- Szczegóły
- środa, 20 listopad 2024 16:22
Zwiedzanie Jerozolimy
Znajdź nas w social mediach
Jerozolima- Meczet Al- Aksa |
Fot. rictulio |
Cytadela Dawida
To historyczne miejsce leżące obrębie Starego Miasta Jerozolimy. Jest to twierdza turecka z XVI wieku. Wcześniej na jej miejscu stały ogromne wieże chroniące położony opodal pałac królewski Heroda Wielkiego. Zburzyło je wojsko cesarza Hadriana, które zajęło miasto w 135 roku. Średniowieczni pielgrzymi widzieli w ich pozostałościach ruiny pałacu biblijnego króla Dawida, który właśnie tutaj miał ułożyć starotestamentalne Psalmy.Cytadela wybudowana została z rozkazu Sulejmana II Wspaniałego w roku 1532. Miała służyć jako twierdza zabezpieczająca jedną z ważniejszych bram Jerozolimy – Bramę Jafską. Stanowiła część systemu obronnego starego miasta Jerozolimy. Obecnie od 1930 roku mieści się tu muzeum palestyńskiego folkloru, prezentujące ekspozycje przedstawiające 4 000 lat historii Jerozolimy.
Golgota
Na wzgórzu Golgota w Jerozolimie znajduje się Bazylika Grobu Świętego, gdzie znaleziono domniemany grób Jezusa Chrystusa. Jej budowę ukończono w 336 roku. Była wielokrotnie przebudowywana i remontowana, dlatego też obecnie prezentuje dość chaotyczną architekturę. Opiekę nad budowlą sprawują teraz franciszkanie wraz z prawosławnymi mnichami. W bazylice znajduje się między innymi pięć ostatnich stacji drogi krzyżowej oraz Golgota, czyli skała na której wetknięto Krzyż w czasie ukrzyżowania Jezusa. W kościele mieści się także Kaplica Franków, Kaplica trzech Marii, Kaplica koptyjska, Kaplica Syryjczyków, Kaplica św. Longina, Kaplica podziału szat, Kamień Namaszczenia, Grób Józefa z Arymatei, Ołtarz Marii Magdaleny, Chór Greków, Chór franciszkanów, Kaplica Wyszydzenia Pana Jezusa, Kaplica Najświętszego Sakramentu oraz Kolumna Biczowania.
Ściana Płaczu
Ściana Płaczu po hebrajsku zwana Kotel ha-Maarawi, to jedyna zachowana do dziś pozostałość Świątyni Jerozolimskiej. Jest to najświętsze miejsce judaizmu. Nazwa Ściana Płaczu pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, które jest obchodzone każdego roku w sierpniu. To właśnie tu wierni wkładają między kamienne ściany karteczki z prośbami do Boga.
Wzgórze Świątynne
Wzgórze Świątynne w Jerozolimie to jeden z największych obszarów sakralnych na świecie. Obecnie na wzgórzu znajduje się Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa. O miejsce to trwa ciągły spór między Palestyńczykami i Żydami. Przez wiele wieków uznawano, że wzgórze to jest centrum nie tylko Jerozolimy, ale i świata. Obok wzgórza znajdują się miejsca święte dla chrześcijan, między innymi Bazylika Grobu Świętego, Kościół Świętego Jana Chrzciciela oraz Via Dolorosa. Najważniejsze miejsca na wzgórzu to Meczet Al-Aksa, Kopuła na Skale i Ściana Płaczu.
Meczet Al-Aksa
Meczet Al-Aksa znajdujący się w Jerozolimie na Wzgórzu Świątynnym to jedna z najważniejszych świątyń muzułmańskich na świecie. Został zbudowany wraz z Kopułą na Skale w latach 660–691 n.e. Jest to obecnie największa świątynia w Palestynie, mieszcząca do 30 000 wiernych. Przy budowie Meczetu oraz Kopuły na Skale uczestniczyli bizantyjscy rzemieślnicy, dlatego też ma charakter bazylikowy.
Kopuła na Skale
Zwana też meczetem Omara. To jedno z najwspanialszych dzieł islamskiej architektury. Budowla ta znajduje się na jerozolimskim wzgórzu świątynnym i umiejscowiona jest na miejscu, w którym według Biblii Abraham chciał złożyć w ofierze Bogu, swego syna Izaaka. Kopuła została zbudowana po śmierci kalifa Omara, a jej budowę ukończono w 691 roku. Złota kopuła była kopiowana w wielu meczetach na całym świecie.
Ogród Oliwny
Ogród Oliwny (Getsemani, Getsemane) to miejsce na Górze Oliwnej w Jerozolimie, w którym Jezus przebywał na czuwaniu modlitewnym razem z Apostołami w wieczór przed pojmaniem. W Getsemani można dziś znaleźć kilka sanktuariów chrześcijańskich, którymi zajmują się wspólnoty kościołów wschodnich oraz w imieniu kościoła katolickiego franciszkanie Kustodii Ziemi Świętej. Franciszkanie opiekują się Bazyliką Agonii zwaną również Bazyliką Narodów. Obok bazyliki rosną zabytkowe drzewa oliwne. Mnisi greccy wraz z ormiańskimi opiekują się podziemnym kościołem Grobu Matki Bożej.