- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 04:15
Zwiedzanie Kolonii
Znajdź nas w social mediach
Katedra w Kolonii |
Fot. sxc.hu |
Katedra św. Piotra i NMP
Katedra w Kolonii jest jedną z największych gotyckich budowli, jakie kiedykolwiek wzniesiono. Do 1884 roku 157-metrowej wysokości wieże stanowiły najwyższe konstrukcje architektoniczne na świecie. Przyćmiła je dopiero wieża Eiffla. Obecnie katedra jest drugą co do wysokości gotycką budowlą na świecie (po katedrze w Ulm) i trzecią co do wielkości gotycką katedrą świata pod względem powierzchni (po katedrze w Sewilli i katedrze w Mediolanie). Powierzchnia kościoła wraz z obiema wieżami to 7000 m². Budowa świątyni rozpoczęła się w 1248 na miejscu rzymskiej świątyni z IV wieku i trwała z przerwami ponad 600 lat do 1880 roku. Dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawanych i najatrakcyjniejszych miejsc turystycznych Niemiec. Rocznie jest zwiedzana przez miliony odwiedzających; w 2001 r. było to blisko 6 mln gości. W 1996 r. została zapisana na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Katedra została wybudowana dla sprowadzonych z Mediolanu relikwii Trzech Króli, przez co świątynia stała się celem licznych pielgrzymek. Mieści się w niej także cenny zbiór sztuki średniowiecznej, nowożytnej i nowoczesnej. Spośród nich wyróżniają się relikwiarz Trzech Króli, krucyfiks Gerona ołtarze Świętej Klary z XIV w. oraz Ołtarz Patronów Miasta - dzieło Stefana Lochnera, gotyckie rzeźby Apostołów oraz Madonny Mediolańskiej, stalle, liczne witraże z XIII-XX w.
Zespół kościołów romańskich
Prawdziwą ozdobę miasta stanowi grupa 12 kościołów romańskich powstałych pomiędzy X a XIII w., która tworzy jeden z najbardziej jednolitych kompleksów architektonicznych w Europie. W skład kompleksu wchodzą: kościół Świętych Apostołów z przykładami sławnych nadreńskich założeń trójkonchowych. Kościół św. Urszuli - z gotyckim prezbiterium. W skład kościoła wchodzi także Złota Komnata, w której znajdują liczne relikwiarze m.in. hermowe z XIV - XVI w. Kościół św. Andrzeja z licznymi gotyckimi rzeźbami m.in. figurą św. Krzysztofa ok. 1490, św. Kuniberta - z zespołem romańskich witraży (ok. 1226) oraz malowideł ściennych przedstawiających m.in.: Ukrzyżowanie; św. Seweryna - zawiera wewnątrz m.in. bizantyński medalion z XI w. z wizerunkiem św. Seweryna, gotyckie stalle, rzeźby m.in. figura Madonny z Dzieciątkiem z 1280; św. Pantaleona - wewnątrz gotycka przegroda chórowa, romańska kamienna głowa Chrystusa, nagrobek cesarzowej Teofano, żony Ottona II; kościół Panny Marii na Kapitolu - romański z licznymi dziełami sztuki m.in. drewniane drzwi romańskie, nagrobek Plektrudisy z 1180 r., kamienna figura Madonny z Dzieciątkiem z 1200, gotycki krucyfiks mistyczny z ok. 1305 r.; Kościół Maria am Lyskirchen - wewnątrz zachował się niemal kompletny cykl malowideł z ok. 1250 a także kościół św. Marcina ze wspaniałym wnętrzem i niezwykłą konstrukcję kościoła św. Gerona.
Römisch-Germanisches Museum
Jedno z najważniejszych muzeów archeologicznych w Niemczech, zostało zbudowane specjalnie dla umieszczenia w nim mozaiki Dionizosa, odnalezionej w 1941 roku. Ta najpiękniejsza spośród mozaik zdobiła niegdyś pokój jadalny willi patrycjusza z ok. 200 r. n.e. Składa się z ponad miliona kawałków wapienia, ceramiki i szkła, umieszczonych na powierzchni ok. 70 m2. Wśród wyjątkowych eksponatów muzeum można podziwiać także grobowiec Publiusza z ok. 40 r. n.e., jedną z najlepszych na świecie kolekcję szkła artystycznego czy oszałamiający wybór klejnotów, z których większość znaleziono w grobach frankijskich.
Muzea
Wyjątkowy krajobraz muzealny i targi sztuki ART COLOGNE ugruntowują opinię Kolonii jako metropolii pełnej sztuki. Do najznamienitszych muzeów zaliczają się Muzeum Ludwiga i Muzeum Wallrafa-Richartza, jeden z największych zbiorów malarstwa w Niemczech. Muzeum Rzymsko-Germańskie prezentuje archeologiczne dziedzictwo Kolonii, a Muzeum Schnütgen posiada jeden z największych średniowiecznych zbiorów na świecie.