- Szczegóły
- niedziela, 22 grudzień 2024 04:51
Zwiedzanie Lubeki
Znajdź nas w social mediach
Brama Holsztyńska
Z niemieckiego „Holstentor”. Pochodzi z XV wieku - okresu, gdy nastąpił wzmożony rozwój Lubeki. Wzrosły wówczas bogactwa miasta, z tej racji konieczne było zapewnienie mu odpowiedniego bezpieczeństwa. Trzy bramy umożliwiały wjazd za mury miejskie: Brama Zamkowa, Brama Młyńska, a z zachodu właśnie Brama Holsztyńska. Pierwotnie składała się ona z trzech części: bramy zewnętrznej, środkowej i wewnętrznej. Do naszych czasów przetrwała jednak tylko ta ostatnia. Budowla jest symbolem miasta, ma 3,5-metrowej grubości mur obronny i onieśmiela swoją wielkością. Późnogotycki styl, w jakim ją wybudowano, dopełnia wrażeń. Składają się na niego cztery kondygnacje i dwie wieże: południowa i północna, z przejściem w kształcie łuku pomiędzy nimi. Niegdyś brama była zamykana ogromnymi, drewnianymi drzwiami, od 1934 roku zamontowano tutaj żelazne kraty. Nad przejściem znajduje się napis "Concordia domi foris pax" ("Zgoda w domu, pokój na zewnątrz"). Brama przechodziła wielokrotne odnowy na przestrzeni wieków, ostatnia renowacja miała miejsce w 2006 roku i kosztowała ponad milion euro. Od 1950 roku w Bramie mieści się muzeum historii miasta, są w nim między innymi: modele przedstawiające rozwój miasta i makiety statków hanzeatyckich oraz... izba tortur! To, jak ważna jest Brama podkreśla fakt, że przez wiele lat jej wizerunek znajdował się na banknotach 50-markowych. W 1987 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, wraz ze starym miastem Lubeki.
Brama Zamkowa
Północna brama wjazdowa do Lubeki, jej najstarsza zachowana część pochodzi z XIII wieku. Z biegiem czasu była rozbudowywana i upiększana: w XV wieku ozdobiono ją czerwonymi i czarnymi cegłami, w XVII – gotycki dach zastąpiono barokową kopułą. Jest tu także pochodzący z wczesnego baroku dzwon.
Zamek klasztorny
Powstał w 1229 roku i jest najbardziej cenionym klasztorem w całych północnych Niemczech. Przez lata zmieniał swoje funkcje: po reformacji był domem dla ubogich, a od XIX wieku jest siedzibą sądu i więzienia.
Kościół Mariacki
Kościół luterański zbudowany pomiędzy 1250 a 1350 rokiem. Symbolizuje potęgę miasta i jest najwyższą budowlą w jego historycznej części. Jest także trzecim co do wielkości kościołem w Niemczech! Budynek był jednym z pierwszych kościołów wybudowanych w stylu gotyckim przy użyciu cegieł, przez co stanowi wzór dla licznych obiektów sakralnych z okolicy. Wysokość wieży dochodzi prawie do 125 metrów. Podczas bombardowań w 1942 roku został on zniszczony, podobnie jak wiele cennych zabytków znajdujących się wewnątrz (między innymi organy Danse Macabre, na których miał grać sam Jan Sebastian Bach). Odbudowa obiektu trwała kilkanaście lat i teraz na nowo olśniewa son woim blaskiem. Wiele jego oryginalnych zabytków zachowało się do dziś. Są to między innymi: chrzcielnica z brązu z 1337 roku, sakramentarium z 1479 roku, ołtarz zaśnięcia Marii, płyty nagrobne rodziny Hutterock i wiele, wiele innych. Według jednej z legend, w budowie kościoła pomagał sam... diabeł, oszukany przez budowniczych, że wspiera budowę karczmy.
Kościoły
Kościół św. Piotra - pięcionawowy, zbudowany w stylu późnogotyckim, zniszczony całkowicie w wyniku nalotów brytyjskich i odbudowany w latach 80., aktualnie służy jako centrum kulturalne. Kościół św. Idziego powstał już w XII wieku w stylu romańskim, ale liczne przebudowy upodobniły go do gotyckiej budowli. Pomimo ogromnych zniszczeń okolicy, II wojna światowa nie naruszyła budynku. Jest tu efektowny ołtarz, a najstarszym elementem świątyni jest XIII-wieczny, późnoromański relief. Ostatni z obiektów sakralnych to Kościół św. Jakuba, jedna ze stacji na drodze słynnej pielgrzymki Drogi św. Jakuba.
Niederegger
Naprzeciwko ratusza znajduje się Cafe Niederegger, wraz z „marcepanowym salonem”. Warto wspomnieć, że Lubeka jest ojczyzną marcepanu. To właśnie tutaj w XIX wieku Johann Georg Niederegger założył manufakturę, do dziś będącą własnością jego potomków. Bardzo ciekawych i zaskakujących jest 12 figur ludzi naturalnej wielkości, wykonanych właśnie z marcepanu. Na parterze domu można kupić pamiątki z marcepanu, w tym figurę Bramy Holsztyńskiej.
Szpital św. Ducha
Pochodzi z 1226 roku, co czyni go jedną z najstarszych takich placówek na świecie. Aktualnie wewnątrz znajduje się dom opieki społecznej. Szpital jest położony w samym sercu Starego Miasta. Nawet przedsionek jest ozdobiony gotyckimi freskami, cały budynek jest zresztą pięknym przykładem gotyckiej architektury ceglanej. Wewnątrz znajduje się kaplica.
Ratusz
Powstał w XV wieku. Siedziba burmistrza wyróżnia się spośród innych zabytków charakterystyczną, ciemną cegłą. Taki efekt osiągnięto przez użycie mieszanki krwi wołowej i popiołu przy budowie. Wzrok przyciągają bogato zdobione: ażurowa ściana, balkonik oraz wieżyczki. Do dzisiaj w ratuszu obraduje miejski parlament.
Muzea
Najsłynniejszym jest chyba Dom Buddenbrooków, upamiętniony w nagrodzonej nagrodą Nobla powieści „Buddenbrookowie” autorstwa Tomasza Manna. Wewnątrz znajduje się wystawa dotycząca rodziny literatów – Mannów. Turyści bardzo często odwiedzają także dom Güntera Grassa. W pochodzących z XVIII wieku domach towarowych Drägerhaus i Behnhaus znajduje się zbiór dzieł sztuki z XIX i XX wieku, między innymi autorstwa Caspara Davida Friedricha, Carla Blechema, Maxa Liebermanna, Louisa Corintha i Edwarda Muncha. Natomiast Muzeum Figur Teatralnych to prawdopodobnie największy na świecie zbiór lalek teatralnych, scenografii, rekwizytów i plakatów. Warto też wstąpić do pobliskiego Teatru Lalkowego.