę pomiędzy dwoma kobietami. Od 2003 roku właśnie w Złotym Dachu znajduje się siedziba Międzynarodowego Biura Konwencji Alpejskiej - organizacji państw alpejskich, która ma na celu zrównoważony rozwój Alp.

Zamek Ambras

Leży na wzgórzach ponad Innsbruckiem, mimo to uważany jest za jeden z najciekawszych zabytków miasta. Zbudowany z rozkazu Arcyksięcia Ferdynanda II, który po objęciu władzy w Tyrolu zatrudnił dwóch włoskich architektów do przerobienia istniejącej już średniowiecznej fortecy w renesansowy zamek. Ambras był ulubioną rezydencją Ferdynanda II i zarazem ówczesnym centrum życia kulturalnego. Znajdowały się w nim także pomieszczenia dla licznych eksponatów arcyksięcia. Wunderkammer (galeria cudów) składała się z egzotycznych przedmiotów: koralowców, kości słoniowej, rogów nosorożca i innych ciekawostek przywiezionych do Europy przez pierwszych odkrywców. To jedyna taka galeria, która zachowała się do dziś. Inne, w Pradze, Monachium czy Dreźnie, zostały zmienione lub splądrowane. Na wyższych piętrach zamku znajduje się galeria portretów Habsburgów. Są tam prace: Tycjana, van Dycka, Velásqueza, Cranacha. Ponadto w zamku można obejrzeć efektowną zbrojownię oraz salę hiszpańską zaprojektowaną jako sala balowa. Zamek Ambras jest tak popularny, że jego wizerunek zdobi okolicznościową monetę o nominale 10 euro.

Zamek Hofburg

Powstał w XIV wieku dla celów obronnych, ale już w latach 1495 - 1519 został przebudowany w późnogotycką rezydencję dla Maksymiliana I. W późniejszych latach jego styl przerabiano na barokowy i rokokowy. Zabudowa zamku zajmuje powierzchnię ponad 26 tys. metrów, z czego tylko niewielki procent jest udostępniony zwiedzającym. Obejrzeć tu można apartamenty cesarskie: sale reprezentacyjne, balowe, kaplicę, sypialnie, salony. Z zamkiem sąsiaduje kościół Hofkirche zbudowany dla uczczenia pamięci Maksymiliana I przez jego wnuka, Ferdynanda I. Maksymiliana pochowano zgodnie z jego wolą w Wiedniu, a Hofkirche służy za symboliczny, pusty grób. Znajduje się tutaj za to autentyczny grobowiec tyrolskiego bohatera Andreasa Hofera, wraz z jego posągiem. Kościół składa się tradycyjnie z trzech naw: portalu renesansowego i licznych zdobień. W XVII wieku po trzęsieniu ziemi został przebudowany w stylu barokowym. Symboliczny grobowiec Maksymiliana zajmuje centralną nawę, zbudowano go z czarnego marmuru. Budowa trwała ponad 80 lat! Na grobowcu znajduje się figura klęczącego cesarza i 24 płaskorzeźby przedstawiające jego życie. Płaskorzeźby wykonał Alexander Colin na wzór prac Albrechta Dürera. Grobowiec otacza 28 figur z brązu przedstawiających przodków, sojuszników i bohaterów.

Jeśli chodzi o zabytki sakralne, to ciekawie przedstawia się Katedra Świętego Jakuba, przebudowana na styl barokowy z gotyckiego. Katedra szczyci się dwoma potężnymi wieżami, a wewnątrz pięknie prezentuje się "Madonna z dzieciątkiem" autorstwa Cranacha starszego. Kościół Świętego Piotra i Pawła jest świetnym przykładem architektury rokokowej, ponadto szczyci się świetną akustyką. W związku z tym często odbywają się tutaj koncerty. Pogrzebano w nim austriackiego męczennika Otto Neururera. Bazylika Wilten, przebudowana w XVIII wieku w stylu rokokowym, jest jednym z najbardziej olśniewających zabytków całego Tyrolu. Freski na jej sklepieniu przedstawiają życie Matki Boskiej.

Skocznia narciarska Bergisel

Zbudowana na wzgórzu Bergisel, które ma bogatą historyczną przeszłość. To tutaj bowiem miały miejsce walki o niepodległość Tyrolu w 1809 roku. Pierwszą skocznię zbudowano w 1925 roku, a jej przebudowa była przedmiotem zaciętych dyskusji. W końcu zdecydowano się na skorzystanie z usług architekta Zahy Hadid. Prace rozpoczęły się w 2001 roku i trwały do września następnego roku. Wieża skoczni ma 47 metrów wysokości, a cały kompleks może zmieścić 28 tys. widzów. Co roku na skoczni odbywa się jeden z konkursów Turnieju Czterech Skoczni oraz letnie Grand Prix w skokach. Każdy, kto ma na to ochotę, może wjechać na szczyt skoczni. Zazwyczaj ogólnodostępna jest także znajdująca się w wieży kawiarnia. Dziełem pani architekt Hadid są także stacje nowoczesnej kolejki górskiej - Nordpark.

Muzea

W Innsbrucku jest wiele muzeów; liczne ekspozycje mają miejsce w zamkach. Dla przykładu, Muzeum Dzwonów połączone jest z odlewnią dzwonów, w której rodzina Grassmayr pracuje od czternastu pokoleń. W Złotym Dachu także znajduje się muzeum, które pokazuje historię budynku oraz życie w Tyrolu w późnym średniowieczu. Ekspozycje można obejrzeć zawsze w zamku Ambras i Hofburg. Muzeum Nauk Anatomicznych w Innsbrucku szczyci się sporą kolekcją czaszek i szkieletów, a także obrazów. Jednym z najbardziej wartych obejrzenia jest Muzeum Farmacji i Prywatne Muzeum Radiowe z 450 eksponatami.

Jeśli chodzi o miejsca bliższe naturze, ciekawe jest z pewnością Zoo Alpejskie. Jest to najwyżej położone zoo w Europie (727 m n. p. m.), zamieszkałe przez ponad 2000 zwierząt należących do 150 gatunków występujących w Alpach. Zoo prowadzi także działalność w zakresie ochrony przyrody. Ogród Botanicznych Uniwersytetu w Innsbrucku zajmuje 2 hektary powierzchni. Aktualnie znajduje się w nim ponad 5000 gatunków roślin podzielonych specjalnie dla wygody zwiedzających.

Innsbruck oferuje również wiele wspaniałych festiwali. Do najbardziej znanych należą: Tanzsommer (Lato Taneczne, na przełomie czerwca i lipca), Festiwal Muzyki Dawnej (na przełomie lipca i sierpnia), czerwcowy Międzynarodowy Festiwal Filmowy, Nowoorleański Festiwal Jazzowy (w lipcu).

Najlepsze okazje

Gdzie jechać we Włoszech? Daj się skusić na tanie loty na jedną z pięknych wysp!14 ofert od 242 Sprawdź Najlepsze SYLWESTROWE okazje czekają! 40 ofert od 210 Sprawdź SKANDYNAWIA to kraina z bajki! Leć tam w dobrej cenie!40 ofert od 59 Sprawdź Rzym trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu. Złap okazję na lot!14 ofert od 198 Sprawdź MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!10 ofert od 280 Sprawdź Tu macie wiele do odkrycia! Tanie loty do Grecji40 ofert od 214 Sprawdź Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!21 ofert od 2246 Sprawdź Tanie loty z Warszawy! Ruszaj w podróż40 ofert od 159 Sprawdź