- Szczegóły
- czwartek, 21 listopad 2024 18:42
Zwiedzanie Managui
Znajdź nas w social mediach
Fot. Flickr |
Katedra pw. Niepokalanego Poczęcia
Katedra nazywana jest obecnie najczęściej po prostu Nową Katedrą w odróżnieniu od świątyni zniszczonej w wyniku jednego z trzęsień ziemi w Managui. Zaprojektował ją architekt Ricardo Legorreta, a inauguracyjna msza odbyła się tu w 1993 roku. W turystach i mieszkańcach miasta katedra wzbudza mieszane uczucia – jedni twierdzą że bryła budynku jest nieciekawa i nudna, inni uważają ją za ładną. Latynoskim wiernym przeszkadzał też fakt, że świątynia jest wyniosła i szara – przyzwyczajeni do kolorowych kościołów bajecznych elewacji nie mogli się pogodzić z monumentalnymi szarymi ścianami betonu. Obecnie jednak Nowa katedra jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta i zwiedzając Managuę nie można
Momotombo
Stratowulkan położony w pobliżu stolicy Nikaragui, na północnym brzegu jeziora Managua. Jego wysokość to około 1300 m. n. p. m., regularna sylwetka tego wulkanicznego stożka stała się jedną z wizytówek kraju. Przy okazji warto wspomnieć, że biorąc pod uwagę geologię wulkan Momotombo jest wyjątkowo młody – jego wiek naukowcy szacują na około 4500 lat. Oznacza to, że pierwotni tutejsi Indianie osiedlali się tu już 1500 lat przed jego powstaniem. Dla pierwotnej społeczności powstanie stożka musiało być prawdziwym szokiem. Ostatnia zanotowana erupcja Momotombo miała miejsce w 1905 roku, więc nie stanowi on zagrożenia dla okolicy, jednak w XVII wieku wybuch tego wulkanu zniszczył leżącą nieopodal osadę Leon. Obecnie można wybrać się na wycieczkę na szczyt wulkanu by z góry podziwiać rozległą panoramę jeziora Managua oraz innych pobliskich stożków wulkanicznych.
Jezioro Managua
Drugie co do wielkości jezioro w Nikaragui zajmuje powierzchnię ponad 1000 kilometrów kwadratowych, niestety w związku z działalnością fabryki fotograficznej Kodaka jego wody zanieczyszczone są rtęcią, poza tym na jego brzegach położonych jest kilka dużych miast, które częściowo lub w całości odprowadzają swoje ścieki do jeziora. Aby zapobiec katastrofie naturalnej na ogromną skalę w latach 2004 – 2007 rząd niemiecki finansował inwestycje mające na celu stworzenie potężnej oczyszczalni ścieków obsługującej stolicę Nikaragui. Okresowo jezioro Managua połączone jest poprzez rzekę Tipitapa z sąsiednim jeziorem Nikaragua, a poprzez nie z Morzem Karaibskim.
Prehistoryczne ślady stóp
W Managui znajduje się muzeum plenerowe, gdzie można zobaczyć odciski stóp prehistorycznych Indian, które kilkunastoosobowa grupa zostawiła przechodząc po błotnistym wulkanicznym popiele. Są to najstarsze odkryte w okolicach jeziora Managua ślady dawnych mieszkańców tych terenów. Ślady odkryte zostały przypadkowo przez robotników budowlanych w 1874 roku. W II połowie XX wieku w pobliżu wybudowano budynki muzealne oraz badawcze, które mają pomóc chronić ten unikalny ślad prehistorycznej ludzkiej obecności.
Stadion Narodowy im. Dennisa Martíneza
Stadion został zbudowany w 1948 roku i od tego czasu stanowi narodową arenę zmagań sportowych. Jest to głównie miejsce rozgrywania zawodów baseballowych oraz meczy piłki nożnej, odbywają się tutaj również koncerty, duże wydarzenia religijne oraz liczne plenerowe imprezy. Stadion może pomieścić ponad 30. 000 osób, wewnątrz znajduje się aleja gwiazd eksponująca pamiątki po znanych tutejszych sportowcach oraz sale gimnastyczne i szatnie. Warto w miarę możliwości wybrać się tu na mecz piłkarski, by zobaczyć jak Latynosi potrafią przeżywać sportowe wydarzenia.
Laguna Tiscapa
Zalew pochodzenia wulkanicznego powstały około 10 000 lat temu w Managui – od 31. października 1991 sam zbiornik wodny oraz jego okolica stanowią rezerwat przyrody, jeden z ponad 75 obszarów chronionych w Nikaragui. Laguna Tiscapa jest jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Managui, roztacza się stąd panoramiczny widok na starówkę i centrum miasta. Warto również wspomnieć, że w okolicach jeziora znaleziono wiele artefaktów z czasów prekolumbijskim.