- Szczegóły
- wtorek, 14 styczeń 2025 17:06
Zwiedzanie Los Angeles
Znajdź nas w social mediach
Słynny symbol dzielnicy Hollywood |
Fot. sxc.hu |
Hollywood
Prawdopodobnie jedno z najsławniejszych miejsc w USA. Widoczny niemal z każdego miejsca, legendarny napis „Hollywood” zna chyba każdy. Powstał on w 1923 roku jako reklama (wówczas było to „Hollywoodland” - końcówkę „land” usunięto w 1949 roku). Legendy o Hollywood nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Dziś łatwiej tu natknąć się na teatr porno niż na prawdziwą gwiazdę. Na szczęście upadek świetności tego miejsca zahamowały nowe inwestycje i projekty ponownego zagospodarowania miasta realizowane stopniowo przez władze metropolii. Ale nadal po zmroku ulice Hollywood nie należą do miejsc, które poleca się turystom. W dzień jednak warto zwiedzić choćby Egyptian Theatre - dawniej kino, a obecnie siedziba American Cinematheque, który jest kopią słynnej świątyni w Tebach. Oczywiście nikt, kto będzie w Hollywood, nie może zrezygnować z zobaczenia słynnych odcisków rąk i stóp wielkich gwiazd, uwiecznionych na betonowej alei prowadzącej do wybudowanego w 1927 r. budynku Chinese Theatre.
Beverly Hills
Choć jest to jedna z najzamożniejszych dzielnic na świecie, bogactwo jej mieszkańców nie rzuca się w oczy. Położone powyżej Sunset Boulevard, na zboczach górskich i w zielonych kanionach, wznoszą się oczywiście pałacowe rezydencje, ale są starannie ukryte za dobrze strzeżonymi bramami. Bogactwo tego miejsce odbija się natomiast w wystawach luksusowych, gustownych sklepów przy Rodeo Drive oraz w nieskazitelnie czystych, zadbanych ulicach. Warto odwiedzić mieszczące się tutaj Muzeum Telewizji i Radia, gdzie zgromadzono unikalną kolekcję eksponatów ukazujących 50-letnią historię tych urządzeń.
Downtown
Od śródmieścia w zasadzie powinno się zacząć zwiedzanie miasta - tu bowiem wzięło ono swój początek. W El Pueblo de Los Angeles, w drugiej połowie XVIII w. powstała pierwsza na tych terenach meksykańska osada. Do dziś zachowało się jedynie kilka budynków z tamtych czasów – między innymi najstarszy w mieście kościół, który do dzisiejszego dnia stanowi azyl dla uchodźców z Ameryki Środkowej. Warto zobaczyć także wspaniały budynek Union Station, z wyglądu przypominający dawną misję, pełniący w tej chwili funkcję końcowej stacji metra i kolei oraz przepiękny ratusz w stylu art déco, który do 1960 r. był najwyższym budynkiem w mieście. Z tarasu widokowego na jego szczycie rozciąga się wspaniała panorama miasta. W mieszczącym się nieopodal wyjątkowych zabudowaniach Muzeum Sztuki Współczesnej można natomiast podziwiać ciekawe dzieła uznanych oraz wschodzących, awangardowych artystów.
Santa Monica
Jest to najstarszy i największy kurort na terenie Los Angeles. To pięknie zagospodarowane i przyjazne miejsce wypoczynku. Z pewnością warto się przejść rozciągającą się przez trzy przecznice promenadą. Wśród wędrownych grup artystów, muzyków i kaznodziejów można czasem spotkać mieszkające w okolicy brytyjskie literackie sławy i gwiazdy rocka. Jednak prawdziwe centrum Santa Monica to położona poniżej plaża i pięknie odnowione molo. Stoi na nim potężna zjeżdżalnia (helter-skelter) oraz olbrzymia, zrekonstruowana drewniana karuzela z 1922 r.
Burbank
Choć symbolem filmu nadal pozostaje Hollywood, to same studia filmowe mieszczą się w Burbank – miejscu, w którym poza produkcją filmową nie dzieje się nic ciekawego. Będąc tu, warto zwiedzić studio NBC, Warner Bros. i największą powierzchnię zajmują studia Universalu, których czterogodzinne zwiedzanie przypomina wyprawę do wesołego miasteczka z oszałamiającymi efektami technicznymi, przejażdżkami i wieczornymi prezentacjami opartymi na motywach zaczerpniętych z powstających właśnie w wytwórni filmów.
Okręgowe Muzeum Sztuki
Niejaki budynek LA County Museum of Art, w skrócie LACMA nie przygotowuje zwiedzających na to, że wiele z prezentowanych w nim zbiorów, jak choćby kolekcja masek pogrzebowych oraz rzeźbionych figur strażników pochodzących z czasów Meksyku prekolumbijskiego, należy do najcenniejszych na świecie. Muzeum swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim kolekcjom grafik i rysunków niemieckich ekspresjonistów oraz pergaminów, szkiców i ceramiki, zgromadzonych w Pawilonie Sztuki Japońskiej.