Treść strony

  • polska firma
  • 20 lat na rynku
  • 600 000 klientów
  • bezpieczne płatności
  • gwarancja najniższej ceny

Treść główna

Zwiedzanie Katowic

Znajdź nas w social mediach

Archikatedra pw. Chrystusa Króla

Jeden z najbardziej monumentalnych obiektów sakralnych w Polsce, wzniesiony w latach 1927-1954 z dolomitu śląskiego. Klasycyzująca Katedra Chrystusa Króla jest największą katedrą w Polsce. Wnętrze katedry nie jest jednolicie zaprojektowane. Pierwotnie jego autorem miał być X. Duniowski, przeszkodziła temu jednak trzydziestoletnia budowa kościoła. Wystrój wnętrza powstawał w ciągu kilkunastu lat i jest zdominowany przez stół ołtarzowy z wiszącą nad nim ogromną rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego.

Kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Neogotycka budowla wzniesiona z kamiennych ciosów, ze smukłą wieżą, stanowi przykład romantycznego i naukowego traktowania gotyku. Kościół uznawany jest za najpiękniejszą świątynię w Katowicach. Zdobią ją ciekawe witraże, część z nich została zaprojektowana przez Adama Bunscha. Kościół został konsekrowany 20 listopada 1870 roku przez biskupa sufragana wrocławskiego, ks. Adriana Włodarskiego.

Willa Goldsteinów

Neorenesansową willę oddano do użytku w 1875 roku. Nieznany jest autor jej projektu, ale można przypuszczać, że wzór stanowiły wille berlińskie. Dwupiętrowy budynek posiada dwa skrzydła, a tym samym dwie elewacje frontowe, odznaczające się bogatą dekoracją sztukatorską i kamieniarską, w większości oryginalną. Na elewacji bocznej płaskorzeźby przedstawiają trzy postacie kobiece z atrybutami, będące alegoriami przemysłu, nauki i sztuk pięknych.

Teatr Śląski

Modernistyczny gmach teatru projektu wybitnego architekta niemieckiego Carla Moritza z Kolonii oddano uroczyście do użytku 2 października 1907 roku. Działalność artystyczną rozpoczęło przedstawienie Fryderyka Schillera Wilhelm Tell. Teatr posiadał (wraz z tzw. jaskółką) 800 miejsc. Pierwszym dyrektorem został Emanuel Raul (1843-1916), który tą placówką - uznaną za najlepiej prosperujący tego typu w prowincji pruskiej obiekt - kierował do końca swego życia. W 1927 roku teatrowi nadano imię Stanisława Wyspiańskiego.

Urząd Wojewódzki

Monumentalny gmach wybudowany został dla nowo powstałego, autonomicznego województwa śląskiego. Mieścił się w nim Sejm Śląski oraz Urząd Województwa Śląskiego. Projekt budynku, przygotowany przez krakowskich architektów (K. Wyczańskiego, L. Wojtyczkę, S. Żeleńskiego i P. Jurkiewicza) wybrano w wyniku ogólnopolskiego konkursu. W 1924 roku przystąpiono do budowy, którą zakończono w roku 1927. Prace wykończeniowe trwały 2 lata, po czym 5 maja 1929 roku odbyło się uroczyste oddanie gmachu do użytku, w obecności prezydenta RP Ignacego Mościckiego, wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego i biskupa śląskiego Arkadiusza Lisieckiego.
Unikatowa w skali kraju budowla, porównywalna z europejskimi siedzibami parlamentów, była pierwszą realizacją tego typu w odrodzonej Polsce. Stała się wzorcem dla sejmowego gmachu wznoszonego w Warszawie.

Gmach Urzędu Skarbowego

Dom - nazywany drapaczem chmur - to pierwszy w Polsce międzywojennej tak wysoki budynek i jeden z najwyższych w ówczesnej Europie. Autorem projektu konstrukcji był profesor Stefan Bryła, najwybitniejszy w tamtych czasach polski konstruktor. Po realizacji katowickiego gmachu zaprojektował podobne w Warszawie. Bryła budynku składa się z dwóch części: niższej - 8-kondygnacyjnej (w tym dwóch podziemnych pięter), mieszczącej biura, oraz wyższej - 17-kondygnacyjnej (w tym trzech pięter podziemnych), przeznaczonej na mieszkanie. Gmach oddano do użytku w roku 1934.

Kościół garnizonowy pw. św. Kazimierza

Pochodzący z 1933 roku kościół garnizonowy w Katowicach był pierwszym budynkiem sakralnym w Polsce zrealizowanym według wzorów awangardowej architektury europejskiej. Jego twórca, architekt Leon Dietz d'Arma, przy współpracy Jerzego Zarzyckiego, podjął próbę wyrażenia funkcji i ducha Kościoła katolickiego za pomocą form nowoczesnej architektury, odrzucając tradycję budownictwa sakralnego.

Skansen górniczy "Królowa Luiza"

Skansen działa na terenie założonej w 1791 roku kopalni węgla kamiennego, w jego skład wchodzą m.in. dawne wyrobiska kopalni „Królowa Luiza”, współczesne chodniki i komory kopalni „Zabrze”. Obejmuje obiekty wzniesione w drugiej połowie XIX wieku, m.in. budynek maszynowni i nadszybia byłego szybu Carnall. Główną atrakcją skansenu jest parowa maszyna wyciągowa wyprodukowana w 1915 roku w hucie „Prinz Rudolf” w Dulmen. Urządzenie o mocy 2 tys. koni mechanicznych pozwalało opuszczać windy z prędkością 10 m/s. Atrakcją jest uczestniczenie w pokazie działania maszyny. Z platformy wieży szybowej (wys. 25 m) rozciąga się panorama Zabrza i sąsiednich miast. Drugą część skansenu stanowi sztolnia z korytarzami podziemnymi o łącznej długości 1560 m, schodzących do głębokości 35 m. Wyrobiska i korytarze sztolni oddają wygląd i klimat kopalni węgla, a niezapomnianych wrażeń dostarcza uczestnictwo w pokazie pracy maszyn górniczych.

Najlepsze okazje

Leć na Wyspy Kanaryjskie!14 ofert od 362 Sprawdź Okazje cenowe na CYPR! Wybierz coś dla siebie!14 ofert od 213 Sprawdź MALTA czeka na Was! Świetne ceny lotów!10 ofert od 294 Sprawdź Mikołaj nie może, ale Wy tak! Lećcie w GRUDNIU w super cenach!40 ofert od 47 Sprawdź Odpocznij na rajskich plażach i rozsmakuj się w tajskiej kuchni! Tanie loty czekają!23 oferty od 2255 Sprawdź Słoneczna PORTUGALIA czy różnorodna HISZPANIA? Wybierz coś dla siebie!40 ofert od 213 Sprawdź W stronę słońca! Tanie loty na południe! 40 ofert od 198 Sprawdź Europejskie STOLICE na wyciągnięcie ręki! Lećcie40 ofert od 27 Sprawdź
Zobacz wszystkie okazje