- Szczegóły
- środa, 25 grudzień 2024 05:54
Zwiedzanie Mariboru
Znajdź nas w social mediach
Mariborski grad
Zamek w Mariborze to jedno z najbardziej charakterystycznych, chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc. Sam zamek otoczony jest przez trzy place, a w jego wnętrzu znajduje się muzeum miejskie. Budowę zamku rozpoczęto w 1478 roku z polecenia Fryderyka III. Konieczne okazało się wówczas wzmocnienie zabezpieczeń miasta z powodu zagrożeń ze strony najeźdźców tureckich. Wewnątrz zamku można obejrzeć monumentalny, owalny sufit z malowidłem przedstawiającym starcie chrześcijan z Turkami. Innymi ciekawymi elementami zabudowy są barokowe schody oraz kaplica. Zamek w Mariborze gościł w swoich murach liczne znane osobistości. Oprócz cesarzowej Marii Teresy oraz cesarza Leopolda I mieszkał tu przez pewien czas papież Pius VI, a Franciszek Liszt bawił gości swoimi koncertami.
Katedra św. Jana Chrzciciela
To najsłynniejsza świątynia w mieście. W swojej pierwotnej wersji pochodziła z XII wieku, jednak ta katedra, którą możemy podziwiać dzisiaj, jest obiektem gotyckim. Ci, którzy lubią poczuć przypływ adrenaliny, mogą wspiąć się na wieżę dzwonniczą i z wysokości 57 metrów podziwiać panoramę Mariboru. Wieża to dzieło reprezentujące styl klasycystyczny. Wnętrze kryje w sobie wiele atrakcji. Ławy pochodzące z 1771 roku mają na sobie wyryte sceny z życia Jana Chrzciciela. Jest tam również pomnik biskupa Antona Slomšeka, którego prochy zostały złożone w katedrze w 1996 roku. Biskup zasłużył się niezwykle dla rozwoju słoweńskiej kultury i piśmiennictwa.
Winna piwnica Vinag
To tylko jedna z atrakcji związanych z winem, jakie są dostępne dla turystów w Mariborze i okolicach. Zlokalizowana w samym centrum miasta, w podziemiach pod Placem Wolności piwnica jest jedną z największych i najstarszych w całej Europie. Wędrując po sieci tuneli długich na 2,5 kilometra możemy zapoznać się ze smakiem najróżniejszych gatunków win w specjalnie do tego przeznaczonym pomieszczeniu. Piwnice kryją w sobie ponad 250 tysięcy butelek win z całego świata. Oczywiście możliwe, a nawet zalecane przed ich opuszczeniem są zakupy.
Stara winorośl
To licząca sobie ponad 400 lat winorośl, najstarsza taka roślina na świecie. Z jej winogron wciąż wytwarza się wino (około stu butelek rocznie). Winorośl została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa.
Wzgórze Piramida
Wybierając się na krótką wycieczkę za miasto można bez problemu dotrzeć na wysokie na 386 m wzgórze górujące nad Mariborem. Szlak zaczyna się w miejskim parku i prowadzi turystów pomiędzy winnicami. Często wybierają go także rowerzyści, czasami nawet można spotkać jeźdźców na koniach.
Nabrzeże
To najstarsza dzielnica miasta, w niej znajduje się najwięcej zabytków i atrakcji turystycznych. Skumulowały się tu obiekty związane z winem, zabytki obronne. To tu mieściła się żydowska dzielnica. Dodatkową atrakcją jest obfitość kawiarenek i restauracji usytuowanych nad wodą. Co roku odbywa się tu interesujący festiwal.
Bazylika św. Marii Matki Litościwej
Bazylika franciszkańska powstała u schyłku XIX wieku, a autorem jej projektu był wiedeński architekt Rihard Jordan.
Synagoga
Synagoga pochodzi prawdopodobnie jeszcze sprzed XV wieku, kiedy społeczność żydowska Mariboru należała do dobrze rozwiniętych. Świątynia jest położona na placu żydowskim - centrum dawnej żydowskiej dzielnicy. Od 1785 roku używana była głównie jako magazyn, teraz jednak z powrotem stała się centrum kultury. Często odbywają się tu przedstawienia i koncerty, prezentowane są wystawy. Jest to najlepiej zachowana synagoga na terytorium wschodnich Alp.
Rezydencja Betnava
Znajduje się na obrzeżach miasta i oprócz efektownej zabudowy pozwala zwiedzającym także na zapoznanie się z historią miasta. Muzeum skupia się także na roli, jaką w historii Słowenii odegrał biskup Slomsek. W parku na pobliskiej wyspie odbyła się jego beatyfikacja.
Ratusz
Pochodzi z epoki późnego gotyku. Zbudowano go w 1515 roku na Głównym Placu, a już pół wieku później zlecono włoskim architektom przebudowę na modłę popularniejszego stylu renesansowego. Efektownym zdobieniem budowli jest fasada i loggia, a także barokowa wieżyczka. W wyniku późniejszych renowacji budynek otrzymał także nieco cech charakterystycznych stylowi klasycystycznemu.
Plac Slomška
Bez wątpienia miejsce pełne uroku. Swoją dzisiejszą nazwę otrzymał dopiero w 1919 roku na cześć biskupa Antona Slomska. Wcześniej nazywano go placem kościelnym lub katedralnym. Projekt placu zawdzięcza wiele ideom słynnego słoweńskiego architekta, Jože Plečnika. To on wymyślił charakterystyczny owalny kształt placu. Plac otoczony jest parkiem, w którym znajduje się pomnik biskupa oraz fontanna. Niegdyś w okolicy znajdował się cmentarz miejski. Niektóre z pomników nagrobnych zachowały się do dziś.