- Szczegóły
- wtorek, 03 grudzień 2024 13:10
Zwiedzanie Meksyku
Znajdź nas w social mediach
Chichen Itza
Zobacz także: |
To najsłynniejszy i najlepiej zachowany pomnik kultury Majów na Półwyspie Jukatan. Miasto zostało założone około 450 roku a jego największy rozwój przypada na X-XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Od roku 1924 prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). W okresie świetności miasta wzniesiono w nim min.: największe na terenach Mezoameryki boisko do gry w pelotę (o długości 150 m), El Castillo – świątynia Kukulkana (Świątynia Zamek), Świątynię Wojowników (Templo de los Guerreros), grupę Tysiąca Kolumn i Świątynię Jaguara. W 1988 roku stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata.
Teotihuacan
Piramida słońca |
Fot. Dreamstime |
W Dolinie Meksyku, istniała kiedyś stolica prekolumbijskiego imperium, która w swym szczytowym momencie rozwoju liczyła najprawdopodobniej 200 tysięcy mieszkańców. Położony na północny wschód od miasta Meksyk Teotihuacan. To inaczej „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. Według legend zostało ono zbudowane przez olbrzymów, zwanych quinametin, którzy mieli żyć przed pojawieniem się ludzi i zostali zniszczeni przez wielką katastrofę. Budowę Teotihuacan, wielkiego prekolumbijskiego centrum religijnego rozpoczęto już w II w. p.n.e. Wokół centrum istniało miasto, którego największy rozkwit przypada na IV-VII w. W kompleksie miejskim powstały place targowe, spichlerze, teatry i boiska do gry w pelotę. W VII w.
Teotihuacan został częściowo zniszczony podczas pożaru. Po pożarze miasto nie wróciło do dawnej świetności. Stopniowo opuszczane poddało się kolejnym napaściom koczowniczych plemion północy. Najsłynniejsze zabytki Teotihuacan to Piramida Słońca - trzecia co do wielkości piramida na świecie, licząca 70 metrów wysokości - oraz Piramida Księżyca - nieco mniejsza od Piramidy Słońca budowla stojąca u końca trzykilometrowej Avenida de los Muertos (Droga Umarłych). Do najciekawszych obiektów należy także Świątynia Quetzalcoatla (Pierzastego Węża) – także w formie piramidy z ścianami ozdobionymi licznymi rzeźbami wyobrażającymi głowy bogów Quetzalcoatla i Tlaloca (boga deszczu).
Palenqué
Palenqué to miejscowość położona w stanie Chiapas w Meksyku, i nazwa stanowiska archelogicznego, starożytnego miasta Majów położonego nieopodal. Dziś wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO ruiny odkryto przypadkiem w 1746 r. Według historyków największy rozkwit Palenqué przypadł na okres od połowy VII do końca VIII wieku. Wśród ruin największą sensacją jest tzw. Świątynia Inskrypcji. Zbudowana została na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m złożonej z dziewięciu stopni. Podczas prac archeologicznych prowadzonych w latach 1942 – 1952 we wnętrzu świątyni odkryto przejście do krypty grobowej.Wewnątrz krypty znaleziono sarkofag z szkieletem Pacala Wielkiego, władcy Palenqué. Twarz władcy przesłonięta była jadeitową maską. W sarkofagu znaleziono także wykonane z jadeitu ozdoby (bransolety, pektorał). Ściany sarkofagu pokrywają hieroglify z datą 633.
Do innych zabytków odnalezionych w tym miejscu należą Świątynia Hrabiego, Świątynie Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża, ruiny pałacu czyli kompleks kilku budynków i dziedzińców wzniesionych na przestrzeni życia kilku pokoleń, na sztucznej, szerokiej platformie (o wysokości 10 m. i wymiarach w rzucie 100 x 80 m oraz pozostałości kamiennego akweduktu.
Guanajuato
Guanajuato, położone na szlaku wyznaczonym złożami srebra, to jedno najpiękniejszych miast Meksyku. Wyłania się z wąskiej doliny nagich gór, które niegdyś dostarczały jedną czwartą srebra wywożonego z Nowej Hiszpanii. Przy wąskich, wijących się uliczkach i pełnych uroku placach właściciele kopalń wznieśli wiele okazałych kościołów i majestatycznych rezydencji. W końcu XIX w. miasto wzbogaciło się o jeszcze kilka wspaniałych obiektów architektury. Aby usprawnić poruszanie się po mieście, współcześni inżynierowie wydrążyli sieć tuneli, dzięki której pokonano trudną topografię terenu. Centrum miasta zostało wyłączone z ruchu kołowego i w 1988 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.
Merida
Stolica Jukatanu, zwana „Białym Miastem” to dziś ogromne centrum biznesowe. Miasto szczyciło się bogactwem (pochodzącym z handlu sizalem) niemal od założenia. Swego czasu było nazywane nawet „Paryżem Nowego Świata”. Zbudowane w miejscu ruin osady Majów, centrum miasta otaczał mur z trzynastoma bramami w stylu mauretańskim, z których dziś pozostały już tylko dwie. Centralnym punktem miasta są okolice ratusza, gdzie wieczorami i w święta odbywają się koncerty i tańce na świeżym powietrzu. Przy Placu Niepodległości znajduje się Katedra Świętego Ildefonsa, zbudowana z tych samych kamieni, z których wcześniej zbudowano stojącą w tamtym miejscu indiańską świątynię.
Acapulco
Miasto położone jest nad jedną z najpiękniejszych zatok wybrzeża Pacyfiku. Acapulco to najbardziej znany kurort Meksyku. Miasto założone zostało w XVI w. przez Hiszpanów. Leży około 300km na południowy-zachód od stolicy kraju. Uważane jest obecnie za jeden najlepszych i najważniejszych portów Pacyfiku.
Monterrey
To trzecie co do wielkości miasto Meksyku jest dziś kwitnącym centrum przemysłowym. Szczyci się przede wszystkim najśmielsze w kraju przykładami XX-wiecznej architektury. Półpustynne górzyste tereny na zachód od Monterrey zajmują jeden z największych w Meksyku parków narodowych - Parque Nacional las Cumbres de Monterrey.
Morelia
Założone w 1541 r. pod nazwą Valladolid stolica stanu Michoacán to perła zabytkowej architektury. Pierwszymi osadnikami, którzy położyli podwaliny pod nowe, kolonialne centrum, była hiszpańska arystokracja oraz zakony. Powstało miasto wspaniałych pałaców, kościołów i klasztorów wzniesionych wzdłuż brukowanych alej i wokół pałaców. Historyczne centrum przez wieki utrzymało hiszpański charakter i nawet nowe budowle mają kolonialne fasady z różowego wapienia. Nazwę miasta zmieniono w 1828 r., dla uhonorowania urodzonego tutaj Josě Maríi Morelosa, który odegrał główną rolę w uzyskaniu przez Meksyk niepodległości.
Miedziany Kanion
To jeden z największych cudów natury Ameryki Północnej. Kanion o wiele potężniejszy od Wielkiego Kanionu Kolorado a mimo to nie jest tak znany. W wulkanicznej skale Sierra Madre Zachodniej rzeki wyżłobiły sześć zapierających dech w piersiach kanionów. Cały rejon Miedzianego Kanionu to feeria cudów natury - widowiskowe wodospady, niesamowicie uformowane skały i błękitne jeziora.